EJ tak w ogóle to juz sam nie wiem :) Help

Pisz tutaj jeśli masz zamiar kupić/sprzedać Amigę/Commodore lub jakieś podzespoły do nich.

Moderator: GTW

Awatar użytkownika
Marco184
Posty: 96
Rejestracja: 17 lut 2005, o 02:23
Lokalizacja: Płock

EJ tak w ogóle to juz sam nie wiem :) Help

Post autor: Marco184 »

Mam zamiar kupic amisie 1200 z jakims rozszerzeniem ale kumple mówią ' odpuść kup pc taniej wydajniej i bez problemów ' ale ja mam sentyment do amigi , po za tym kiedys mialem amige 500 , ostanio amige cd tv z bajerami i dlatego chce miec dalej amisie tylko lepsza wydajniejsza no i musze kumplom pokazec ze amiga to nie gówno jak to oni mowia ! tylko nie wiem czy taka opcja jest mozliwa bo mam nast. wymagania :
-musi chodzic muza
-internet (tibia, allegro, poczta itp )
- i najlepiej jak bym mial polaczenie z pc i zebym mogl przezucac dane pliki i gry (slabsze przynajmiej) z pc do amisi.
Jaka musze miec konfiguracjią amisi i ile to bedzie kosztowalo a no i zeby to bylo w miare stabilne .
DZIĘKI POZDRO DLA WSZYSTKICH
MARCO184
Awatar użytkownika
Marco184
Posty: 96
Rejestracja: 17 lut 2005, o 02:23
Lokalizacja: Płock

sasad

Post autor: Marco184 »

A i mam jeszcze jedno pytanko czy na amisie moge wgrac windowsa jakiegos
Awatar użytkownika
Slesz
Posty: 1728
Rejestracja: 5 lut 2005, o 02:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Slesz »

Nie da rady Windowsa (chyba że na Maca jest, wtedy pod emulacją może).
W Tibię raczej też nie pograsz.
Chociaż po tym jak norbi pokazał screeny z Quake'a 3 , które wyglądały na prawdziwe to już we wszystko jestem gotów uwierzyć ;)

Jeśli chcesz naprawdę dobrą Amisię to nastaw się na wydatek rzędu 1000-3000 zł (w zależności od tego jak dobrą).
Oczekiwanie na niebezpieczeństwo jest gorsze niż moment, gdy ono na człowieka spada.
Awatar użytkownika
Marco184
Posty: 96
Rejestracja: 17 lut 2005, o 02:23
Lokalizacja: Płock

A WIEC ...

Post autor: Marco184 »

No dobra przezyje bez windowsa z tibia bedzie bardzo ciezko ale sie pozbieram :) ale mam pytania
- co musze kupic, bo mam zamiar kupic amisie 1200 w orginalnej obudowie i co dalej potrzebne bedzie do :
zeby chodzila muza
gry slabsze z pc
internet
no i to na poczatek mi by styknelo
A PROPO NORBI TO CHYBNA CUDOTWÓRCA ZE NA AMISI QUAQE 3 sie bójnoł to az mi sie wierzyc nie chce , NORBI co ty masz w tej amisi :)
POZDRO
MARCO184
Awatar użytkownika
martini
Posty: 713
Rejestracja: 13 cze 2004, o 12:59
Lokalizacja: Szczawno Zdrój

Post autor: martini »

Do muzy potrzbna Ci będzie karta turbo, trochę ramu, twardy dysk etc. co do gier z pc to niezbyt różowo mi się to widzi. no i co rozumiesz przez starsze gry z pc? Co do netu to z kartą turbo powinno być ok, ale bądź świadom że ot tak neostrady przez usb sobie nie podłączysz :wink:
Only Amiga makes it possible :wink: happy owner of A500!
Awatar użytkownika
Marco184
Posty: 96
Rejestracja: 17 lut 2005, o 02:23
Lokalizacja: Płock

Dzieki ale

Post autor: Marco184 »

Ale napiszcie mi co powinienem kupic bo mialem przerwe z zabawa z amigami i nie orientuje ssie za bardz co bedzie najlepsze i jesli ktos sie orientuje to niech poda przyblizone ceny ja z tego co sie dowiedzialem to beddzie mi potrzebne :
karta ppc
dzwiek jakis
grafika
cd-rom
ale nie mam zielonego pojecia jak to najtaniej zlozyc czy na pocztek kupic amige 1200 w standardzie (ale nie wiem z ajkim roomem) i powoli ja skladac czy w obudowie tower i dokupywac po kolei te karty itp (chociaz nie wiem w jakej kolejnosci mam je kupowac zeby odrazu je dokladac do kompa) DZIEKI
MARCO 184
Awatar użytkownika
Atalante
Posty: 1582
Rejestracja: 17 sie 2004, o 21:55
Lokalizacja: Czaplinek

Post autor: Atalante »

Ja Ci kolego dobrze radzę. Kup sobie pIEcA i Amigę emuluj. Do Twoich potrzeb bedzie to bardziej odpowiednie.

Jak juz sie uparłeś na Amigę. To szykuj jakiś tysiączek i filuj na Alledrogo na jakąś wypasioną A1200PPC z BVision.
Amiga Rulez forever & nazawsze od now! Obrazek
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

I co by tu poradzić. Przecież to książkę można napisać na temat sprzętu Amigowego.
Proponuję nie rzucać się na PPC ponieważ do prawidłowego skonfigurowania a co najważniejsze stabilnego działania tego sprzętu potrzeba sporo wiedzy. Jeżeli jej nie masz to wydasz kasę, nic nie będzie działać i się zniechęcisz.
Aby przygoda z Ami przebiegała sprawnie i miło proponuję następujący zestaw (sam taki miałem i nauczyłem się na nim prawie wszystkiego o Ami, słuchałem mp3, grałem, używałem internetu a także pisałem wszelkie wypracowania do liceum).
1) A1200 w standardowej obudowie z ROMem 3.1 (jest to Ami wyprodukowana po upadku Commodore przez firmę Escom stąd znana jako A1200Escom)
2) kartę procesora Blizzard1230-IV (koniecznie wersję IV bo są też starsze) zdecydowanie najlepsza spośród kart z 030, posiada najszybszą wersję tego procesora 50MHz. Procesor ten jest najlepszy dla początkujących gdyż:
- zapewnia największą kompatybilność z grami/programami
- nie nagrzewa się mocno tzn w standardowej obudowie, gdzie jest dość ciasno można go używać bez radiatora/wiatraczka i się nie przegrzeje
Karta ta ma jeszcze wiele innych zalet ale są one ważne dla bardziej zaawansowanych.
3) 16MB RAM - tyle w zupełności wystarczy aby komfortowo bawić się Amigą (przy tej konfiguracji i tak nie będziesz używał programów wymagających więcej pamięci). Pamięć kupujesz albo razem z kartą albo po prostu na allegro zwykłą "pecetową" pamięć SIMM ps/2 72pin - ważne, że musi to być w jednej kości (do pecetów wkłada się tę pamięć parami dlatego zwykle sprzedaje się po 2 kości - w Ami używa się tylko jednej)
4) Twardy dysk - WAŻNE aby był on nie większy niż 4GB (aby używać większych trzeba mieć system co najmniej 3.5 i/lub trochę wiedzy na temat AmigaOS). Oczywiście nie ma czegoś takiego jak "dysk Amigowy" - kupujesz zwykły dysk IDE. I teraz zależy czy chcesz mieć bałagan na biurku czy nie:
- wersja z bałaganem - kupujesz na allegro zwykły pecetowy dysk 3.5cala (do 4GB) ale nie zmieści się on w środku komputera i musisz go trzymać na zewnątrz. Oznacza to, stały bałagan na biurku (wijące się kable) i otwartą obudowę komputera.
- wersja fajniejsza - kupujesz dysk 2.5cala (używany powszechnie w laptopach). Wewnątrz Ami jest specjalne miejsce na taki dysk więc bezpośrednio mieści się w środku i wszystko jest cacy.
5) CD-ROM - zwykły pecetowy napęd. Żadna filozofia.
6) Kartę sieciową PCMCIA - jest to pecetowa karta sieciowa do laptopów podłączana do złącza krawędziowego z lewej strony A1200. Możesz wtedy podłączyć normalnie neostradę bądź dowolnego innego dostawcę internetu (np. telewizja kablowa) lub zrobić normalną sieć między Amigą a pecetem i przenosić pliki jak między dwoma pecetami. Pecet może też w takiej sieci udostępniać internet Amidze.
Gdybyś chciał dokładniejsze wyjaśnienia na jakiś temat to daj znać.

PS:Norbi ma Pegasosa - komputer z procesorem G3-600MHz/G4-1GHz (podobnie jak w nowych Amigach) a na takim sprzęcie to gry dużo lepsze od Q3 można spokojnie uruchamiać.
Awatar użytkownika
Marco184
Posty: 96
Rejestracja: 17 lut 2005, o 02:23
Lokalizacja: Płock

DZIEKI

Post autor: Marco184 »

Dzieki za konkretna pomoc jak cos to napisze ale teraz przynajmiej wiem na czym stoje , tylko mam dysk 2,5 ale 6 gb co na to powiesz jak myslisz dam rade zalozyc go bez wiekszych komplikacji
POZDRO MARCO184
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: DZIEKI

Post autor: amigafan »

Marco184 pisze:Dzieki za konkretna pomoc jak cos to napisze ale teraz przynajmiej wiem na czym stoje , tylko mam dysk 2,5 ale 6 gb co na to powiesz jak myslisz dam rade zalozyc go bez wiekszych komplikacji
POZDRO MARCO184
Założyć możesz nawet najnowsze dyski 160GB.
Chodzi o to, że standardowy system plików stosowany w AmigaOS potrafi zaadresować do 4GB dysku. Jest to dokładnie to samo co ma pecetowy FAT12 tyle, że on ma do 2GB, dlatego wymyślono FAT32. Nie myl tego z pecetowymi ograniczeniami biosu, który nie wykrywa większych dysków bo tak jak napisałem Amiga może wykryć nawet największe dyski.
Istnieją inne filesystemy, które nie mają tego ograniczenia i można używać dysków dowolnej wielkości - np płatny PFS lub darmowy SFS, ale zainstalowanie ich wymaga pewnej wiedzy.
Więc masz do wyboru - włożyć dysk 6GB i używać tylko pierwszych 4GB lub poczytać trochę np o SFS, zainstalować go i używać pełnych 6GB ;)
Awatar użytkownika
Marco184
Posty: 96
Rejestracja: 17 lut 2005, o 02:23
Lokalizacja: Płock

Aaaa

Post autor: Marco184 »

Czyli juz kminie opcjie jak zaloze 6gb to amisia wykryje 4 gb a jesli zaloze 6 gb i zainstaluje te sfs to bedzie widzial 6 gb ,wiec jest spoko juz kumam :) a propo czym sie rózni amiga 1200 Commodore od amigi 1200 escom nie liczac ROMu bo jezeli tylko ROMem to kupie amige 1200 Commadore i gokupie ROM 3.1 i bedzie to samo nie ?Chyba zmiana ROMu nie wplynie na jej stabilność ? A propo Blizzarda1230-IV napisz mi jego dokladne oznaczenie :wink:
POZDRO MARCO184
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Płyta główna A1200 jest w różnych wersjach. Najmniej problematyczna jest najnowsza 2B. Takie płyty robiło też Commodore, tylko przy zakupie A1200Commodore musisz zwrócić uwagę w jakiej wersji jest płyta. Wg niektórych bardzo udana była też wersja 1D4 ale tej nie miałem więc nie wiem. Pisząc o "problematycznych" płytach głównych mam na myśli takie, które nie chciały działać z niektórymi rozszerzeniami czy kartami procesora.
Oczywiście może się okazać, że kupisz dowolną inną płytę i wszystko będzie OK (karty Blizzard w przeciwieństwie do Apollo też są mało problematyczne).
Swego czasu było to bardzo ważne zagadnienie ponieważ zestaw A1200+Zorro+karta procesora raz działał a raz nie w zależności od tego jakich firm i w jakich wersjach były poszczególne komponenty.
W sumie jeżeli nie planujesz podłączać jakichś wyszukanych rozszerzeń do tej A1200 to rzeczywiście wszystko jedno jaką wersję kupisz, także równie dobrze możesz mieć Ami by Commodore + ROM3.1 (tyle że kupienie od razu Ami z Escom z ROMem 3.1 chyba wyjdzie taniej)

O jakie oznaczenie Blizzarda Ci chodzi?
Jak napiszesz Blizzard1230-IV to każdy będzie wiedział o co chodzi.
Karta wygląda tak:
http://www.efunzine.com/efnz.php?a=pro& ... 41de7015e6
Kubal
Posty: 692
Rejestracja: 21 wrz 2005, o 14:28

Post autor: Kubal »

4) Twardy dysk - WAŻNE aby był on nie większy niż 4GB (aby używać większych trzeba mieć system co najmniej 3.5 i/lub trochę wiedzy na temat AmigaOS). Oczywiście nie ma czegoś takiego jak "dysk Amigowy" - kupujesz zwykły dysk IDE. I teraz zależy czy chcesz mieć bałagan na biurku czy nie:
- wersja z bałaganem - kupujesz na allegro zwykły pecetowy dysk 3.5cala (do 4GB) ale nie zmieści się on w środku komputera i musisz go trzymać na zewnątrz. Oznacza to, stały bałagan na biurku (wijące się kable) i otwartą obudowę komputera.
- wersja fajniejsza - kupujesz dysk 2.5cala (używany powszechnie w laptopach). Wewnątrz Ami jest specjalne miejsce na taki dysk więc bezpośrednio mieści się w środku i wszystko jest cacy.
można jeszcze po uprzednim zdemontowaniu sanek .umieścić wewnątrz a1200 dysk 3,5 cala ; i jeszcze cd-rom wtedy wyjdzie :))
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Można wyjąć FDD i tam dać HDD 3.5cala, można też umiećsić HDD 2.5cala razem z CD od laptopa wewnątrz A1200 nawet razem z kartą PPC i BVision.
Amigowcy potrafią wiele rzeczy ale chodzi o to aby było jak najłatwiej.
Awatar użytkownika
norbi
Moderator
Posty: 2017
Rejestracja: 2 lip 2003, o 15:36
Lokalizacja: Dolny Slask
Kontakt:

Post autor: norbi »

Na Amidze klasycznej dziala Quake2, do Q3 trzeba Pegasosa lub AmigaONE
ODPOWIEDZ