Jak powstają dema?

Dyskusje na temat amigowej sceny.

Moderator: GTW

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
adrianszyd
Posty: 51
Rejestracja: 27 gru 2007, o 15:29

Jak powstają dema?

Post autor: adrianszyd »

Zawsze byłem ciekawy jak ludzie tworzą dema, w jakich programach itp. Na wstępie dodam że nie mam bladego pojęcia o programowaniu i wszystko to jest dla mnie jak czarna magia.

Czy wszystko jest robione od podstaw w demach? Czy graficy tworzą wszystkie tekstury i obiekty 3D? Czy animacja jest robiona w jakimś programie czy to wszystko jest dzieło programistów kodujących to w jakimś języku programowania np. że ten sześcian się obraca? Ile czasu zajmuje stworzenie takiego dema? Ktoś jest w stanie mi to wszystko wyjaśnić :?:
Awatar użytkownika
OSH
Posty: 291
Rejestracja: 12 maja 2006, o 11:11

Re: Jak powstają dema?

Post autor: OSH »

adrianszyd pisze:Zawsze byłem ciekawy jak ludzie tworzą dema, w jakich programach itp. Na wstępie dodam że nie mam bladego pojęcia o programowaniu i wszystko to jest dla mnie jak czarna magia.
To może być trudno Ci wytłumaczyć, jeżeli dla ciebie to wszystko jest "czarna magia"...
adrianszyd pisze:Czy wszystko jest robione od podstaw w demach?
Generalnie tak. Choć zdarzają się przypadki zapożyczania procedur od kogoś, głownie bez jego wiedzy, a tym bardziej zgody. Oczywiście to wysoce naganna praktyka, ale...
adrianszyd pisze:Czy graficy tworzą wszystkie tekstury i obiekty 3D? Czy animacja jest robiona w jakimś programie czy to wszystko jest dzieło programistów kodujących to w jakimś języku programowania np. że ten sześcian się obraca? Ile czasu zajmuje stworzenie takiego dema? Ktoś jest w stanie mi to wszystko wyjaśnić :?:
Tak. Grafika 2D jest robiona odpowiednimi programami do grafiki 2D (DPaint, Brillance, PersonalPaint itp). Animacje obiektów 3D sa raczej tworzone bezpośrednio w asemblerze, bo dzięki temu są szybciej obliczane przez komputer, niż gdyby były robione w inny sposób. Ile czasu zajmuje? Zależy co w tym demie ma być. Czasem dwa tygodnie, czasem kilka dni...różnie bywa.

Wszystkie moje uwagi dotyczą dem na klasyczne i raczej niewypasione Amigi (A500/nierozbudowana A1200). Nie jestem żadnym specjalistą, piszę, co wiem. Zachęcam do przeczytania cyklu "Demosy" publikowanego w miesięczniku "C&A" od grudnia 1992 roku pióra Marka Lulkiewicza. I poczytaj o demoscenie amigowej.
A1200 E/BOX Tower, Apollo 1240/25 MHz 34 MB RAM, HDD 20 GB; LG10x30x40, A1200 E1230/40 18 MB RAM, CD-32+SX-1 10 MB RAM, A500, CDTV, A600, C64, C64+1541-II:), C-64G
Awatar użytkownika
adrianszyd
Posty: 51
Rejestracja: 27 gru 2007, o 15:29

Re: Jak powstają dema?

Post autor: adrianszyd »

Mam te numery. Zaraz sobie poczytam. Dzięki ;)
ODPOWIEDZ