Partycja 4 GB - ile dokladnie ? :)

Dyskusje i pytania na temat oprogramowania amigowego.

Moderator: GTW

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DanielP
Posty: 178
Rejestracja: 5 paź 2004, o 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Partycja 4 GB - ile dokladnie ? :)

Post autor: DanielP »

Jakie dokladnie powinny byc wielkosci partycji, aby "zmiescic sie" w bezpiecznym obszarze 4 GB ? Aby to sprawdzic eksperymentalnie potrzeba bardzo wiele czasu (zakladanie partycji, formatowanie - a "error" wyskoczy po okolo 90% czasu formatowania). Moze zna ktos gotowe ustawienia aby zalozyc maksymalna mozliwa partycje ? Partycje pierwsza chce zalozyc 1 GB, a druga - cala mozliwa reszta dysku.
Awatar użytkownika
Wirus
Moderator
Posty: 1777
Rejestracja: 24 gru 2003, o 14:23
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Wirus »

wydaje mi się, że jest to równe 4 giga, ale nawet jak kilka mega w tą czy w tą to i tak dużej różnicy nie ma więc jak dla mnie wal na drugą 2,950 i na pewno będzie git
"Kiedy PC jest szybszy od amigi?
kiedy leci z mostu prosto do rzeki" ;)

Pinball Dreams - Rekordy
Awatar użytkownika
norbi
Moderator
Posty: 2017
Rejestracja: 2 lip 2003, o 15:36
Lokalizacja: Dolny Slask
Kontakt:

Post autor: norbi »

Jesli chcesz jeszcze bardziej bezpieczniej, to partycja pod starym FFS nie powinna byc wieksza niz 2GB i mieścic sie w pierwszych 4.GB dysku.
Na system Amigi wystarczy Ci spokojnie 200MB (to i tak bedzie za duzo) a reszte podziel na 2 partycje 2GB+ to co zostanie.
Awatar użytkownika
DanielP
Posty: 178
Rejestracja: 5 paź 2004, o 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: DanielP »

A ja niedawno dzielilem sobie dysk wlasnie na 1 GB + "cala reszta".
Dysk mam 4.9 GB i podczas formatowania drugiej partycji blad wywalilo dopiero przy 90 kilku procentach. Wiec chyba to ograniczenie z partycjami 2 GB u mnie nie "zadzialalo". Instalowalem system 3.1.
Awatar użytkownika
norbi
Moderator
Posty: 2017
Rejestracja: 2 lip 2003, o 15:36
Lokalizacja: Dolny Slask
Kontakt:

Post autor: norbi »

To nie jest ograniczenie, bo jak zauwazyles mozna wieksze partycje zakladac, tylko mogą wystapic problemy
Awatar użytkownika
shg
Posty: 38
Rejestracja: 10 sie 2004, o 15:20
Lokalizacja: KK(K?)
Kontakt:

Post autor: shg »

4GB = 4294967296B dokładnie :D
2GB = 2147483648B

Ograniczenia (a właściwie to błędy oprogramowania) wynikają ze sposobu zapisu liczb, procki najczęściej obsługują max. 32 bity w jednej instrukcji, a za pomocą tylu bitów możemy zapisać właśnie 4294967296 (2^32). Niektórzy programiści nie popisują się intelektem i używają do zapisu wszelkich wartości (związanych z np. ilością miejsca na dysku) używają liczb 32 bitowych ze znakiem (czyli z zakresu -2147483648 do 2147483647), jakoś sobie nie wyobrażam ujemnego rozmiaru... :mrgreen:

I z tąd właśnie biorą się problemy - rozmiar dysku nie mieści się prockowi w "głowie" :D W końcu amiga powstała, gdy 4GB miejsca miały duże serwery, a nie komputery domowe.

Ale! Sam system potrafi obsłużyć partycje o większym rozmiarze, a jak? Otóż gdy trzeba pobrać jakieś dane z dysku nie podaje się przesunięcia (offsetu) w bajtach od początku partycji/dysku, tylko w blokach, a każdy blok to 512 bajtów. Max. rozmiar to 8GB w trybie CHS (to jest już ograniczenie samego trybu CHS, który bez pokrętnych sztuczek nie obsłuży dysku większego od 8GB) i 2TB w trybie LBA (tylko, czy amigowy scsi.device obsługuje LBA...?)

Koniec.
"Sucks" RULEZZZZZZ!!!
ODPOWIEDZ