No i co dalej , mam AMIGE i ?

Dyskusje i pytania na temat oprogramowania amigowego.

Moderator: GTW

Awatar użytkownika
Marco184
Posty: 96
Rejestracja: 17 lut 2005, o 02:23
Lokalizacja: Płock

No i co dalej , mam AMIGE i ?

Post autor: Marco184 »

Mam amige z ROMem 3.1 , kupilem na allegro (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=87412931) do niej mam dysk od pc 6gb i cd-rom no i co dalej ? Co mi jest potrzebne zeby go wlozyc( jakas przejsciówka? ) i czy na jednej tasmie z cd-romem czy jak? Bo moze tak jak z pc jest normalne wejscie wkladam cd z dyskiem na jednej tasmie i wszystko mi widzi jest ok , i instaluje sobie system (a wlasnie jaki najlepiej zainstalowac ) po systemie zgrywam gry i jade z koksem itp. Chyba nie po by bylo za prosto nie ?

A i jeszcze jedno pytanko do AMIGAFUN czy na tej konfiguracji jakiej mi podales pójdzie mi gra o sactepujacych wymaganiach
MINIMALNE
procesor MC68030
AGA lub karta graficzna
16 MB pamięci FAST (dla kart graficznych 17 MB)
1,5 MB pamięci CHIP dla AGA (lub 0,7 MB CHIP dla kart graficznych)
CD-ROM x4
twardy dysk
OS 3.0+
ZALECANE
procesor: 68040+
32MB pamięci FAST
CD-ROM x8
POZDRO
Marco184
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

To teraz czas na Blizzarda 1230. Akurat jest na allegro, ale to starsza wersja (III a nie IV):
http://www.allegro.pl/item89114006_kart ... owanj.html

Ta gra to Exodus :D (wiem, bo mam oryginał i przepisałeś wymagania z pudełka słowo w słowo). Uruchomi sie na pewno ale nie wiem z jaką szybkością będzie działać (ja kupiłem kartę graficzną jeszcze przed ukazaniem się tej gry, więc nigdy nie odpalałem jej na AGA).

Dysk i CD podłączasz na jednej taśmie (jak w pececie - przecież to takie samo IDE, więc czemu miałoby być inaczej). Pamiętaj o dobrym ustawieniu zworek: dysk na MASTER, CD na SLAVE. Potrzebna jest przejściówka ze złącza 2.5cala (w Ami) na 3.5 cala (taka jak na dysku) Jest to coś takiego:
http://www.efunzine.com/efnz.php?a=pro& ... 4106a553bf
Chyba możesz też użyć odwrotnej przejściówki (tylko nie podłączaj tam żadnego zasilania)
http://www.allegro.pl/item88790342_prze ... _3_5_.html
Potem używając zwykłego kabla podłączasz dysk i CD, instalujesz system (najlepiej AmigaOS 3.1), sterowniki CD-ROMu, gry i możesz się bawić.
Awatar użytkownika
Marco184
Posty: 96
Rejestracja: 17 lut 2005, o 02:23
Lokalizacja: Płock

Ok ale..

Post autor: Marco184 »

Spoko ale sam mówiles ze lepsza bedzie Blizzard w wersji IV wiec moze poczekam na niego , a czy moge do tego blizzarda wrzucic karte graficzna czy cos bo rozumiem ze karte dzwiekowa ma wbudowana skoro mp3 bede mogl sluchac , mowisz ze system amiga os 3.1 ale gdzie go zdobyc i za ile bo nigdzie go niema , a propo to co powiesz o gre EXODUS ?
A i mam jeszcze jedna prosbe moglby mi ktos wyslac na email jake sa komendy w tym amiga dos , bo nie wiem a podejrzewam ze nie takie same jak w dosie pc
Amiga 1200
Awatar użytkownika
Atalante
Posty: 1582
Rejestracja: 17 sie 2004, o 21:55
Lokalizacja: Czaplinek

Post autor: Atalante »

Dołożenie karty graficznej do A1200 może stanowić pewien problem. Można go rozwiązać na kilka sposobów: poprzez kartę ze slotami Zorro i wtedy zwykła kartę od "dużej" Amigi, porzez kartę ze slotami PCI i kartę gfx od peceta, najlepiej nowszą voodoo. lub poprzez dopalacz Blizzard PPC i kartę BVision PPC. Każde z tych rozwiązań niesie ze sobą spore koszta.

Komandy Amiga DOSu masz w katalogu C: Wywołaj po prostu shella i napisz komendę, wyświetlą Ci sie wtedy wszystkie jej parametry.
Amiga Rulez forever & nazawsze od now! Obrazek
Awatar użytkownika
Marco184
Posty: 96
Rejestracja: 17 lut 2005, o 02:23
Lokalizacja: Płock

Sory ale nie dokladnie napisalem

Post autor: Marco184 »

Chodzi oto zeby to zrobic w standardowej obudowie bo to jest wlasnie najwiekszy szok dla ludzi (moich kumpli ) kozystajacych z pc
Amiga 1200
Awatar użytkownika
Atalante
Posty: 1582
Rejestracja: 17 sie 2004, o 21:55
Lokalizacja: Czaplinek

Post autor: Atalante »

To pozostaje tylko Blizzard PPC z BVision. Powinien sie zmiescic, ale robic to w standardowej budzie nie będzie za dobrze. Nastaw się na zmianę obudowy, to podstawa. Poprawia sie chlodzenie, robi się więcej miejsca no i zasilanie nareszcie normalne.
Amiga Rulez forever & nazawsze od now! Obrazek
Awatar użytkownika
Wirus
Moderator
Posty: 1777
Rejestracja: 24 gru 2003, o 14:23
Lokalizacja: Łódź

Re: Ok ale..

Post autor: Wirus »

Marco184 pisze:Spoko ale sam mówiles ze lepsza bedzie Blizzard w wersji IV wiec moze poczekam na niego
Za 2 dni będe takiego wystawiał na allegro więc bądź cierpliwy ;)
"Kiedy PC jest szybszy od amigi?
kiedy leci z mostu prosto do rzeki" ;)

Pinball Dreams - Rekordy
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sory ale nie dokladnie napisalem

Post autor: amigafan »

Marco184 pisze:Chodzi oto zeby to zrobic w standardowej obudowie bo to jest wlasnie najwiekszy szok dla ludzi (moich kumpli ) kozystajacych z pc
Wszystko w standardowej obudowie (dysk, CD-ROM)masz tu:

http://www.allegro.pl/item89860227_amig ... d_rom.html

Najwyżxej skontaktuj się z autorem i może podpowie Ci jak to zrobić.
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Blizzard 1230IV jest do kupienia na giełdzie PPA:
http://www.ppa.pl/gielda/index.php
Awatar użytkownika
Marco184
Posty: 96
Rejestracja: 17 lut 2005, o 02:23
Lokalizacja: Płock

Ok ale..

Post autor: Marco184 »

Pytanko do AMIGAFAN
Jestes pewien ze napewno na tej karcie beda odtwarzaly sie mp3 bo jesli nie albo beda sie ostro ciely to nie ma sensu kupna tej karty moze lepiej kupic BPPC 200/33MHz + 128MB i na tym bedzie moze lepiej chodzilo CO TY na to odp POZDRO
Amiga 1200
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Na tym konfigu osobiście odtwarzałem mp3 używając SongPlayera - http://amigadev.free.fr/songplayer/index_en.html - (przy odpowiednich ustawieniach)

Oczywiście, że im szybszy procesor tym lepiej (jak we wszystkim). Ja podałem minimalne wymagania aby móc to osiągnąć.
Awatar użytkownika
Marco184
Posty: 96
Rejestracja: 17 lut 2005, o 02:23
Lokalizacja: Płock

Jak tak to....

Post autor: Marco184 »

W takim razie jak mowisz ze chodzi to ok tylko czy da rade dokupic RAMu i ile na maxA i czy cos to da jak bym dokupil 128 ram , i czy jak kupie ta karte czy moge ja sprawdzic bez dysku i cd (bo jeszcze nie zdazylem kupic , chociaz w sumie to mam dysk stary 3,5 340MB i cdr 5,25 4x ale nie wiem czy to jeszcze chodzi n) , czy moze jak ja podlacze to moze cos sie zmieni na glownym ekrannie ?
Podsuncie mi jakies rozwiazanie bo z tego wszystkiego nie zdazylem nawet kupic Systemu Amiga OS 3x tyllko mam worchbenha 1.3 a karte wypadalo by kupic szybko zeby kto inny nie kupil nie ?Z gory dziekuje za ODP
POZDRO MARCO184
Amiga 1200
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Na stronie
http://www.amiga-hardware.com/
masz opisany praktycznie cały hardware do Amigi. Jak widzisz
http://www.amiga-hardware.com/showhardw ... HARDID=151
Blizzard1230IV obsłuży do 128MB w jednym SIMMie ale nie widzę większego sensu kupowania takiej ilości RAMu. Amiga to nie pecet i nie tworzy wielkiego pliku wymiany. Proponowałem 16MB ponieważ w praktyce nie będziesz potrzebowł więcej przy tym procesorze. Dodatkowy RAM nie przyśpieszy komputera a w aspekcie mp3 może trochę pomóc wczytanie przed odegraniem całego utworu do RAMu ale przeciętna mp-trójka ma 3-4MB więc mając 16MB spokojnie Ci starczy.
Sprawdzić kartę można w następujący sposób:
1) Podczas włączania komputera powinny przez chwilę przelecieć po ekranie kolorowe pasy - jest to oznaka, że karta działa. (Ale tak naprawdę już nie pamiętam czy to było w Blizzardzie 1230 czy 1240 :) )
2) Jak wgrasz system to na górnej belce powinno Ci pokazać więcej pamięci RAM (jeżeli oczywiści włożysz jakiś RAM do karty)
3) W systemie w katalogu tools masz programig ShowConfig - po uruchomieniu powinien Ci pokazać procesor 68030.

Napiszę jeszcze kilka słów wyjaśnienia czemu polecam właśnie 68030 a nie szybszy procesor.
Pracowałem z wieloma procesorami na różnych Amigach i na A1200 z 68030/50MHz jest naprawdę znacząca poprawa jakości pracy niż na standardowej A1200, natomiast NIE MA widocznej poprawy jakości (ponad tą z 030/50MHz) przy zastosowaniu szybszych procesorów (68040/40MHz).
Powodem tego jest to, że "wąskim gardłem" stają się dosyć wolne układy graficzne A1200 i nie widać żadnego przyśpieszenia działania systemu czy komfortu użytkowania wynikającej z szybszego procesora jeżeli nie kupi się dodatkowo karty graficznej.
Pamiętam, że byłem zawiedziony gdy wymieniłem mojego Blizzarda1230IV na sporo w owych czasach droższego Blizzarda1240 (040/40MHz) i nie zauważyłem przyśpieszenia systemu.
Awatar użytkownika
Marco184
Posty: 96
Rejestracja: 17 lut 2005, o 02:23
Lokalizacja: Płock

:(

Post autor: Marco184 »

Niestety jezeli chodzi o te strony ktore mi podales to lipa bo sa po agielsku a moj angielski jest cienki i teraz drugie niestety a propo tej karty Blizzarda1230IV z gieldy PPA to juz oferta nieaktualna wiec musze szukac dalej
POZDRO
Amiga 1200
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Jest jeszcze jeden sposób na szybkie zdiagnozowanie karty. (jak mogłem o tym zapomnieć)
Przytrzymujesz oba klawisze myszy i w bootmenu powinieneś mieć tę kartę a przy niej "working" (oby nie "defective" ale wtedy system jest na tyle inteligentny, że kiedy wykryje uszkodzony sprzęt sam wchodzi do bootmenu i na czerwonym tle pokazuje Ci, że coś nie działa)
ODPOWIEDZ