No i co dalej , mam AMIGE i ?

Dyskusje i pytania na temat oprogramowania amigowego.

Moderator: GTW

Awatar użytkownika
Marco184
Posty: 96
Rejestracja: 17 lut 2005, o 02:23
Lokalizacja: Płock

Ale ..

Post autor: Marco184 »

Wszystko jest ok tylko o jakim systemie mowa bo jak powiedzialem mam Worbencha 1.3 i nie mam dysku czyli mam zrobic tak :
uruchomic sys z dyskietki i wejsc w boot menu i tam bedzie napisane wszystko tak ?
Amiga 1200
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

A1200 - więc z założenia system 3.x (gdzie zamiast x może być 0;1;5;9 ;) )
Awatar użytkownika
Marco184
Posty: 96
Rejestracja: 17 lut 2005, o 02:23
Lokalizacja: Płock

Post autor: Marco184 »

Dobra dzieki Ale powiedz mi teraz czy oplaca sie kupowac do takiej amigi NAGRYWARKE CD jakie PROGRAMY sa potrzebne zeby swobodnie nagrywac plytki a bo nie mówilem mam zamiar kupic dysk od laptopa 2,5" i cd lub cdrw tez od laptopa i to wrzucic do obudowy desktop ( wiem ze bedzie problem z zasilaniem ale w teorii mam plan zeby go rowiazac )
tylko potrzebuje waszych wskazówek np ilu watowy dysk (od pc ) jest potrzebny do amigi z cd , hdd , i blizzardem [ a i czy mozna podlaczyc dodatkowe zasilanie do plyty glownej w miejsce zasilania stacji dyskietek (powod :zeby lepiej przeplywal prad do karty blizzarda i zeby odciazyc plyte glowna) pytam bo tak wyczytalem na pewnej stronce ] A nie chce zeby plyta gl poszla z dymem POZDRO
Amiga 1200
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Można podłączyć zasilanie do gniazda stacji dyskietek (wiele osób tak robiło mając karty PPC gdzie były problemy ze spadkiem napięcia na płycie)
Możesz podłączyć nagrywarkę - nie sprecyzowałeś czy chodzi o nagrywarkę CD czy DVD (bo taką Amiga też obsłuży) ale pewnie chodzi Ci o CD.
W AmigaOS4 soft do nagrywania płyt jest w systemie, mając AmigaOS3 masz wybór między:
MakeCD http://makecd.core.de/ sztandarowy Amigowy program wypalający płytki (od dawna najlepszy w tej dziedzinie) ale dosyć drogi i dawno nie był uaktualniany (obsługuje tylko CD, nie DVD)
FryingPan http://www.tbs-software.com/fp/welcome.phtml Program pisany przez Polaka (więc w razie czego pomoc w ojczystym języku), wciąż rozwijany, tańszy, nagrywający również DVD. Wadą jest to, że jest to wersja 0.4 więc czasem potrafi z niejasnych powodów nie nagrać płyty (ale takie akcje występują głównie z DVD, z CD jest OK).
Awatar użytkownika
Marco184
Posty: 96
Rejestracja: 17 lut 2005, o 02:23
Lokalizacja: Płock

Post autor: Marco184 »

Mam jeszcze jedno pytanko czy karta powerPPC lub Blizzard 1230 IV ma wbudowany kontroler fast ATA ? Bo jesli nie to bede musial kupic takowy oddzielnie
Amiga 1200
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Oczywiście że nie! Karta PPC może mieć wbudowany kontroler SCSI (wersja +) Do Blizzarda IV możesz dokupić SCSI (jest tam gniazdo rozszerzeń specjalnie dla SCSI).
FastATA to produkt polskiego Elboxu
http://sklep.elbox.com/cgibin/shop?info ... d=4cb3afe2
Awatar użytkownika
Marco184
Posty: 96
Rejestracja: 17 lut 2005, o 02:23
Lokalizacja: Płock

Post autor: Marco184 »

W talkim razie jak kupie blizzarda 1230 to bede musial kupic fast ata zeby to wmiare ladnie chodzilo i zeby muza sie bujala? A i jeszce jedno czy lepiej kupic fast ata na blizzarda czy na plyte glowna (jesli cos takiego istnieje) A i czy mozna sciagnac z jakiejs strony system AmigaOS 3.x? Jesli tak to z jakiej ? Mam jeszcze jedna prosbe zebys mi napisal jak przerobic zasilacz od pc AT do amigi i ilu WATTOWY mam kupic di niej POZDRO
Amiga 1200
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Przecież napisałem, że nie ma czegoś takiego jak fastata na Blizzarda. Na Blizzarda jest SCSI i wygląda mniej-więcej tak:
http://amiga.resource.cx/photos/photo.p ... zzardscsi4
Przecież masz IDE na płycie głównej to po co Ci fastata? Nie przyśpieszy Ci to za bardzo komputera i nie ma kompletnie wpływu na muzykę.
System AmigaOS jest komercyjny i jako taki jest chroniony prawem autrskim i zamieszczanie go na jakiejkolwiek stronie i ściąganie go jest niezgodne z prawem i nielegalne.
AmigaOS 3.9 możesz nabyć np tu:
http://www.efunzine.com/efnz.php?a=pro& ... 99b3adc2a5
O przerabianiu zasilacza było gdzieś na sieci. Teraz nie chce mi się szukać. Jak znajdę to napiszę.
Awatar użytkownika
piteq
Posty: 74
Rejestracja: 30 kwie 2005, o 15:08
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: piteq »

Mam jeszcze jedna prosbe zebys mi napisal jak przerobic zasilacz od pc AT do amigi i ilu WATTOWY mam kupic di niej POZDRO
Zerknij tutaj.Wprawdzie jest to opis jak przerobić zasilacz by pasował do obudowy Infinitiv ale masz tam które kable i gdzie przlutować.
http://www.aros.ppa.pl o AROS-ie po Polsku
Awatar użytkownika
Marco184
Posty: 96
Rejestracja: 17 lut 2005, o 02:23
Lokalizacja: Płock

Post autor: Marco184 »

Dzieki
Ale a propo zasilacza to nic nie znalazlem a propo to jak podlacze dysk 2.5" , cd-rom (od laptopa z przejsciowka) 3.5" i fdd do jednego wyjscia IDE ? A system jest dla mnie zadrogi przynajmiej 3.9 moze 3.5 ale to MOZE a co o nim sadzisz ?
Amiga 1200
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Tu mnie zaskoczyłeś. Rozbierałeś ty kiedy jakikolwiek komputer?
Przecież stacji dyskietek (FDD) nie podłączasz to wyjścia IDE tylko do złącza stacji dyskietek.
W Ami masz wyjście IDE do którego możesz podłączyć 2 urządzenia (czyli akurat dysk i CD). To nie jest wiedza Amigowa bo to ogólny standard kanału IDE - zwykle w pecetach też masz kabelek z 3 wejściami - jedno do kontrolera i dwa do urządzeń (dysków/CD/nagrywarek/itd).
Jeżeli nawet masz dysk 2.5cala i CD 3.5cala (lub z taką przejściówką) to też żaden problem - wystarczy trochę poszukać na sieci/w sklepach komputerowych i elektronicznych/giełdzie komputerowej i kupić kabelek z 2 wyjściami 2.5 (płyta główna i dysk) i jednym 3.5 (CD). Sam kiedyś taki miałem ale już dawno go sprzedałem.
Wyjście 2.5 od 3.5 nie różni się niczym poza 4 ostatnimi żyłami prowadzącymi zasilanie (w 2.5) więc można spokojnie umieścić oba rodzaje wtyków na jednym kablu.
Awatar użytkownika
Marco184
Posty: 96
Rejestracja: 17 lut 2005, o 02:23
Lokalizacja: Płock

Hehe

Post autor: Marco184 »

Oczywiscie ze rozbieralem nie jeden, a do tego z 7 skladalem ale wszystko to byly komputery PC a amige rozebralem popatrzylem i ja tam nie widze wejscia IDE
Nie wiem moze slepy jestem czy co !
Jak molbys to porozgladaj sie za ty listwa ja szukam i nic
Amiga 1200
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Ami to taki sam komputer więc nie szukaj na siłę różnic.
Jak to nie widzisz IDE?!?!?! Po prawej stronie pod modulatorem, nad PCMCIA - 44pinowe (przy pinie pierwszym masz napisane 1)
Awatar użytkownika
Marco184
Posty: 96
Rejestracja: 17 lut 2005, o 02:23
Lokalizacja: Płock

Post autor: Marco184 »

Ato juz widze ale nie mam zadnej takiej listwy ktora by pasowala tam bo moje sa 3.5" i sa wieksze a na allegro takiej nie ma porozgladaj sie jak mnozesz za tatowa listwa OK ?
Amiga 1200
Awatar użytkownika
Wirus
Moderator
Posty: 1777
Rejestracja: 24 gru 2003, o 14:23
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Wirus »

Marco sprawdz maila, mam aktualnie taka do sprzedania. Zapraszam na priv
"Kiedy PC jest szybszy od amigi?
kiedy leci z mostu prosto do rzeki" ;)

Pinball Dreams - Rekordy
ODPOWIEDZ