OS 3.9 i Fast ata

Dyskusje i pytania na temat oprogramowania amigowego.

Moderator: GTW

Awatar użytkownika
Natalia
Posty: 157
Rejestracja: 19 kwie 2005, o 10:09
Lokalizacja: Tarnogród

OS 3.9 i Fast ata

Post autor: Natalia »

Jak połączyć OS 3.9 i fast atę? Mam cdrom
Awatar użytkownika
norbi
Moderator
Posty: 2017
Rejestracja: 2 lip 2003, o 15:36
Lokalizacja: Dolny Slask
Kontakt:

Post autor: norbi »

Nie uruchomisz tych dwoch rzeczy na A600 ani na A500.
Awatar użytkownika
Natalia
Posty: 157
Rejestracja: 19 kwie 2005, o 10:09
Lokalizacja: Tarnogród

Post autor: Natalia »

Mam A 1200 z romem 3.1
Awatar użytkownika
norbi
Moderator
Posty: 2017
Rejestracja: 2 lip 2003, o 15:36
Lokalizacja: Dolny Slask
Kontakt:

Post autor: norbi »

FastATA bez sterowników dziala ja standardowy kontroler, wiec zainstalowanie OS3.9 wykonuje sie tak samo jak bez fastata.
Musisz najpierw podmontowac CDROM, albo z dyskietki albo z HDD, aby móc odczytac OS3.9
Awatar użytkownika
Natalia
Posty: 157
Rejestracja: 19 kwie 2005, o 10:09
Lokalizacja: Tarnogród

Post autor: Natalia »

Tak muszę ALE JAK?Czym się rózni OS3.9 od 3.0 3.1 poza tym że ma sterowniki do cdromu?
Awatar użytkownika
Natalia
Posty: 157
Rejestracja: 19 kwie 2005, o 10:09
Lokalizacja: Tarnogród

Post autor: Natalia »

Wiem że można wpisać komende do odpalenia cdromu? Jak to zrobić ? chcę już mieć OS 3.9
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Zamiast tworzyć tyle wątków z pojedynczymi pytaniami zrób jeden gdzie określisz swoją amigową wiedzę (żeby bylo wiadomo na jakim poziomie ci odp żebyś zrozumiała) i od razu zadaj wszystkie pytania.

Poza tym wiele odp jest już na forum.
Robię za darmowy amigowy help-line. Mam nadzieję, że zostanę doceniony. ;)
Awatar użytkownika
Natalia
Posty: 157
Rejestracja: 19 kwie 2005, o 10:09
Lokalizacja: Tarnogród

Post autor: Natalia »

Początkująca. Chcę zainstalować OS 3.9 mam kości 3.1 CDROM i goły system bez sterowników do CDROM jak mam to zrobić
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Musisz zdobyć sterowniki do CD na dyskietce (pakiet AsimCDFS lub IDEfix z aminetu - obie to wersje demo) i je zainstalować aby uruchomić CD. Potem będziesz mogła zainstalować sterowniki CD z płyty i uruchomić na niej instaler AOS3.9
Ewentulnie włóż płytę z AOS3.9 do peceta i przegraj odpowiednie pliki - sterowniki CD-ROMu na Amigę (nie wiem jak przenosisz dane - sieć/null-modem/dyskietka/itp) i uruchomisz CD na Ami.

Wymaga to dłuższego opisania, więc jeżeli nikt się nie wypowie to jutro po południu opiszę krok po kroku jak to zrobić.


w sumie to uświadomiłem sobie, że przecież masz FastAta, więc nie powinnaś mieć żadnych problemów. Do FastAta przecież dołączony jest sterownik CD - AllegroCDFS. Najszybszy i jedyny, który umożliwia też odczytywanie na Ami DVD.

Na jakim jesteś etapie:
1) Podłączyłaś FastAta
2) Zainstalowałaś dołączone sterowniki
3) Zainstalowałaś dołączone AllegroCDFS

Jeżeli to zrobilaś i nie wykrywa Ci CD to może trzeba zmienić unit urządzenia w mountliście.

I konicznie napisz do Elboxu podając numer swojego FastAta, żeby przysłali Ci najnowsze sterowniki i najnowsze AllegroCDFS.
Robię za darmowy amigowy help-line. Mam nadzieję, że zostanę doceniony. ;)
Awatar użytkownika
Natalia
Posty: 157
Rejestracja: 19 kwie 2005, o 10:09
Lokalizacja: Tarnogród

Post autor: Natalia »

Tak fastata jest podłaczona.Czy wykrywa CDROM tego nie wiem,jak zmusić odczytanie płyty, czy wystarczy umieścić ją w CD ROMIE? Sterownik mam z ELBOXU (dyskietkę fastata 99) i nowe ale niestety są to pliki których moja amiga nie widzi dlaczego to tego nie wiem nagrywam je na dyskietkę sformatowaną na 720 kb w pc, oczywiście w DEVS mam PC0.Fastata widzi cdrom i hd mam GOŁY system 3.1

Instaluję fastatę
1. ATA3PREFS dysk mam na PRIMARY 2.5 master i cdrom mam na SECONDARY master, biorę SAVE
2. ATA3-Install. Instal for real----log all actidos to: NONE--- proceed
3.Welcome to allegrocdfs---proced.
4. tu mnie pyta:My first cd-rom is coonected as: biorę secondary master
5.Pyta jeszcze raz o to samo klikam proceed
6.File devsdosdrivers/cd2 exists. may i overrwrite it?---klikam proceed
7.My third cd-rom is connnected as: jest na secondary slave---klikam proceed ALLEGROCDFS succesfully installed---proced Welcome to fastata"99 proceed
8."Instalation" Reinstalation proceed
9.May i change your s:startup-sequence? YES
10.ATA3 driver will be copied to C:directory-----Version to install:4.7 Thereis not currently installed version----Destination Drawer to copy to: C:------- procced with copy
11.ATA3 driver will be copied to:SYS:Prefs directory-----Version to install:4.7 Thereis not currently installed version----Destination Drawer to copy to: SYS:Prefs---proceed
Teraz klikam na DOSdrivers ikonkę CD0 i jest komunikat Device CD0 is already mounted? Co robię źle?

Po restarcie amigi było wszystko ok cdrom widział cd, pograłam w Final Oddysey zaczełam instalację OS 3.9 i jak na złośc zabrakło prądu na 40%.Teraz jak chcę sformatować dysk to jest komenda not a valid DOS disk! Czy już dyski idzie do kosza?Przepraszam za tyle postów

-=Edit by Wirus=-
Nie przepraszaj za tyle postów tylko używaj opcji "Zmień"
Połączyłem 3 kolejne posty w 1
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Czyli rozumiem, że CD już działa (a przynajmniej działał).
Jak zabraknie prądu przy zapisywaniu w systemie plików FFS pada walidacja. Jest kilka sposobów aby ją odzyskać (jeżeli masz na dysku jakieś wartościowe dane i za wszelką cenę chcesz je mieć - ja się kiedyś męczyłem dobre 6 godzin z dyskiem 2GB by odzyskać wszystkie dane z niego).
Jeżeli natomiast nic tam nie było ciekawego (pisałaś, że sam system) to po prostu sformatuj dysk jeszcze raz i nagraj na niego OS3.1, sterowniki fastata+allegroCDFS, OS3.9
Jak będą jeszcze jakieś problemy napisz.


Koniecznie napisz do Elboxu po nowe sterowniki. Masz tragicznie starą wersję ata3 driver (4.7) a teraz jest 8.4!

Najnowsze są z 17.02.2005 i mają następujące numery:
ATA3.driver 8.4
ATA3Prefs 8.4
AllegroCDFS 3.5
DriveSpeed 1.2
ReadTest 1.3

Elbox nie daje ich swobodnie do ściągnięcia i trzeba ich osobiście poprosić meilem podając numer posiadanej FastATA (ale to żaden kłopot, zwłaszcza, że to polska firma, więc można do nich napisać "po naszemu").
Robię za darmowy amigowy help-line. Mam nadzieję, że zostanę doceniony. ;)
Awatar użytkownika
Natalia
Posty: 157
Rejestracja: 19 kwie 2005, o 10:09
Lokalizacja: Tarnogród

Post autor: Natalia »

Mam już sterowniki nowe FastATA'99v71a34.lha takie dostałam ale jest to plik LHA i ja tego nie potrafię otworzyć. Kiedy chcę sformatować dysk to wyskakuje mi not a valid DOS disk na wszystkich 4 partycjach, może zrobić partycje od nowa?
Zrobiłam nowe partycje i teraz już dysku amiga wogule nie widzi.Jak mogę to naprawić ? Prubowałam wejść w HDtoolsbox.-Change Drive Types.-Define a new Drive Types.-Read Configuration.-ok-Już go widzi teraz Partition Drive.-Save Changes to Drive.-Exit.Amiga robi restart ale dysku już nie widać?
Kubal
Posty: 692
Rejestracja: 21 wrz 2005, o 14:28

Post autor: Kubal »

program do otwierania lha znajdziesz na aminecie nazwa chyba też lha .
mozesz go rownierz otworzyc total commanderem z pluginem do lha ;)
moze jak dysk już widzi to spróbować zainstalowac workbencha 3.1 a potem restart :)
Ale poczekaj Amigafan ci doradzi lepiej ;)
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Lha na pececie otworzysz nawet winrar-em. Na Ami jest program lha - najnowsza wersja z marca 2006 jest tu. Musisz ściągnąć plik, rozpakować na pececie i przegrać odpowiednią wersję na Ami (katalog C). Opis użytkowania masz w dołączonym pliku guide.

Co do dysku to na pewno go nie popsułaś. Po ponownym ustawieniu partycji trzeba je jeszcze raz sformatować. Czy po resecie (po ponownym ustawieniu partycji - jak opisujesz w poprzednim poscie) pojawiają sie "dziwne" ikonki (niesformatowane partycje)?
Robię za darmowy amigowy help-line. Mam nadzieję, że zostanę doceniony. ;)
Awatar użytkownika
Natalia
Posty: 157
Rejestracja: 19 kwie 2005, o 10:09
Lokalizacja: Tarnogród

Post autor: Natalia »

Z dyskiem już sobie poradziłam. Co do ikonek po restarcie to nic nie było poza RAM I INSTALL(dyskietka była w Amidze).Udało mi się zainstalować OS 3.9 PIERWSZY RAZ WIDZĘ JEST PIĘKNY :D zrobiłam nakładkę na 3.1 ale ten stary widział CD-ROM a OS 3.9 już nie co mam zrobić?
ODPOWIEDZ