Pytanie dotyczące edytora teksto pod Workbench 3.1

Dyskusje i pytania na temat oprogramowania amigowego.

Moderator: GTW

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Krzysztof R
Posty: 4
Rejestracja: 13 sty 2008, o 11:17

Pytanie dotyczące edytora teksto pod Workbench 3.1

Post autor: Krzysztof R »

Witam szanownych kolegów.

Mam pytanie dotyczące programów na Workbench 3.1.

Pobrałem z Waszego serwisu gotowy do odpalenia pod emulator pakiet, partycji z zainstalowanym i skonfigurowanym polskim Workbench'em, autorstwa DeathMieszko. Swoją drogą dobra robota. Te teksturowane ramki okienek to piękna sprawa, żeby nasz windows potrafił coś takiego. :lol:

Wraz z Gozdkiem (założycielem dawnego CCONLINE) prowadzę serwis poświęcony starej literaturze komputerowej, obecnie pod nazwą RetroReaders . Jakiś czas temu dostałem od jednego z naszych czytelników ponad 100 dyskietek shareware które były rozpowszechniane przez popularny Magazyn Amiga, oraz ponad 150 zinów dyskowych.
Do skatalogowania zawartości tych dysków bardzo przydatny okazuje się właśnie udostępniany przez was "Workbench 3.1 PL HD".

Mam pytanie. Czy istnieje dla tego systemu okienkowy edytor tekstu? Nie jakiś wyszukany procesor, ale zwykły prosty okienkowy edytor z polskimi fontami do tworzenia plików TXT, zgodnych z formatem windows.

Powiedzcie gdzie można jego znaleźć oraz jak dodać do waszego pakietu "Workbench 3.1 PL HD" tak żeby pozostał w nim na stałe.?

PS. w naszym serwisie RetoReaders znajduje się trochę literatury dotyczącej Amigi, zapraszamy do czytelni. Możecie ją pobierać i również umieszczać w swoim serwisie...
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

W systemie 3.1 są nawet dwa edytory tekstu.
Pierwszy z nich to ED a drugi to MEmacs
Najlepszym edytorem (z bardziej zaawansowanymi funkcjami jak słownik ortograficzny i słownik wyrazów bliskoznacznych) jest polski AmiTekstPro Gold - jest płatny ale akurat teraz jest wystawiony na allegro.
Edytory bardzo ceniony, zwłaszcza przez programistów to GoldED (ale chyba również jest płatny).
Poza tym wystarczy wejść na aminet, żeby z łatwością znaleźć ponad 200 różnego rodzaju edytorów tekstu na AmigaOS
http://aminet.net/text/edit
Jeżeli w systemie jest polska lokalizacja to każdy z tych edytorów może korzystać z zainstalowanych w AmigaOS polskich fontów.
Robię za darmowy amigowy help-line. Mam nadzieję, że zostanę doceniony. ;)
Awatar użytkownika
Atalante
Posty: 1582
Rejestracja: 17 sie 2004, o 21:55
Lokalizacja: Czaplinek

Post autor: Atalante »

Polecam CygnusED. Do tej pory trzymam go w katalogu C i jest to moj podstawowy edytor.
Amiga Rulez forever & nazawsze od now! Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysztof R
Posty: 4
Rejestracja: 13 sty 2008, o 11:17

Post autor: Krzysztof R »

amigafan, albo DeathMieszko nie umieścił ich w partycji z zainstalowanym i skonfigurowanym polskim Workbench'em. Albo ja nie wiem gdzie dokładnie szukać tych edytorów ED oraz MEmacs. Podpowiedzcie mi gdzie ich dokładnie szukać :wink:

Atalante ten CygnusED to chyba jakiś rozbudowany procesor tekstu, odpowiednik MS Word. Ile zajmuje tobie miejsca...?
Ja szukam małej perełki, coś w rodzaju Notatnika z Windows.
Awatar użytkownika
norbi
Moderator
Posty: 2017
Rejestracja: 2 lip 2003, o 15:36
Lokalizacja: Dolny Slask
Kontakt:

Post autor: norbi »

ED i Memans znajdziesz w katalogu c.
Najlepiej wywolaj program piszac w CLI (lub WYKONAJ POLECENIE z gornego menu):
ED x
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Ten drugi powinien być w katalogu tools, a ten pierwszy to go odpalasz z komendy - w Shelu wpisujesz ed i po spacji nazwę pliku i otwiera się edytor
Dokładniej wybierasz z górnego menu workbench "execute command" (w polskiej wersji "wykonaj polecenie") i tam wipsujesz

Kod: Zaznacz cały

ed sys:spis.txt
otwiera się edytor i wszystko co tam wpiszesz będzie zachowane w pliku o nazwie "spis.txt" na partycji systemowej.
Robię za darmowy amigowy help-line. Mam nadzieję, że zostanę doceniony. ;)
Awatar użytkownika
Krzysztof R
Posty: 4
Rejestracja: 13 sty 2008, o 11:17

Post autor: Krzysztof R »

Edytor ED znalazłem bez problemu, jest on na prawdę ubogi. Był by dla mnie odpowiedni gdyby dawał możliwość zapisu w dowolne miejsce pod dowolną nazwą.

Edytora Memans wogóle nie znalazłem.

Może w takim razie znacie lub pamiętacie nazwę innego okienkowego edytorka tekstu pracującego pod Workbenchem. Ale nie jakiś tam kombajn typu CygnusEd 4 Professional czy WordWorth 7.

Prosty okienkowy notatnik z polskim menu dający możliwość zapisu do dowolnego katalogu pod dowolną nazwą. Na aminecie faktycznie jest tego sporo lecz nazwy nic mi nie mówią.
Awatar użytkownika
norbi
Moderator
Posty: 2017
Rejestracja: 2 lip 2003, o 15:36
Lokalizacja: Dolny Slask
Kontakt:

Post autor: norbi »

Krzysztof R pisze:Edytor ED znalazłem bez problemu, jest on na prawdę ubogi. Był by dla mnie odpowiedni gdyby dawał możliwość zapisu w dowolne miejsce pod dowolną nazwą.

Edytora Memans wogóle nie znalazłem..
Jak to nie mozna zapisac w dowolne miejsce.
Z gornego menu wybierz SAVE AS.

Memans sobie daruj.
Awatar użytkownika
Atalante
Posty: 1582
Rejestracja: 17 sie 2004, o 21:55
Lokalizacja: Czaplinek

Post autor: Atalante »

Bierz CEDa. wbrew pozorom nie jest az tak skomplikowany, wlasciwie to ma same zalety :mrgreen:

Wordworth to troszeczke inna kategoria :wink:
Amiga Rulez forever & nazawsze od now! Obrazek
Awatar użytkownika
AlaN
Posty: 524
Rejestracja: 21 wrz 2004, o 20:51
Lokalizacja: 52°30'N-17°00'E

Post autor: AlaN »

Krzysztof R pisze:Edytor ED znalazłem bez problemu, jest on na prawdę ubogi.
A w czym problem trochę go "rozbudować"? Nie wiadomo czemu, ED został przez koderów programowo okrojony, ale można to przywrócić. Wejdź do katalogu 'S' i. zmień nazwe pliku 'Ed-startup' np. na 'xEd-startup' (albo po porstu go skasuj; i tak się nie przyda). Odpal program ED jak poprzednio, i zobacz co pojawiło Ci się w górnym menu :D . Sporo tego, co? :D

KLIK --> Obrazek

Do dziś nie wiem, po jaką cholerę to zablokowali? Może ktoś z Was wie?
Pozdrawiam - AlaN
Amiga600 (KS-37.300 i 34.5), HD-1.2GB, karty S-RAM na PCMCIA
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

:shock:
A o tym nie wiedziałem.
Człowiek po tylu latach może się jeszcze czegoś nowego dowiedzieć :P
Robię za darmowy amigowy help-line. Mam nadzieję, że zostanę doceniony. ;)
Awatar użytkownika
Krzysztof R
Posty: 4
Rejestracja: 13 sty 2008, o 11:17

Post autor: Krzysztof R »

Panowie, to jest to czego szukałem, małe i proste narzędzie. Ogromne dzięki AlaN.

Teraz mogę już wygodnie opisywać dyskietki z magazynu Amiga. DeathMieszko pomyślał o dołączeniu do partycji z polskim Workbench'em konwertera plików tekstowych z Amigi do Windows. Wszystkie polskie ogonki są zachowane i zgodne.

Niebawem zapraszam wszystkich chętnych do serwisu RetroReaders, będą tam gotowe do pobrania dyski shareware z zamkniętego magazynu "Amiga".

Jeszcze jedna sprawa, wiecie może w jaki sposób zrobić w Workbenchu na pulpicie ikonę do tego edytora, żeby za każdym razem nie uruchamiać jego z lini poleceń...?
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Wiemy tylko nie wiem ja Ci to najłatwiej opisać:

1 ) Wybierz sobie ikonkę która ma być dla tego edytora (w necie jest dużo różnych ikonek albo któraś z dysku)
2 ) Odpalasz program IconEdit (w katalogu tools)
3 ) Wczytaj ikonkę, którą chcesz używać
4 ) Z górnego menu zmienasz typ ikonki na projekt
5 ) Zapisujesz ikonke pod nazwą jaką chcesz, tam gdzie chcesz
6 ) Potem otwierasz ed (jeszcze tradycyjnie z "wykonaj polecenie") i piszesz
execute ed i podajesz domyślną nazwe i lokalizacje pliku, który będzie otwierany przy starcie edytora np:

Kod: Zaznacz cały

execute ed sys:spis.txt
7 ) Plik ten zapisujesz w tym samym miejscu co ikonka pod tą samą nazwą co ona (ale bez żadnego rozszerzenia)
8 ) teraz zaznaczasz tę ikonke i z górnego menu ikonki wybierasz informacje
powinieneś tam mieć pole "program"
w to pole wpisujesz

Kod: Zaznacz cały

IconX
9 ) zapisujesz zmiany i to wszystko

Ikonkę można też wystawić na blat (u pecetowców zwany pulpitem) należy ją zaznaczyć i z górnego menu ikonki wybrać "wyjmij"
Robię za darmowy amigowy help-line. Mam nadzieję, że zostanę doceniony. ;)
Awatar użytkownika
AlaN
Posty: 524
Rejestracja: 21 wrz 2004, o 20:51
Lokalizacja: 52°30'N-17°00'E

Post autor: AlaN »

Amigafan, też wielu rzeczy nie wiedziałem, a od Ciebie się dowiedziałem :) . Amiga to jedna wielka studnia wiedzy; czasami też i tej ukrytej ;)

Krzysztof R - proszę bardzo :)
Pozdrawiam - AlaN
Amiga600 (KS-37.300 i 34.5), HD-1.2GB, karty S-RAM na PCMCIA
ODPOWIEDZ