Bootblock

Dyskusje i pytania na temat oprogramowania amigowego.

Moderator: GTW

ODPOWIEDZ
olesio
Posty: 757
Rejestracja: 26 gru 2003, o 20:57
Lokalizacja: Szczecin

Bootblock

Post autor: olesio »

Chciałem się zapytać o kwestię bootblocków, bo ostatnio bawiłem się tylko emulowanym
dyskiem twardym w postaci plikopartycji hdf i nie wiedziałem dokładnie że jeżeli chodzi o
pliki adf to nie wystarczy na nich umieścić plik s:startup-sequence żeby wystartować z
dyskietki program, dyskietka musi mieć jeszcze odpowiedni bootblock. I tutaj parę pytań.
1. Z aminetu ściągnąłem program InBoot, ktory ułatwia tworzenie bootblocków ale owy
program jest datowany na rok 1999, a Jak w czasach pierwszych Amig tworzono ów
bootblocki jakoś pisano programy i zapisywano na dyskietkę czy xcopy? A drugie moje
pytanie związane jest z InBoot. Dlaczego jak dam system OFS i pod Workbenchem 3.1
z dysku twardego przekopiuje pod cli pliki w katalogach C oraz S na dyskietkę to po
restarcie taka dyskietka wywala błąd checksum i dopiero później sie bootuje, jak dam
FFS i skopiuje pod Workbenchem to trwa to nieco wolniej nie wiem dlaczego ale adf się
bootuje bez błędów. Natomiast przy systemie OFS mogę pod Total Commanderem przy
użyciu pluginu AmigaDX skopiować na adfa pliki i wtedy dyskietka również poprawnie
się bootuje. Od czego to zależy? Czy są jakies inne metody tworzenia bootblocków?
Pozdrawiam: olesio

"Cel uświęca środki"
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Po co ten InBoot?
W systemie od zarania dziejów jest komenda install.
Wystarczy mieć dyskietkę w stacji i wpisać
install df0:
aby znalazł się na niej bootblock.
Takie dyskietki zawsze startowały bez żadnych errorów.
Co do systemu plików to proponuję zawsze używać FFS - ma większą pojemność niż OFS.
Robię za darmowy amigowy help-line. Mam nadzieję, że zostanę doceniony. ;)
olesio
Posty: 757
Rejestracja: 26 gru 2003, o 20:57
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: olesio »

Dzięki za informację AmigaFan, sorry że dopiero teraz odpisuje ale wcześniej jakoś nie
zauważyłem, że jest odpowiedź na ten post. Będę zatem używal install i systemu FFS.
Pozdrawiam: olesio

"Cel uświęca środki"
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

To w zamian możesz zwiększyć moją liczbę "pochwał" poprzez naciśnięcie plusika w prawym rogu mojego postu ;)
Robię za darmowy amigowy help-line. Mam nadzieję, że zostanę doceniony. ;)
ODPOWIEDZ