Problemy z emulowaniem gier

Zajrzyj tutaj jeśli masz problemy z emulacją Amigi.

Moderator: GTW

lukasz050792
Posty: 32
Rejestracja: 3 cze 2009, o 21:04

Problemy z emulowaniem gier

Post autor: lukasz050792 »

Witam wszystkich forumowiczów, mam poważny problem i proszę was o pomoc. Otóż używam programu WinFellow, bo WinUAE mi nie działa. Kickstart to v.1.3, sprawdzałem inne, ale nie pomogło. Ustawienia takie jakie ma oryginalnie Amiga500. Otóż mój problem polega na tym, że czasami gry się nie wczytują, tzn. wrzucam np. dysk pierwszy, pokazuje się tam jakaś reklama, czy coś, dalej czarny ekran i dalej nic się nie dzieje (War Zone, SWOS, Turrican, Doofus, Metal Mutant i jeszcze inne). Czasami też dzieje się, że gra się wczyta, ale żaden kontroler nie działa (np. Mentor, Golden Axe). Gry ściągałem ze stron planetemu.net i z tej, z obu stron gry tak samo się zachowują. Co ciekawe to niektóre gry sam przerobiłem na plik ADF i na zwykłej Amidze mi działały, a tutaj nie. Używam tylko jednej stacji (DF0), a czasami też pisze żeby wyjąć dyskietkę i włożyć do DF0 mimo, że jest włożona właśnie do tej stacji. To ostatnie to zrobiło mi się tylko na grze Tommy Gun, więc możliwe, że jest to wina gry. Ale pls, pomóżcie z tamtymi problemami.

PS. Używam WinFellow w wersji 0.4.3 build 1.
Dużo amigowych gier do pobrania:

www.emuswiat.pl

Zapraszam :P
Awatar użytkownika
Blod
Administrator
Posty: 1089
Rejestracja: 24 kwie 2003, o 13:49
Lokalizacja: Stolica

Re: Problemy z emulowaniem gier

Post autor: Blod »

Trochę nie na temat, ale czemu WinUAE Ci nie działa?
|||||||||||||||||>--- [90%]
lukasz050792
Posty: 32
Rejestracja: 3 cze 2009, o 21:04

Re: Problemy z emulowaniem gier

Post autor: lukasz050792 »

Blod pisze:Trochę nie na temat
Wyjaśniłem wszystko co i jak, jeśli czegoś brakuje to dopiszę.
Blod pisze:ale czemu WinUAE Ci nie działa?
Jak bym to wiedział to bym napisał, ale nie wiem, po prostu klikam ikonę WinUAE i ledwo okno programu mignie i nic więcej. Pls, pomóżcie, bo chcę sobie pograć w swoje dawne gry :|
Dużo amigowych gier do pobrania:

www.emuswiat.pl

Zapraszam :P
Awatar użytkownika
Blod
Administrator
Posty: 1089
Rejestracja: 24 kwie 2003, o 13:49
Lokalizacja: Stolica

Re: Problemy z emulowaniem gier

Post autor: Blod »

W katalogu gdzie masz WinUAE znajdziesz plik winuaebootlog.txt - wklej tutaj jego zawartość, to pomożemy ustalić gdzie leży problem. WinFellow należy sobie raczej odpuścić, bo ten emulator nie jest rozwijany od dłuższego czasu.
|||||||||||||||||>--- [90%]
lukasz050792
Posty: 32
Rejestracja: 3 cze 2009, o 21:04

Re: Problemy z emulowaniem gier

Post autor: lukasz050792 »

W katalogu gdzie masz WinUAE znajdziesz plik winuaebootlog.txt
Hmm.... nie mam tego pliku, jest tylko Kickstart v1.3 rev 34.5.rom, WinUAE.exe i foldery Amiga Programs, Configurations, Display Driver, Docs. Mm wersję 0.8.8 release 8 i wczoraj udało mi się ją włączyć, ale po wybraniu Kickstrtu, ADF-u i ustawieniu programu, kliknąłem OK, otworzyło się nowe okienko i za chwile tylko raport o błędch.
Dużo amigowych gier do pobrania:

www.emuswiat.pl

Zapraszam :P
Awatar użytkownika
Blod
Administrator
Posty: 1089
Rejestracja: 24 kwie 2003, o 13:49
Lokalizacja: Stolica

Re: Problemy z emulowaniem gier

Post autor: Blod »

Ok, ta wersja nie tworzyła tego pliku z logami. Pozostaje Ci wkleić/przepisać raport błędów o którym wspomniałeś lub spróbować z nowszą wersją WinUAE (1.6)
|||||||||||||||||>--- [90%]
lukasz050792
Posty: 32
Rejestracja: 3 cze 2009, o 21:04

Re: Problemy z emulowaniem gier

Post autor: lukasz050792 »

Raport o błędach:
AppName: winuae.exe
AppVer: 0.8.8.8
ModName: uxtheme.dll
ModVer: 6.0.2600.0
Offset: 0000576b
Możesz dać linki do WinUAE 1.6 i opisu konfiguracji?
Dużo amigowych gier do pobrania:

www.emuswiat.pl

Zapraszam :P
Awatar użytkownika
Blod
Administrator
Posty: 1089
Rejestracja: 24 kwie 2003, o 13:49
Lokalizacja: Stolica

Re: Problemy z emulowaniem gier

Post autor: Blod »

Na górze strony jest nazwa serwisu powiązanego z forum. Klikasz w niego, potem w menu po lewej znajdziesz "Pliki". Tam do pobrania jest najnowsza wersja emulatora. Konfiguracja jest niemal identyczna lub nawet prostsza jeśli w Quick-start wybierzesz odpowiedni model Amigi.

Co do błędu: wygląda na to, że ta wersja nie jest przystosowana do współpracy z Windowsem XP albo masz zmodyfikowany plik uxtheme.dll, który sprawia emulatorowi jakiś problem. Ale to tylko zgadywanie - sprawdź lepiej WinUAE 1.6
|||||||||||||||||>--- [90%]
lukasz050792
Posty: 32
Rejestracja: 3 cze 2009, o 21:04

Re: Problemy z emulowaniem gier

Post autor: lukasz050792 »

Ściągnąłem już WinUAE 1.6 ze strony winuae.net, ale kilkam na ikonę programu i pokazuje się komunikat, że nie znaleziono pliku d3d9.dll i program się nie uruchamia.
Dużo amigowych gier do pobrania:

www.emuswiat.pl

Zapraszam :P
Awatar użytkownika
Blod
Administrator
Posty: 1089
Rejestracja: 24 kwie 2003, o 13:49
Lokalizacja: Stolica

Re: Problemy z emulowaniem gier

Post autor: Blod »

Musisz zainstalować DirectX 9 lub nowszy.
|||||||||||||||||>--- [90%]
lukasz050792
Posty: 32
Rejestracja: 3 cze 2009, o 21:04

Re: Problemy z emulowaniem gier

Post autor: lukasz050792 »

Blod pisze:Musisz zainstalować DirectX 9 lub nowszy.
Wiem, ale go nie zainstaluje, bo pracuję na starym laptopie, na którym nawet nie chce działać rozdzielczość 1024x768 i maksymalna to 800x600 w 16 bitach :( Używam DirectX 8.1, ale mniejsza z tym, bo udało mi się uruchomić WinUAE w wersji 0.8.8, z tym i większość gier, które nie działały w WinFellow tutaj się uruchamiają i mogę w nie grać, tyle że teraz mam kilka problemów. Po pierwsze mam problemy z sterowaniem, a dokładnie to nie mogę go ustawić, tzn. są gotowe ustawienia i nie mogę ich zmienić, a także nie działa mi joypad. Po drugie dźwięk nieco przerywa (czasami). Po trzecie, nie wiem czemu, ale mam poprzestawiany obraz, jest lekko przesunięty do góry i zwężony. Jeśli wiecie co powinienem zrobić to napiszcie. Będę wdzięczny :P
Dużo amigowych gier do pobrania:

www.emuswiat.pl

Zapraszam :P
Awatar użytkownika
Blod
Administrator
Posty: 1089
Rejestracja: 24 kwie 2003, o 13:49
Lokalizacja: Stolica

Re: Problemy z emulowaniem gier

Post autor: Blod »

Odnośnie sterowania w zakładce "Game and I/O Ports":
Keyboard Layout "A": 0 i 5 (fire), 2, 4, 6, 8 (kolejno: dół, lewo, prawo, góra - wszystkie na klawiaturze numerycznej),
Keyboard Layout "B": prawy CTRL i ALT (fire) + klawisze kursora (strzałki),
Keyboard Layout "C": lewy ALT (fire) + WSAD (sterowanie)

W zakładce Input możesz dowolnie zmapować klawisze i ustawić sterowanie jak Ci wygodniej. Żeby joystick działał, musi być najpierw dodany i skonfigurowany w panelu sterowania Windowsa.

Dźwięk: zmień "enabled, 100% accurate" na "enabled" w "Sound"; chyba pomagała też zmiana interpolacji, ale tego nie jestem pewien.

Obraz: ustaw centrowanie w zakładce "Display": "Horizontal" i "Vertical"
|||||||||||||||||>--- [90%]
lukasz050792
Posty: 32
Rejestracja: 3 cze 2009, o 21:04

Re: Problemy z emulowaniem gier

Post autor: lukasz050792 »

Ze sterowaniem już sobie poradziłem, ale nie mam zakładki "Input". Dźwięk też już jest OK, ale obraz dalej jakiś dziwny. Może opiszę wszystko co mam ustawione i wtedy napisz co zmienić/poprawić.
Screen Resolution: 800x600, 16 bit, 60Hz
Line Mode: Doubled
Centering: zaznaczone Horizontal i Vertical
Settings: Zaznaczone tylko Fullscreen, Refresh na Every Frame
Chipset: OCS (zmieniałem też na Full ECS, ale nic nie dało) i zaznaczone NTSC

Zmieniałem prawie wszystko i dalej jest źle. Co mam nie tak?
Dużo amigowych gier do pobrania:

www.emuswiat.pl

Zapraszam :P
Awatar użytkownika
Blod
Administrator
Posty: 1089
Rejestracja: 24 kwie 2003, o 13:49
Lokalizacja: Stolica

Re: Problemy z emulowaniem gier

Post autor: Blod »

Spróbuj wyłączyć jedno z wyśrodkowań (pionowe lub poziome) albo zaznacz "Correct aspect ratio".
Ewentualnie spróbuj którejś z nowszych wersji WinUAE 1.x lub 0.9.x (wszystkie znajdziesz na winuae.net) - niestety nie pamiętam od której wymagany jest DX9.
|||||||||||||||||>--- [90%]
lukasz050792
Posty: 32
Rejestracja: 3 cze 2009, o 21:04

Re: Problemy z emulowaniem gier

Post autor: lukasz050792 »

Ściągnąłem wersję 1.0 i udało mi się ustawić obraz, ale gra się strasznie zacina (głos też), sprawdzałem wiele funkcji (bez i z quick startem) i nic nie pomagało :( . Zaczyna mnie to powoli denerwować i spróbuję jeszcze z wersjami 0.9.x
Dużo amigowych gier do pobrania:

www.emuswiat.pl

Zapraszam :P
ODPOWIEDZ