Hard Files

Zajrzyj tutaj jeśli masz problemy z emulacją Amigi.

Moderator: GTW

ODPOWIEDZ
lukasz050792
Posty: 32
Rejestracja: 3 cze 2009, o 21:04

Hard Files

Post autor: lukasz050792 »

Jak korzystać z plików *.hdf, tzn. mam grę Gloom, która działa tylko z dysku twardego, więc taki dysk utworzyłem (plik hdf), ale nie wiem jak z niego korzystać. Pomóżcie.

Edit:

Na Kickstart ROM 1.3 po zamontowaniu dysku nie ma żadnej reakcji i w ogóle WinUAE zachowuje się tak jakby tego dysku nie było. Ściągnąłem więc Kickstart ROM 2.0 z Amigi 600 z obsługą dysków twardych i po zamontowaniu dysku nie pokazuje się obraz startowy (kolorowe V i dyskietka) tylko szary obraz (jakiś BIOS czy coś) i pokazuje się jakiś błąd dotyczący tego dysku, a klikanie na Retry i Cancel nic nie daje (okienko z błędem tylko znika na sekundę i pojawia się jeszcze raz). Wg. mnie ten dysk trzeba sformatować, ale nie wiem jak. Próbowałem coś pokombinować w BIOS'ie (tym co się włącza po przytrzymaniu obu przycisków myszy jak się włącza amiga), ale tam też nic nie ma i mogę tylko włączać/wyłączać dyski i stacje. Co mam robić?

PS. Używam WinUAE w wersji 0.8.27, bo jest najlepszy dla mojego komputera :)
Dużo amigowych gier do pobrania:

www.emuswiat.pl

Zapraszam :P
olesio
Posty: 757
Rejestracja: 26 gru 2003, o 20:57
Lokalizacja: Szczecin

Re: Hard Files

Post autor: olesio »

Z tego co się orientuje to potrzebujesz najlepiej kickstartu 3.1 i podmontowujesz
plikopartycję hdf w zakładce Hard Drives. Ja używam na starszym komputerze z 2004
roku WinUAE 1.1 najwyżej, bo działa optymalnie, nowsze wymagają lepszego procka
i innych parametrów PeCeta. Zobacz sobie do "Strefy Zrzutu", tam jest gra Trap'em,
w wersji hdf - będziesz dzięki niej wiedział jak skonfigurować emulator. Jak nadal by
Tobie się nie udało to pisz. Postaram się pomóć. Uruchamianie hdfów nie jest trudne.
EDIT: sprawdziłem na WinUAE 0.8.23 mojego hdfa z grami World Software i "Franko"
na kickstarcie 2.0 uruchomił się bez problemów, ale lepiej uruchamiać na kickstarcie
w wersji 3.1 - jak pisałem. W szczególności gdy gra działa pod pakietem WHDLoad.
Pozdrawiam: olesio

"Cel uświęca środki"
lukasz050792
Posty: 32
Rejestracja: 3 cze 2009, o 21:04

Re: Hard Files

Post autor: lukasz050792 »

Ściągnąłem ten kickstart 3.1 i dzieje się wszystko tak samo jak w przypadku 2.0, czyli pokazuje się okienko z błędem dotyczącym tego dysku. Nie do końca rozumiem o co ci chodziło z tą plikopartycją hdf. Gdzie mam to zamontować?
Ja używam na starszym komputerze z 2004 roku WinUAE 1.1 najwyżej, bo działa optymalnie, nowsze wymagają lepszego procka i innych parametrów PeCeta.
A ja emulacją zajmuję się na laptopie z 1999 roku xD
Dużo amigowych gier do pobrania:

www.emuswiat.pl

Zapraszam :P
olesio
Posty: 757
Rejestracja: 26 gru 2003, o 20:57
Lokalizacja: Szczecin

Re: Hard Files

Post autor: olesio »

Coś robisz nie tak. Jeżeli plikopartycja hdf (czyli partycja dysku w pliku hdf) zawiera odpowiednie
katalog "S", a w nim plik startup-sequence z odpowiednimi poleceniami do uruchomienia gry, to gdy
w WinUAE w zakładce "Hard Drives" podmontowałeś ją prawidłowo - to musi się uruchomić. To co
zawiera plik hdf (o ile zajmuje przynajmniej 2 MB) można podejrzeć programem ADFView lub przy
użyciu plugina AmigaDX dla Total Commandera. Może pobierz sobie z poniższego linka zrobioną już
kiedyś przezemnie kompilację gier World Software i sprawdź czy działa. U mnie pod wspomnianą
wcześniej wersją WinUAE działa poprawnie. Pprzynajmniej tak wykazał pobieży test gry "Franko".
Zawartość rara wypakowujesz do katalogu z WinUAE, uruchamiasz emulator, ładujesz konfigurację
o nazwie world_software_games_hd i klikasz na OK. I po chwili powinino uruchomić się Ci menu.

Kod: Zaznacz cały

http://odsiebie.com/pokaz/3803977---6ee7.html
Pozdrawiam: olesio

"Cel uświęca środki"
lukasz050792
Posty: 32
Rejestracja: 3 cze 2009, o 21:04

Re: Hard Files

Post autor: lukasz050792 »

Tu się zaczynają pewne schody. Nie mogę podejrzeć utworzonego przeze mnie pliku hdf, bo pokazuje się błąd "ReadRDSKblock : RDSK id not found". Ten plik ma równo 10 MB i (chyba) nic na nim nie ma. Po za tym nie mogę ściągnąć tego pliku world_software_games_hd. Zuploaduj na mediafire, upik.pl czy rapidshare, bo na odsiebie nie mogę ściągać (nie wiem dlaczego).

Edit:

Sorry, po pokazaniu się tego błędu otwiera się podgląd zawartości dysku, ale jest on zupełnie pusty.
Dużo amigowych gier do pobrania:

www.emuswiat.pl

Zapraszam :P
olesio
Posty: 757
Rejestracja: 26 gru 2003, o 20:57
Lokalizacja: Szczecin

Re: Hard Files

Post autor: olesio »

To już masz odpowiedź. Plik hdf, który próbujesz otworzyć jest najprawdopdobniej uszkodzony lub po prostu pusty.
A i nie wiem dlaczego z odsiebie nie możesz pobrać, mam premium na rapidshare, ale nie chciałem dogrywać tam,
do swoich plików akurat tego. Wrzuciłem więc na www.upik.pl, tak jak chciałeś. Podejrzyj sobie hdfa po pobraniu.

Kod: Zaznacz cały

http://www.upik.pl/index.php?id=c6002843c9960e2147819c082937af0e243
Pozdrawiam: olesio

"Cel uświęca środki"
lukasz050792
Posty: 32
Rejestracja: 3 cze 2009, o 21:04

Re: Hard Files

Post autor: lukasz050792 »

Twój plik hdf działa, nawet bez tej twojej konfiguracji i na Kickstrartach 3.1 i 2.0. Mój nie wiem czemu ale dalej nie chce działać. Nie wiem jednak jak korzystać z takiego dysku, bo mogę tylko włączać z niego gry, ale jak je usuwać i instalować inne. Na moim dysku nie ma chyba sekwencji startowej.
Dużo amigowych gier do pobrania:

www.emuswiat.pl

Zapraszam :P
Awatar użytkownika
norbi
Moderator
Posty: 2017
Rejestracja: 2 lip 2003, o 15:36
Lokalizacja: Dolny Slask
Kontakt:

Re: Hard Files

Post autor: norbi »

aby emulowany dysk (plik hdf) byl poprawnie widziany pod emulowana amiga nalezy nagrac do niego RDB.
Zrobisz to programem HDtoolbox dzieki ktoremu bedziesz mogl zaznaczy w jakim filesystemie ma byc byc ten dysk.
Od tego momentu bedzie on poprawnie widziany pod emulatorem.
Oczywiscie zeby z takiego dysku wystartowac nalezy ustawic opcje BOOT w hdtoolbox i posiadac zainstalowany system.
Usuwanie najlepiej wykonac przez jakis filemanager, a w ostatecznosci pod Workbenchem.
Instalowanie nowych gier najlepiej wykonac przez dostepny instaler lub przez przegranie katalogu z gra na ta partycje.

ps
Od 10 lat bawisz sie w emulacje i dopiero teraz masz taki problem. dziwne.
lukasz050792
Posty: 32
Rejestracja: 3 cze 2009, o 21:04

Re: Hard Files

Post autor: lukasz050792 »

Norbi, dzięki za info, coś pokombinuje i jeśli mi wciąż nic nie będzie wychodzić to napiszę jeszcze tu na forum.
Od 10 lat bawisz sie w emulacje i dopiero teraz masz taki problem. dziwne.
W emulację bawię się od zaledwie miesiąca, ale na 10-cio letnim komputerze (a dokładniej laptopie), bo na innym kompie robię własną grę komputerową i nie chcę zaśmiecać tam dysku xD
Dużo amigowych gier do pobrania:

www.emuswiat.pl

Zapraszam :P
olesio
Posty: 757
Rejestracja: 26 gru 2003, o 20:57
Lokalizacja: Szczecin

Re: Hard Files

Post autor: olesio »

Podejrzeć zawartość HDF', o ile ma on dwa megbajty lub więcej możesz podejrzeć pod Windows sposobami,
ktore już Tobie' podabłem. A HDF'a można pewnie przygotować tak jak pisze Norbi, ale ja to robię tak, że
tworze pusty niesformatowany hdf pod WinUAE, następnie pod Workbnechem go formatuje z opcją Fast File
System, aby nieco więcej mógł pomieścić. Po czym wrzucam na niego odpowiednio wcześniej przygotowane
pliki z dysku twardego podmontowanego jako katalog. Kluczowe jest to co znajduje się w podkatalogu "S",
w pliku "Startup-Sequence" oraz to co ewentualnie wywołujemy bez podawania katalogu (takie pliki muszą
być w podkatalogu "C"). Może to być pakiet WHDLoad z odpowiednimi parametrami lub sama gra, o ile ona
działa z twardego dysku bez pomocy pakietu WHDLoad i wystarczają jej czasem same wpisy poleceń assign.
Pozdrawiam: olesio

"Cel uświęca środki"
ODPOWIEDZ