ak zgrac ADF na dyskietke, ktora bedzie dzialac na Amidze

Tu można pisać na tematy, które nie mieszczą się w ramach innych for, aczkolwiek muszą być w jakikolwiek sposób związane z Amigą.

Moderator: GTW

Barney

ak zgrac ADF na dyskietke, ktora bedzie dzialac na Amidze

Post autor: Barney »

Witam. Dwa tygodnie sciagnalem ze strychu 12 letnia
Amisie 500 i kupilem sobie nawet na Allegro joy'a.
Na piecu uzywam Fellow, jednak nie jest to to samo
co oryginalna przyjaciolka:-). Posiadam na dysku spora
kolekcje gierek na ADF, w zwiazku z czym mam pytanie
czy jest jakis program pozwalajacy na przegranie ADF
na dyskietke, ktora to ruszy na mojej piecsetce.
Nie wiem czy taka informacja jest zamieszczona gdzies
na stronie, badz byla podawana juz no forum.
Jesli tak - bede niezmiernie wdzieczny za jakiekolwiek
informacje, gdzie szukac. Uzywam modemu i przegladniecie
calej zawartosci strony, jak i forum byloby dla
mnie troche kosztowne. Z gory dziekuje za wyrozumialosc.
Pozdrowienia dla all Amiga fans:-)
Awatar użytkownika
Wirus
Moderator
Posty: 1777
Rejestracja: 24 gru 2003, o 14:23
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Wirus »

W takim razie przeczytaj FAQ. Kilka tematów na ten temat masz here Poszukaj po tytułach.
"Kiedy PC jest szybszy od amigi?
kiedy leci z mostu prosto do rzeki" ;)

Pinball Dreams - Rekordy
G.Gn7
Posty: 17
Rejestracja: 25 maja 2004, o 13:02

"Adf na dysk"

Post autor: G.Gn7 »

Może Virus skarci minie za to że znowu piszę po przedawnionym czasie,
ale nie mogę patrzeć już na bezradnych potrzebujących !!! :(
To także i mój problem, więc jeśli się nie poradziłeś, to od siebie mogę dołożyc cegiełkę do wiesznie żywego problemu jakim jest zgrywanie adf'ów na dyskietkę aby AMIGA mogła odczytywać. Nie wiem czy to wypali, lecz warto spróbować:
Znajdź program "Rawrite"! Służy on do zgrywania obrazów dysków(pliki)
na dysk(dyskietki) (lepszy będzie "rawrite2"). Znajdziesz go w onecie gdzie szuka się plików. Zaznacz jako "PROGRAMY" i wpisz w miejscu szukania tą nazwę! Jest to jeden plik *.exe. Sprobój sformatować na PC
(komenda Format A: <parametry>) amigową dyskietkę na 720 lub 800kb
w zależności jak się da. Plik adf zajmuje 800kb. Sprobuj zegrać na tak sformatowaną dyskietke za pomocą rawrite zegrać adf na dyskietkę!
Najlepiej żeby dyskietka miała pojemnosć 800kb! Sam próbowałem tej sztuczki, ale z dyskietkami 1,44mb i klapa! Ale nie próbowałem tego na dyskietkach o innych pojemnościach! Więc może Tobie się uda!
A rawrite zostaw! Może się przyda do innych celów! Jeśli się jednak poradziłes kogoś to niech spróbują INNI!
Cześć!!! :D
Awatar użytkownika
Wirus
Moderator
Posty: 1777
Rejestracja: 24 gru 2003, o 14:23
Lokalizacja: Łódź

Re: "Adf na dysk"

Post autor: Wirus »

G.Gn7 pisze:Może Virus
Wirus
G.Gn7 pisze: Najlepiej żeby dyskietka miała pojemnosć 800kb! Sam próbowałem tej sztuczki, ale z dyskietkami 1,44mb i klapa!
eh no nic, napisze od nowa.
Dyskietki amigowe (2DD) standartowo mają pojemność 720kb. Aby amiga odczytała dyskietki 2HD o pojemności 1,44 MUSISZ sformatować ją w formacie 720kb. Niektóre stacje amigowe wymagają dodatkowo zaklejenia dziurki w lewym górnym rogu.

Na tak przygotowaną dyskietkę nie wrzucisz bezpośrednio adfa bo zajmuje więcej niż pojemność dyskietki. Są 2 wyjścia:

Albo poszukać i nagrać dmsy, które w większości przypadków zajmują mniej niż 720kb.

Albo spakować adfa np. rarem i pod amigą rozpakować programem unrar.

No i na koniec nagrać adfa/dmsa na dyskietkę odpowiednim programem jakich wiele.
"Kiedy PC jest szybszy od amigi?
kiedy leci z mostu prosto do rzeki" ;)

Pinball Dreams - Rekordy
Awatar użytkownika
norbi
Moderator
Posty: 2017
Rejestracja: 2 lip 2003, o 15:36
Lokalizacja: Dolny Slask
Kontakt:

Post autor: norbi »

Wyjasnie to jeszcze raz, bo wkradlo sie kilka niescislwosci.
Standardową wielkoscią amigowej dyskietki jest 880Kb(DD) oraz 1760(HD).
Dzięki temu ze kontroler FDD jest bardzo "elastyczny" (programowa obsługa) mozliwa jest obsluga rożnych innych formatów DD, amigowych 984kb (HD 1968kb), 1120kb(HD 2240kb), pecetowych 720Kb (HD 1440kb), Atari 720kb.
PECET nie potrafi zapisac dyskietki w formacie Amigi wiec programy typu RawWrite nic pomogą.
Jak juz podal Wirus, mozna szukac gierek w DMS, lub , jesli masz sie w Amidze min kick2.0, mozna skorzystac z programu TransADF, ktory obsluguje spakowane zipem, gzipem adfy, ktore bez problemu zmieszczą sie na dyskietce 720kb.
Tylko zeby Amiga mogla taką dyskietke przeczytac nalezy wczesniej uruchomic odpowiedni sterownik
Amos
Posty: 1071
Rejestracja: 22 lip 2004, o 19:01
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Post autor: Amos »

Ja mam lepsze rozwiązanie....




Kup sobie NullModem :D :D :D


Pozdrawiam.
Barney

Post autor: Barney »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, jak również za pociągniecie tematu, który jak domyślam się był często wałkowany. Już mi się nieco rozjaśniło, jednak nadal mam kilka pytań.
1. Na dysku oprócz plików z rozszerzeniem adf mam również kilka z rozszerzeniem adz. Zajmują one w większości mniej niż 720 kb. Czy przy pomocy odpowiedniego programu i po uprzednim sformatowaniu dyskietki na 720 kb dałoby się to przerobić na w ten sposób, aby taką dyskietkę czytała moja Amiga (500, 1MB Fast Ram, kick.1.3, bez HDD).
2. Wirus pisał, cytuje: „No i na koniec nagrać adfa/dmsa na dyskietkę odpowiednim programem jakich wiele”. Jak już wspominałem jestem zielony w tym temacie, dlatego też mam prośbę o podanie tychże programów.
3. Norbi pisał: „PECET nie potrafi zapisać dyskietki w formacie Amigi więc programy typu RawWrite nic nie pomogą”. W takim razie mam tez pytanie czy w ogóle korzystając z PC da się taka dyskietkę stworzyć? Skoro można z dyskietki Amigowej zrobić adf to wydaje mi się, że w drugą stronę też można to zrobić. Dlatego też się pytam, bo nie wiem, a oczywiście mogę się mylić;)
4. Wspominałem wcześniej już o adz. Czy maja one cos wspólnego z dms i co to w ogóle są dmsy?
5. Mam jeszcze pytanie z innej beczki. Jako, że ostatnio zacząłem na powrót (po kilku latach)
interesować się Amigą jestem (na razie) ciekaw jaki sprzęt bym potrzebował, aby na Ami np.
korzystać z netu, słuchać mp3 itp. oraz ile by taki sprzęt w przybliżeniu kosztował i czy można by to w naszym pięknym kraju;) gdzieś kupić (nowy).
6. Aha i jeszcze jedno. Czy można gdzieś kupić nowy joystick do Amigi. Kupowałem już używane na Allegro, jednak szczerze mówiąc to używane króciutko wytrzymująL.
Jak już wspominałem wszystkie odpowiedzi jakie do tej pory otrzymałem bardzo mi pomogły. Dziękuję za zainteresowanie. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Ad5. Nowy to masz do wyboru albo AmigaOne/MicroA1 ale dopiero po ukazaniu się pełnej wersji AmigaOS4 albo Pegasos z systemem MorphOS (więcej masz na www.pegasos.pl ).
Kalsyczną Amige kupisz jedynie na rynku wtórnym i proponuję tylko na allegro (w amigowych firmach sprzęt jest niedorzecznie drogi i wprost wciskają klientowi bubel - często zwyczajnie zepsuty - przoduje w tym firma Amigo).
Do netu i mp3 starczy nawet A1200 z 030/50MHz 8MB RAM i HDD ale jeżeli chcesz robic coś sensownego to najlepsza konfiguracja klasycznej Amigi jeżeli chodzi o stosunek jakości do ceny to moim zdaniem A1200 w obudowie Tower, z PPC (nawet najsłabszym 160MHz najlepiej ze SCSI) i 68k co najmniej 040/40MHz i sloty PCI mediator (najwięcej mają sterowników)+zwyłe pecetowe karty sieciową i graficzną np Voodoo3
DeathMieszko
V.I.P.
Posty: 232
Rejestracja: 14 kwie 2004, o 00:36
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: DeathMieszko »

Barney pisze:1. Na dysku oprócz plików z rozszerzeniem adf mam również kilka z rozszerzeniem adz. Zajmują one w większości mniej niż 720 kb.
bo są spakowane gzip'em
Barney pisze:4. Wspominałem wcześniej już o adz. Czy maja one cos wspólnego z dms i co to w ogóle są dmsy?
dms-y tworzy sie z prawdziwych dyskietek a nie z ich obrazow ADF
kope lat minęło..
G.Gn7
Posty: 17
Rejestracja: 25 maja 2004, o 13:02

Założenie

Post autor: G.Gn7 »

Ktoś powyżej napisał żeby kupić nullmodem! Nie sądzę żeby to było dobre rozwiązanie dla tych którzy mają AMIGĘ 500 z k9ick 1.3 z 1MB RAM i bez HDD(np tacy posiadacze jak ja!)! Chyba że da się podłączyć do PARAMELL PORT (czy jak go tam nazwali... :? ) lub do SERIAL PORT, ale nie sądzę żeby się tak dało....
Gdzieś w internecie widzialem informację o przenoszeniu danych EMULATOR > PC tzn można tak zrobić, żeby emulator mógł "widzieć" jakiś utworzony folder jako dysk twardy amigi! Ponadto da się zmusić emulka żeby widział dyski PC pod emulowaną amigą. Dzięki temu system amigi widzi dyskietki PC i można skopiować dane za pomocą File Master'a lub X-COPY! Lecz takie sztuczki umie "Win Uae" Nie wiem czy to "wypali" lecz warto spróbować! Brzmi to obiecująco!!!!!! :D
Jest jeszcze jeden sposób, ale nie jestem pewny czy to by wypaliło a mianowicie niemożliwy do wykonania dla "normalnych ludzi":
Musiał by SUPER-POMYSŁOWY Koder Assemblera na PC Poznać dokładnie systemy plików na dyskietkach (PC i AMIGA) i napisać (oczywiście w asmie) specjalny program preparujący! Polegał by na tym, że wkłada się do stacji dysków(PC) dyskietkę potem wskazać plik *.adf lub *.dms po czym taki program zaczął by formatować dyskietkę (w stacji dysków A:) na format AMIGA. Potem by zaczął przeprowadzać proces "specjalnego" nagrywania dyskietki wskazanym wcześniej plikiem *.adf! Było by fajnie!
Lecz to tylko moje założenie taka teza. Komu by się chciało taki program pisać? :cry: Jak na razie trzeba spróbować coś kombinować innym sposobem!

Pozdrawiam wszystkich!
Awatar użytkownika
DanielP
Posty: 178
Rejestracja: 5 paź 2004, o 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: DanielP »

Jakby to bylo do zrobienia, to taki "super program" juz dawno by powstal.
Po prostu naped dyskowy od PC nie potrafi zapisac dysku Amigowego.

Natomiast nie wiem jak by to wygladalo, jakby do PC podlaczyc naped dyskow od Amigi. Moze wtedy by sie dalo...



Ja uzywalem nullmodem od Amigi 500+ (kick 2.0 i 2 MB RAM) i w zwyż.
Nie probowalem na A500. Moze dla ciekawosci sprawdze i zobacze co z tego wyjdzie :) Mam spreparowana gotowa dyskietke z programem "transdisk" ktory swietnie sie sprawdza do nagrywania gotowych ADFow przez kabelek.
Ostatnio zmieniony 8 paź 2004, o 10:18 przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Atalante
Posty: 1582
Rejestracja: 17 sie 2004, o 21:55
Lokalizacja: Czaplinek

Post autor: Atalante »

Nagrywanie dyskietek w formacie amigowym na PC jest sprzetowo niemozliwe (naped dalby rade, ale kontroler nie), no chyba, ze ktos ma catweasela :wink: > Chyba jednak najwygodniejszym rozwiazaniem pozostaje nullmodem. Mozna tez dokupic sobie A570 i nagrywac z plytek :D
Amiga Rulez forever & nazawsze od now! Obrazek
Awatar użytkownika
Wirus
Moderator
Posty: 1777
Rejestracja: 24 gru 2003, o 14:23
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Wirus »

DanielP pisze: Natomiast nie wiem jak by to wygladalo, jakby do PC podlaczyc naped dyskow od Amigi. Moze wtedy by sie dalo...
Korzystam z tej metody i emulator bez problemu widzi dyski amigowe. Wtedy wymiana plików to tylko przyjemność :)
"Kiedy PC jest szybszy od amigi?
kiedy leci z mostu prosto do rzeki" ;)

Pinball Dreams - Rekordy
Awatar użytkownika
Atalante
Posty: 1582
Rejestracja: 17 sie 2004, o 21:55
Lokalizacja: Czaplinek

Post autor: Atalante »

A jak masz to rozwiazane? Tzn. jak podlaczyles Amigowa stacje dyskietek do PC?
Amiga Rulez forever & nazawsze od now! Obrazek
Awatar użytkownika
Wirus
Moderator
Posty: 1777
Rejestracja: 24 gru 2003, o 14:23
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Wirus »

Atalante pisze:A jak masz to rozwiazane? Tzn. jak podlaczyles Amigowa stacje dyskietek do PC?
źle się zrozumieliśmy, chodziło mi o dyski twarde
"Kiedy PC jest szybszy od amigi?
kiedy leci z mostu prosto do rzeki" ;)

Pinball Dreams - Rekordy
ODPOWIEDZ