Fdisk potrzebuje

Tu można pisać na tematy, które nie mieszczą się w ramach innych for, aczkolwiek muszą być w jakikolwiek sposób związane z Amigą.

Moderator: GTW

ODPOWIEDZ
max2125
Posty: 17
Rejestracja: 9 lip 2004, o 22:13

Fdisk potrzebuje

Post autor: max2125 »

Witka. Na jednej ze stron Amigowych kiedyś znalazłem dyskietkę botującą z programem fdisk do tworzenia partycji Amithlon. Parę dni temu wszedłem ponownie na tę stronkę chciałem pobrac tą dyskietkę i... niestety to jest już coś innego. Moja dyskietka z tym programem gdzieś się zapodziała. Czy ktoś wie może gdzie mogę taki FDISK dostać?
Awatar użytkownika
!Gregor!
Posty: 720
Rejestracja: 3 maja 2003, o 17:13
Lokalizacja: Kraków

Post autor: !Gregor! »

A nie wystarczy jakiś Fdisk od Linuxa?
Podobno linux może czytać i zapisywać Amigowe dyski twarde. :?
S.E.G.A RULES Obrazek
max2125
Posty: 17
Rejestracja: 9 lip 2004, o 22:13

fdisk potrzebuję

Post autor: max2125 »

Tak, ale skąd mam go pobrać ?
Awatar użytkownika
!Gregor!
Posty: 720
Rejestracja: 3 maja 2003, o 17:13
Lokalizacja: Kraków

Post autor: !Gregor! »

Fdisk pod Linuxem

Ma on znacznie więcej opcji od swojego Dosowego odpowiednika, widzi zdecydowanie więcej partycji, jest ich kilkanaście. (Dosowy fdisk widzi tylko dosowe i "Nondos" partycje czyli wszystkie Linuxowe, Unixowe, Beosowe i wiele, wiele innych). Aby wyświetlić pomoc programu po jego odpaleniu wpisz m.

Po odpaleniu programu najpierw wciskamy p aby zobaczyć aktualną listę partycji. Z listy wybierz partycję do skasowania, zapamiętaj jej numer. Wciśnij d i podaj jej numer - dobra skasowałeś ją, wciśnij ponownie p aby zobaczyć nową - już bez tej partycji listę. Podoba Ci się to zapisz układ wciskając w. Jak na razie to wszystko można było zrobić z dosowej wersji, ale teraz przejdziemy do tworzenia linuxowej partycji co jak wiemy dosowa wersja nie potrafi. Dobra wciskamy n aby utworzyć nową partycję. Wciśnij p tym razem nie po to aby wyświetlić listę ale po to by zdefiniować nową partycję jako Primary, wprowadź numer partycji 2(tak jest zazwyczaj). Teraz wprowadź numery cylindrów początkowego i końcowego. Uważaj aby np.: partycja 1 o cylindrach 1-123 a partycja 2 o cylindrach 124-256 nie zazębiały się bo wtedy szlak może trafić obydwie partycję - wiem co mówię bo tak kiedyś zrobiłem! Dobra teraz wciśnij p aby wyświetlić listę partycji. Podoba się to zapisz w nie to możesz je modyfikować t uaktywnić partycję można za pomocą a.
Podejrzewam ,że linuxowy fdisk jest na linuxowej dyskietce startowej.
S.E.G.A RULES Obrazek
Awatar użytkownika
norbi
Moderator
Posty: 2017
Rejestracja: 2 lip 2003, o 15:36
Lokalizacja: Dolny Slask
Kontakt:

Post autor: norbi »

Czy naprawdę nikt nie korzysta w wyszukiwarek ????????
Zajęło mi to kilka sekund, aby znalezc taka dyskietke.
Max2125, na drugi raz zanim zadasz pytanie sprawdz czy nie ma nie odpowiedzi na google.pl

ps
Jest rowniez amigowa wersja fdisk (patrz Aminet)
max2125
Posty: 17
Rejestracja: 9 lip 2004, o 22:13

fdisk potrzebny

Post autor: max2125 »

Wielkie dzięki, za odpowiedzi. Big THX
ODPOWIEDZ