Chcę kupić Amigę

Tu można pisać na tematy, które nie mieszczą się w ramach innych for, aczkolwiek muszą być w jakikolwiek sposób związane z Amigą.

Moderator: GTW

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jedi
Posty: 1572
Rejestracja: 9 lip 2004, o 17:47
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Chcę kupić Amigę

Post autor: Jedi »

Dzięki Norbowi (pokazał mi stronę eFUNZINe) chcę kupić Amigę, by powrócić do tych starych dobrych czasów :cry: . Tylko nie wiem jaką Amigę wybrać. Bo chciałbym przez Amisie korzystać z neta (mam neta na PC z amatorskiej sieci komputerowej), chciałbym robić strony (o ile są edytory HTML na Amigę i klienty FTP), robić grafikę (o ile jest jakiś program na Amisie podobny do Photoshopa) no i oczywiście grać w te cudne gry na Amidze! Nie wiem czy wystarczy mi Amiga A500 czy A1200. A tak BTW to szukam też książki o Amidze, ale nie o obsłudze, ale bardziej o sprzęcie (chodzi mi o takie rzeczy jak jaki procek jest dobry, jak się wymienia podzespoły w jakich Amigach czy w wszystkich się da, jaki jest dobry sprzęt do danej Amigi, jak ulepszyć Amigę, jaki sprzęt kupić (nie chodzi o tym modelu, tylko o konfigurację), w zasadzie wszystko o sprzęcie Amigi.
"Więc głowa do góry gdy dzień wstaje rano
Od tego są nogi by łazić na nich"

"Być czy mieć takie dwa pytania
Bliżej ku celom posiadania"

Kult - Komu bije dzwon
Awatar użytkownika
Atalante
Posty: 1582
Rejestracja: 17 sie 2004, o 21:55
Lokalizacja: Czaplinek

Post autor: Atalante »

I to sie chwali, oby tak dalej. Osobiscie jesli mam juz cos doradzic, to polecam duza Amige czyli 3 lub 4000, ostatecznie moze byc dwojka. 1200 jest dobra i jest do niej duzo latwo dostepnych dopalek, ale do duzych Amy sprzet jest lepszej jakosci i tez jest w czym wybierac. Poza tym, te Amigi byly przewidziane do rozszerzania wiec nie ma problemow takich zwiechy, dorabiane zasilania czy inne atrakcje znane z A1200.


Jak chcesz sie zaznajomic ze sprzetem to tylko www.amiga-hardware.com Encyklopedia wiedzy o sprzecie Amigowym, niestety po angielsku, ale to chyba nie problem.

O oprogramowanie nie musisz sie martwic, moze nie jest w tej chwili najlatwiej dostepne, ale na pewno znajdziesz wszystko co bedzie potrzebne.
Amiga Rulez forever & nazawsze od now! Obrazek
Awatar użytkownika
Jedi
Posty: 1572
Rejestracja: 9 lip 2004, o 17:47
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: Jedi »

Mi się z tym ulepszaniem to nie pali, tylko żeby działało większość gier i żeby były jakieś podobne programy do tych co wymieniłem. Aha i Amiga A1200 posiada port PS/2?
"Amiga 1200 to podstawowy model Amigi nadający się do dalszej rozbudowy. Standardowa konfiguracja może służyć do prostych gier, pisania tekstów, programowania." Tak pisze tutaj. Ja nie chcę prostych gier, ja chcę wszystkie, albo przynajmniej większość, co zrobić żeby było dobrze?
"Więc głowa do góry gdy dzień wstaje rano
Od tego są nogi by łazić na nich"

"Być czy mieć takie dwa pytania
Bliżej ku celom posiadania"

Kult - Komu bije dzwon
Amos
Posty: 1071
Rejestracja: 22 lip 2004, o 19:01
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Post autor: Amos »

O boże... Autor miał na myśli wszystkie te amigowe gry... Kup sobie A1200 i po kłopocie...
Awatar użytkownika
Atalante
Posty: 1582
Rejestracja: 17 sie 2004, o 21:55
Lokalizacja: Czaplinek

Post autor: Atalante »

Amiga nie posiada portu ps/2. No moze cdtv i escomowa A4000 maja takie gniazdka (przynajmniej mi sie wydaje, ze sa takie jak w pececie, ale tak naprawde nigdy ich nie porownywalem), ale sa to tylko podobne porty i z pecetowymi odpowiednikami ne maja nic wspolnego, zadne pecetowe urzadzenie wpiete do takiego gniazdka nie bedzie dzialalo.

Jesli nie pali Ci sie ze zbytnia rozbudowa no to A1200 powinna Ci starczyc. Jak sie ja wpakuje do towerki to i miejsce na napedy sie robi, a po zapodaniu odpowiedniego interfejsu mozna podpiac tez klawiature pecetowa. Na allegro wlasnie jest fajna A1200 z Blizzardem IV, gosciu chce za nia 150.
Amiga Rulez forever & nazawsze od now! Obrazek
Awatar użytkownika
norbi
Moderator
Posty: 2017
Rejestracja: 2 lip 2003, o 15:36
Lokalizacja: Dolny Slask
Kontakt:

Post autor: norbi »

Ale port PS2 dla klawiatury i myszki mozna dorobic (interface) lub kupic. W amigowych towerkach interface klawiatury juz jest.
Jesli chcesz, aby jak najwiecej chodzilo gierej na A1200, tomusisz sie zaopatrzyc w BlizardPPC i jakąs karte graficzną. Polecam Mediator i Voodoo. Bedziesz mógł jeszcze dodatkowo podlaczyc USB, tunerTV, sieciowke, karte muzyczna.
Co nie ci z tego zestawu posiadam, wiec jesli sie zdecydujesz to wiesz gdzie mnie znalazc
Awatar użytkownika
Jedi
Posty: 1572
Rejestracja: 9 lip 2004, o 17:47
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: Jedi »

A zna ktoś może jakąś książkę o Amigowym sprzęcie? Bo na tej stronie to nie bardzo się orientuję. I przy okazji, zobaczyłem w sklepie internetowym taki zestaw. Dobry on jest? Bo nie wiem jakiej jakości jest ten monitor. A włacha, monitor z kompa działał by na Amisi A1200?
"Więc głowa do góry gdy dzień wstaje rano
Od tego są nogi by łazić na nich"

"Być czy mieć takie dwa pytania
Bliżej ku celom posiadania"

Kult - Komu bije dzwon
Awatar użytkownika
norbi
Moderator
Posty: 2017
Rejestracja: 2 lip 2003, o 15:36
Lokalizacja: Dolny Slask
Kontakt:

Post autor: norbi »

Jedi pisze:A włacha, monitor z kompa działał by na Amisi A1200?
Czyzby Amiga nie była komputerem?
Cena zestawu jaka podales jest dosyc wysoka i do tego za uzywany sprzet
Awatar użytkownika
Atalante
Posty: 1582
Rejestracja: 17 sie 2004, o 21:55
Lokalizacja: Czaplinek

Post autor: Atalante »

Jesli chodzi Ci o normalny pecetowy monitor, to bedzie dzialal pod systemem w przeznaczonych do tego trybach, potrzebna bedzie jednak przelotka. Mozna tez kupic scandoubler i wtedy wszystkie tryby Amigi beda wyswietlane na takim monitorze.
Amiga Rulez forever & nazawsze od now! Obrazek
Awatar użytkownika
Jedi
Posty: 1572
Rejestracja: 9 lip 2004, o 17:47
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: Jedi »

norbi pisze:Cena zestawu jaka podales jest dosyc wysoka i do tego za uzywany sprzet
Taa? Czyli zdzierswto? Tylko w tym problem że taniej nie widzałem.
A co do tego monitora z zestawu. To on dobry jest?
"Więc głowa do góry gdy dzień wstaje rano
Od tego są nogi by łazić na nich"

"Być czy mieć takie dwa pytania
Bliżej ku celom posiadania"

Kult - Komu bije dzwon
Awatar użytkownika
norbi
Moderator
Posty: 2017
Rejestracja: 2 lip 2003, o 15:36
Lokalizacja: Dolny Slask
Kontakt:

Post autor: norbi »

Monitor jest ciekawy, gdyz potrafi wyswietlic PAL i VGA, wiec wszystkie gierki bedziesz mogł na nim ogladac a po zastosowaniu odpowiedniego sterownika, Workbench bedziesz mógł ogladac bez przeplotu (noninterlace) 640x512.
Jedyny minus tego monitora ze to tylko 14cali, nie jest plaski i nie jest nowy.
Awatar użytkownika
jw_amigowiec
Posty: 171
Rejestracja: 18 gru 2004, o 13:48
Lokalizacja: Czeladź

Post autor: jw_amigowiec »

Hmm, ciekawy, bardzo ciekawy taki monitorek, ale cena... :/
Ja mam uzywana 17 Compaq z kineskopem Sony Trinitron, stan idealny za... 160 zl. Aczkolwiek nie ukrywam, ze ten monitor do Ami co o nim pisalisice powyzej do Amigi by byl bardziej praktyczny.
Aha i czy kazdy monitor oznaczony "multisync" ma takie wlasciwosci? (Zalezy mi zebym mogl wyswietlac obraz w trybie Hi-Res bez przeplotu. Po podlaczeniu monitora przez przejsciowke VGA raczej bym sobie nie pogral ;) ).

EDIT: Np. taki: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=38930857
Awatar użytkownika
Atalante
Posty: 1582
Rejestracja: 17 sie 2004, o 21:55
Lokalizacja: Czaplinek

Post autor: Atalante »

Wydaje mi sie, ze oznaczenie multisync jest ostatnio troche naduzywane. Ja mam NECa Multisync FE950+ i czestotliwosci palowskich raczej odbieral nie bedzie. Przy A1200 mialem tez NECa multisync 2A i problemu nie bylo, dawal rade wszystkim trybom Amigi.
Amiga Rulez forever & nazawsze od now! Obrazek
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Do Jedi => Na Ami możesz grać w stare gierki (kup A1200 podłacz do telewizora i po kłopocie) albo robić poważniejsze rzeczy (internet, mp3, programowanie).
Dla początkującego człowieka moim zdaniem idealna jest A1200 z prockiem 030/50MHz (np. na Blizzardze IV) jakiś dysk ze 2GB i CD-ROM.
Na tym i pograsz i pobawisz się w necie i mp3 posłuchasz, jak poważniej chcesz się zająć grafiką to dodaj koprocesor 68882 to będzie ładnie chodziło.
Jest to sprzęt na którym będziesz mógł poznać Amigę ale nie przeceniaj jego mocy obliczeniowej.
Aby mieć Amigę na której będziesz mógł oglądać filmy i pograć w QuakeII potrzebujesz co najmniej 2-2,5 tys PLN.
ODPOWIEDZ