Workbench 3.1 PL HD

Tu można pisać na tematy, które nie mieszczą się w ramach innych for, aczkolwiek muszą być w jakikolwiek sposób związane z Amigą.

Moderator: GTW

Awatar użytkownika
norbi
Moderator
Posty: 2017
Rejestracja: 2 lip 2003, o 15:36
Lokalizacja: Dolny Slask
Kontakt:

Post autor: norbi »

Zwieksz stos dla uruchamianych programów programow.
Polecam np. StackAttack
http://rycochet.demon.co.uk/other/stackattack2.html
DeathMieszko
V.I.P.
Posty: 232
Rejestracja: 14 kwie 2004, o 00:36
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: DeathMieszko »

ok, dzieki juz sciagam

[ Dodano: Nie Lip 04, 2004 10:27 pm ]
słuchaj no Grybski: :D

żeby zainstalować AmiStart'a na tej partycji będziesz potrzebował kilku bibliotek:

- guigfx.library
- render.library
- popupmenu.library

ktore, to wrzucisz do katalogu Libs:

wszystko co potrzebujesz znajdziesz na aminecie w dwoch archiwach:
- MCC_guigfx.lha
- pmlib040.lha

instalacja AmiStart'a jest banalna gorzej z konfiguracja :D

najprosciej to zrobic tak: z archiwum Amistart.lha kopiujesz tylko te pliki do katalogu WBStartup:

AmiStart
AmiStart.info
sm.prefs

oraz wszystkie podkatalogi, oprocz "Catalogs" i po resecie masz juz MenuStart jak chcesz jeszcze taskbar'a to wchodzisz do katalogu WBStartup, klikasz na ikone AmiStart i z menu wybierasz Icon/Information
w tool types ikony dajesz pozycje "Nowy" i wpisujesz:

TASKBAR=ON

naciskasz Enter, dajesz zapisz i po resecie masz TaskBar'a

problem w tym, ze i tak nie ominie Cie porządna konfiguracja AmiStart'a wiec polecam poczytac guide'a...

zaraz wracam na forum z prezentem :D

[ Dodano: Nie Lip 04, 2004 10:36 pm ]
jestem,
pewnie domyslacie sie o co chodzi

krotko, wejdzcie sobie na ten adres i wszystko bedzie jasne:

http://free.of.pl/s/srvag/index.html

ostatnie zmiany jakie zaszly wczoraj:
20040704: drobna poprawka w jednej z łatek MCP
20040704: drobne poprawki w toot types ikon programów konfiguracyjnych działających z MUI (zwiększone rozmiary stosów)
20040704: wrzuciłem StackAttack2 (2.9)

pelny changelog pod wyzej adresem.

mam nadzieje ze pliki zuploadowaly sie poprawnie :D
kope lat minęło..
Awatar użytkownika
Grybski
Posty: 16
Rejestracja: 3 lip 2004, o 21:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Grybski »

Wielkie dzięki Ci.

Tekst napisałeś bardzo przejrzyście jak dla mnie nawet zbyt ale przy okazji wiele osób bedzie mogło wszystko zrozumiec.Widziałem już twoją poprawioną partycje kawał dobrej roboty.

3maj tak dalej :)
DeathMieszko
V.I.P.
Posty: 232
Rejestracja: 14 kwie 2004, o 00:36
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: DeathMieszko »

postaram sie..

pewnie bedziesz chcial usunac te dock'i tool manager'a co sa na spodzie ekranu albo je przeniesc gdzie indziej

[ Dodano: Pon Lip 05, 2004 12:30 am ]
i moze jednak sam dorzuce tego amistart'a w przyszlym wydaniu oczywiscie skonfigurowanego
kope lat minęło..
Awatar użytkownika
Grybski
Posty: 16
Rejestracja: 3 lip 2004, o 21:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Grybski »

Szczerze to nie będę narazie wyrzucał tego dock'a i tool manager'a ponieważ sam teraz nie będe miał czasu aby skonfigurować Amistart'a.
Jedynie to może zmienie ich położenie dla mojej wygody.

Dzięki,że wogóle pamiętałeś o tym Amistarcie.

Pozdrowienia
DeathMieszko
V.I.P.
Posty: 232
Rejestracja: 14 kwie 2004, o 00:36
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: DeathMieszko »

changelog, cd:

20040706: update: wrzuciłem nowszą i szybszą rtg.library dostarczoną w archiwum z WinUAE'em 0.8.27
20040706: przerzuciłem dock'i Tool Managera z lewej strony na prawą; kufa chyba lepiej tam wyglądają. Nom, teraz mamy miejsce po lewej np. na "menu Start" dorobione jakimś progsem.
20040706: poprawiłem opcje łatki MCP: "Zegar" - teraz wyświetla skróconą nazwę dnia; błąd wyszedł na jaw w "Poniedziałek"; przez co zegar nachodził na informacje o pamięci FAST. Poprawiłem też wyświetlanie godziny teraz pierwsza cyfra się już nie "rozmazuje" (chodzi o czcionkę proporcjonalną kiedy sekudnik wyświetla szerokie cyfry a następnie wąską "1" to cała godzina jest przesuwana o 2 pixele w prawo rozmazując przy tym pierwszą cyfrę - trza dbać o szczegóły, sokole oko wszystko widzi ;-)
20040706: wrzuciłem nową łatkę systemową: RamLibPatch - zwiększa ona rozmiar stosu dla RamLib'a (tego od ładowania bibliotek) do 8192KB, gdzie 8MB stosu? znaczy sie miało być (B)ytes; normalnie w przypadku ładowania dużej ilości bibliotek do RAM-u mogłyby pojawiać się w końcu problemy z ich otwieraniem, gdyż domyślna wartość stosu RamLib'a jest żenująco niska. Ale to nie jest wina RamLib'a tylko niektórych bibliotek-porzeraczy. Tak przy okazji to zniknął chyba tylko u mnie występujący problem z błedem, który pojawiał się losowo przy otwieraniu edytora preferencji GUI (VisualPrefs). I tak naprawdę niewiem co ma łatka RamLibPatch wspólnego z tym komunikatem:
"Task : 100176F0 "ramlib"
Error : 81000005 (DEADEND)
By : ExecLibrary
Cause : Corrupt memory list detected in FreeMem"
Wiem natomiast jedno: pomogło, od chwili kiedy dodałem tą łatkę ten błąd mi się już nie pokazuje ;-)

[ Dodano: Wto Lip 06, 2004 10:45 pm ]
Ludzie pytają mnie o soft, który zamieściłem na partycji - konkretnie gdzie mogą go znaleść, bo jak wiadomo na aminecie nie zawsze leżą najnowsze wersje, oto strony domowe ważniejszych użytków:

MCP 1.43 - http://mitglied.lycos.de/dgroppe/amiga.html
W archiwum jest także polska instrukcja oraz spolszczenie

VisualPrefs 1.5k - http://home.intercom.it/~amigaws/Eng/Projects.html
spolszczenie szukaj w aminecie [VisualPrefs_PL]

Birdie 2000 & starsze wersje - http://www.vgr.com/birdie1/
Edytor preferencji [BPrefs] oraz spolszczenie do niego dostepne jest w aminecie

FAQ do OS3.9 (sa tu tez pytania i odpowiedzi dotyczace instalowania MCP i VisualPrefs pod tym OS'em)
http://ato.exec.pl/os39faq/os39faq.html

to narazie tyle..
Resztę utilków znajdziecie w aminecie

[ Dodano: Wto Lip 06, 2004 11:14 pm ]
dorzucam jeszcze info o MagicMenuII
http://www.magicmenu.de/download.uk.html
edytor + spolszczenie w pakiecie

[ Dodano: Sro Lip 07, 2004 1:38 am ]
macie jeszcze linka do jednej z wyszukiwarek (aminet):
http://www.aminet.de/php/find/find.html

i do wustl-a (cos ostatnio nie zabardzo chadza):
http://wuarchive.wustl.edu/~aminet

drodzy forumowicze macie jeszcze jakies propozycje odnosnie tej partycji?

[ Dodano: Sro Lip 07, 2004 10:20 pm ]
20040707: update: SYS:Tools/MUI/Libs/MUI/busy.mcp -> 17.22
20040707: update: SYS:Tools/MUI/Libs/MUI/busy.mcc -> 17.37

[ Dodano: Czw Lip 08, 2004 10:20 pm ]
20040708: wymieniłem CDROM-Handler na AmiCDFS 2.40 - teraz wyświetla się również defikonka dla CDDA (def_CDDAdisk.info) i działa automatyczne wykrywanie zmiany CD (DiskChange); przynajmniej u mnie ;-)
20040708: poprawka: włączyłem łatę MCP: "PatchMath" - usuwa problemy z bibiloteką mathieeesingbas.library na procach 68040
20040708: poprawka: wymieniłem zamiennik systemowego kalkulatora IntuiCalc_MUI na KingCalc'a, który na podobne możliwości co poprzednik lecz wyświetla bardziej zjadliwe (czyt. normalne ;-) wyniki.
20040708: poprawka: wymieniłem biblioteki matematyczne na właściwe wersje dla [040] - dałem te z pakietu "Fast Math Libraries v40.6 (7-Apr-95) For 68040". Usunąłem też niewłaściwą łatę na ROM:mathieeesingbas.library (była to wersja dla koproca 68881 [kombinacja max. 020 + FPU] ale nie dla 040! - wielkie sorki za mój błąd). Tylko biblioteka mathtrans.library pozostała nienaruszona - była OK.
20040708: poprawka: teraz przed zamontowaniem urzadzenia CD0 (napęd CD-ROM) sprawdza najpierw obecność sterownika "uaescsi.device" i tylko wtedy montuje. Wcześniej było wymagane zaznaczenie opcji "UAEscsi.device" na zakładce [Misc] w emulatorze - teraz już nie, jeśli nie chcemy mieć dostępu do CD-ROM'u lub chcemy "montować" go w inny (stary) sposób na zakładce [Hard Drivers] WinUAE'a

[ Dodano: Pią Lip 09, 2004 12:10 am ]
jutro w nocy nowe wydanie, schemat postepowania identyczny :D

[ Dodano: Pią Lip 09, 2004 10:35 pm ]
DeathMieszko pisze:krotko, wejdzcie sobie na ten adres i wszystko bedzie jasne:

http://free.of.pl/s/srvag/index.html

ostatnie zmiany jakie zaszly wczoraj:
20040709: update: Birdie 1.5 -> Birdie 2000

pelny changelog pod wyzej adresem.

mam nadzieje ze pliki zuploadowaly sie poprawnie :D
wklejam, bo nie chce mi się pisać tego samego ;-)

[ Dodano: Sob Lip 10, 2004 10:20 pm ]
changelog, cd:

20040710: Reorganizacja pliku S:Startup-Sequence
20040710: włączyłem funkcję MCP: [Przypisy] i przełożyłem wszystkie przypisy z pliku S:Startup-Sequence do MCP
20040710: wrzuciłem SysPic 4.00 - teraz w czasie ładowania systemu wyświetlane jest logo Amigi
20040710: poprawka: teraz obraz się nie kaszani podczas uruchamiania systemu w trybach [User] i [WB + User]
20040710: poprawka: usunąłem zbędny i szkodliwy wiersz [C:AddAudioModes ...] w pliku S:Startup-Sequence
20040710: poprawka: wyłączyłem łatkę MCP: [Wysoka rozdziałka wskaźnika]

[ Dodano: Nie Lip 11, 2004 10:14 pm ]
changelog, cd:

20040711: włączyłem opcję [Lock 4-7 Pens] w programie SYS:Prefs/WBPattern, ustawiłem optymalne wartości RGB dla tych kolorów w programie SYS:Prefs/Palette, następnie usunąłem program SYS:Prefs/Palette, gdyż jest on zbędny w trybach graficznych powyżej 8BPP i uaktywniłem uzupełniającą opcję w SYS:Prefs/BPrefs: [Maska wypełn. MWB]. Na samym końcu poprawiłem konfig VisualPrefs

20040711: wymieniłem 4-kolorową defikonkę i podpis [Kosza] oraz wymieniłem pozostałe 4-kolorowe ikonki w katalogu SYS:WBStartup na GlowIcons/NewIcons (oczywiście przepisałem Tool Types)
kope lat minęło..
compex
Posty: 5
Rejestracja: 13 lip 2004, o 01:33

Post autor: compex »

odświeżam :)
DeathMieszko
V.I.P.
Posty: 232
Rejestracja: 14 kwie 2004, o 00:36
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: DeathMieszko »

Witam! Oto macie nowe wydanie mojej partycji:
----------------------------------------------------------

Workbench 3.1 PL HD Partition Release-20040713 Final3 [Speed Up!]

ChangeLog:

Release-20040713 Final3
20040712: nowa komenda w katalogu C: Move 37.10 ;-)
20040712: nowa łatka CleverWin 37.11
20040712: usunąłem ładowanie RexxMast'a na starcie i wrzuciłem go do docka.
20040712: update: L:Port-Handler 40.1 -> 41.6
20040712: wrzuciłem dokumentację SnoopDos'a
20040711: włączyłem opcję [Lock 4-7 Pens] w programie SYS:Prefs/WBPattern, ustawiłem optymalne wartości RGB dla tych kolorów w programie SYS:Prefs/Palette, następnie usunąłem program SYS:Prefs/Palette, gdyż jest on zbędny w trybach graficznych powyżej 8BPP i uaktywniłem uzupełniającą opcję w SYS:Prefs/BPrefs: [Maska wypełn. MWB]. Na samym końcu poprawiłem konfig VisualPrefs
20040711: wymieniłem 4-kolorową defikonkę i podpis [Kosza] oraz wymieniłem 4-kolorową ikonkę [CaBoom] w katalogu SYS:WBStartup na GlowIcons/NewIcons (oczywiście przepisałem Tool Types)
20040710: włączyłem funkcję MCP: [Przypisy] i przełożyłem wszystkie przypisy z pliku S:Startup-Sequence do MCP oraz zreorganizowałem plik S:Startup-Sequence
20040710: usunąłem zbędny i szkodliwy wiersz [C:AddAudioModes ...] w pliku S:Startup-Sequence, który przy okazji powodował, że obraz kaszanił się podczas uruchamiania systemu w trybach [User], [WB] i [WB + User]
20040710: wyłączyłem łatkę MCP: [Wysoka rozdz. wskaźnika] - powodowała w wielu działających w niskiej rozdzielczości programach problematycznie wyglądający wskaźnik myszy

Adresy skąd można pobrać partycję:

http://members.lycos.co.uk/deathmieszko/
http://www.compex24.republika.pl
http://free.of.pl/s/srvag/

Wymagania:

CPU 68040
CPU MaxSpeed "Fastest possible, but maintain chipset timing"
CPU JIT CACHE 2MB (rekomendowane 8MB dla maksymalnej szybkości)
RAM CHIP 2MB
RAM FAST 8MB
RAM RTG 2MB (rekomendowane 16-32MB dla maksymalnej szybkości)
ROM Kickstart 3.1
CHIPSET AGA
DISPLAY FullScreen
DISPLAY FullScreen RTG
DISPLAY 800x600 16/24BPP <-> monitor 15" (rekomendowane, choć wygląda dobrze również w rozdzielczości 1024x768 16/24BPP <-> monitor 17")
MISC UAEscsi.device (opcjonalne)

Znane błędy:

[1] Jeśli po uruchomieniu systemu ikonki nadaj będą w szarych ramkach wystarczy z menu "Narzędzia" Workbench-a wybrać pozycję "Wznów WB" a po przerysowaniu ekranu ramki znikną na zawsze ;-)

[2] Nakładka [Birdie] powoduję niepoprawną pracę programu [Deluxe Paint 4.1] - sprawdzałem tylko tą wersję. Obraz jest "niszczony" przy niektórych operacjach (ustawianie lupy, wycinanie brush'a). Dlatego przed uruchomieniem [Deluxe Paint'a 4.1] powinniśmy wyłączyć [Birdie]. Najszybciej to zrobić uruchamiając z Dock'a program [Exchange]. Następnie na liście uruchomionych [Commodities] zaznaczyć [Birdie] i kliknąć na [Usuń].

[3] Poruszanie wskaźnikiem myszki po otwarciu ekranu Workbench'a ale przed uruchomieniem wszystkich programów z katalogu WBStartup, ukazaniem się tapety i docków Tool Manager'a - jest niewskazane, ponieważ powoduje drastyczny spadek prędkości na tym etapie. Lepiej poczekać na CAŁKOWITE załadowanie się systemu.

[4] Bezpośrednio po zamknięciu okna KingCON'a [AmigaShell'a] nie działa menu. Wystarczy kliknąć gdziekolwiek na blacie.

Tips & Tricks

[1] W sekwencji startowej znajduje się komenda ShadowStart - daje to możliwość wpłynięcia na proces uruchamiania systemu. Ale tylko jeśli przytrzymamy klawisz [SPACEBAR] bezpośrednio po resecie Amigi zanim dysk zacznie pracować. Inaczej system uruchomi się normalnie. Po naciśnięciu i przytrzymaniu klawisza [SPACEBAR] pojawi się okienko z opcjami do wyboru: [User] - nie uruchamia programów z User-Startup, WB - nie uruchamia programów z katalogu WBStartup, [WB + User] - pominięcie obydwu, [NewShell] - uruchamia tylko okienko AmigaDOS i zatrzymuje dalsze ładowanie systemu, [Cancel] - normalny start (jest to równoznaczne z NIE naciśnięciem spacji). Mówiąc po ludzku wybór [User] spowoduje, że sytem uruchomi się bez nakładki "Birdie" oraz "RexxMast-a" (interfejs Arexx'a) przez co zaoszczędzimy 1.1MB pamięci FAST i system będzie pracował trosinkę szybciej ale nie będziemy mieli wypełnionych wzorem ramek w okienkach i Log'a Amigi na belce tytułowej Workbench'a. Z kolei wybór [WB] nie uruchamia "MagicMenu", "CaBoom", "Tool Manager'a" oraz "BenchTrash-a" - tutaj oszczędność wynosi tylko 200KB Fast-u (i nie mamy kosza, efektów otwierania/zamykania okien/menu, pop-up menu oraz dock'ów ToolManager-a). Wybór [WB + User] - to zsumowanie zalet i wad poprzednich trybów. Natomiast wybór [NewShell] daje największe oszczędności RAM-u ponieważ system praktycznie się nie ładuje tylko sama powłoka "shell" (tłumaczenie dla winludków - sorry sam żem jest winludek ;-) : coś na wzór "Uruchom komputer w trybie MS-DOS") - tutaj wymagana jest znajomość AmigaDOS-u do poruszania się po systemie. Jeszcze mała informacja odnośnie trybów [User] oraz [WB + User]. System jest tak skonfigurowany aby wygłądał dobrze zarówno z Birdie jak i bez niego. Dzieje się to w ten sposób, że zależnie od wyboru trybu w sekwencji startowej podejmowane są odpowiednie kroki mające na celu wczytanie właściwych dla danego trybu konfigów niektórych nakładek (VisualPrefs, NewIcons). W przypadku uruchamiania bez Birdie (tryb [User]) ładowane są alternatywne konfigi VisualPrefs, NewIcons z lokalizacji SYS:Prefs/Presets/Env-Archive, które zastępują domyślne w ENV. Ograniczenia: nie możemy zmieniać konfiguracji systemu uruchomionego w tych trybach "specjalnych", ponieważ tak naprawdę nie zmienimy jej za to skaszanimy sobie konfig trybu normalnego! (co wyjdzie po resecie) - pamiętajmy o tym!

[2] Jeśli emulujemy system z minimalnymi ustawieniami co do rozmiarów pamięci RAM (patrz konfig) to po dłuższym używaniu systemu może w końcu zabraknąć pamięci do odpalenia czegoś następnego - to zamiast robić reset Amigi wybieramy z menu Workbench'a pozycję "O systemie..." a następnie klikamy na "Flush". Spowoduje to wyrzucenie z pamięci wszystkich załadowanych dotąd bibliotek - możemy odzyskać w ten sposób nawet do 0,5 MB wolnej pamięci.

[3] Aby zmienić podpis [Kosza] wchodzimy do katalogu WBStartup, zaznaczamy ikonę [BenchTrash] i wybieramy z menu [Icony] -> [Informacje]. Dalej odnajdujemy w [Tool Types] wiesz [NAME=Kosz] i klikamy na niego. Następnie na dole w polu po znaku [=] zastępujemy nazwę [Kosz] nową i naciskamy klawisz [Enter]. Na końcu klikamy na [Zapisz] i resetujemy Amigę.

Miłego używania!
Pozdrwiam!
DeathMieszko
kope lat minęło..
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Fajnie, ze dodales CaBoom i dokumentacje do latek.
Jak juz sie bawimy w upiekszanie systemu to powinno jeszcze byc
REQATTACK (do sciagniecia z aminetu). Znacznie poprawia wyglad
wszystkich requesterow.
DeathMieszko
V.I.P.
Posty: 232
Rejestracja: 14 kwie 2004, o 00:36
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: DeathMieszko »

dzięki naszemu koledze Wirus'owi możecie teraz ściągnać tą partycję w jednym kawałku z tej oto lokalizacji:

http://www.republika.pl/gryamiga5/dh0.rar

[ Dodano: Czw Lip 15, 2004 10:50 pm ]
w kolejnej wersji pojawią się m.in:

- menedzer plików: :) Directory Opus + spolszczenie + dokumentacja
- przeglądarka obrazków: PicShow + spolszczenie + dokumentacja
- playerek muzyczny prawdopodobnie DeliTracker

- oraz oczywiscie kolejne poprawki blędów i usprawnienia
kope lat minęło..
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Jako playera proponuje najnowszy SongPlayer.
Dalej postuluje o dodanie ReqAttack :)
DeathMieszko
V.I.P.
Posty: 232
Rejestracja: 14 kwie 2004, o 00:36
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: DeathMieszko »

amigafan pisze:Jako playera proponuje najnowszy SongPlayer.
Song Player pisze: @NODE "Formats" "Supported audio formats"

@{b}IFF@{ub} 8SVX PCM format and Fibonacci delta

@{b}AIFF@{ub} 8 or 16 bits and @{" ADP4 " LINK "ADP4"} (ADPCM 4)

@{b}WAVE@{ub} 8 or 16 bits

@{b}AU@{ub} 8 or 16 bits and ULAW

@{b}MPEG@{ub} Layer I, II and III. Norm 1, 2 and 2.5 (MPG, MP2 and MP3). This includes MP3 Pro.

@{b}CDDA@{ub}

@{b}OGG VORBIS@{ub}

@ENDNODE
właśnie, mnie tak bardzo zależy na modułach (mod, xm, it, s3m, itd..)
amigafan pisze:Dalej postuluje o dodanie ReqAttack :)
nie tylko ty jeden :D
kope lat minęło..
compex
Posty: 5
Rejestracja: 13 lip 2004, o 01:33

Post autor: compex »

odswiezam..
DeathMieszko
V.I.P.
Posty: 232
Rejestracja: 14 kwie 2004, o 00:36
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: DeathMieszko »

Nowe wydanie gotowe i dostepne narazie pod tym linkiem:

http://free.of.pl/s/srvag/index.html

Release-20040720 Final RC4
20040719: Directory Opus wstępnie skonfigurowany
20040719: wrzuciłem menedzer plików: [Directory Opus 4.16] + spolszczenie + dokumentacja
20040719: poprawka w konfigu MagicMenu
20040716: poprawka w konfigu FullPalette
20040716: poprawki w konfiguracjach WBPattern i VisualPrefs
20040716: wrzuciłem lepszy zamiennik programu SYS:Prefs/Palette: [FullPalette 40.22]
20040715: wrzuciłem przeglądarkę graficzną: PicShow 31.90 [040] + spolszczenie + dokumentacja
20040715: usunąłem zbędny podkatalog SYS:Prefs/Presets/Boot
20040714: update: Scout 3.3 beta 3 -> 3.4
kope lat minęło..
Awatar użytkownika
Blod
Administrator
Posty: 1089
Rejestracja: 24 kwie 2003, o 13:49
Lokalizacja: Stolica

Post autor: Blod »

DeathMieszko pisze:Nowe wydanie gotowe i dostepne
Pochlastać Cię to mało... właśnie dossałem poprzednią wersję z republiki :evil:
|||||||||||||||||>--- [90%]
ODPOWIEDZ