Sympatyków Amigi zachęcam do dołączenia do Distributed Amiga

Tu można pisać na tematy, które nie mieszczą się w ramach innych for, aczkolwiek muszą być w jakikolwiek sposób związane z Amigą.

Moderator: GTW

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Sympatyków Amigi zachęcam do dołączenia do Distributed Amiga

Post autor: amigafan »

Zastanawiam się czy „nowi” amigowcy słyszeli o RC5 Challenge?
Była to swego czasu bardzo popularna forma pokazania światu „siłę” sympatyków Amigi.

Postaram się pokrótce opisać o co w tym chodzi i zachęcić wszystkich aby wspomogli amigową drużynę i dołączyli do Distributed Amiga Team.

Swego czasu powstał pomysł na sprawdzenie ile czasu zajmie złamanie danego szyfrowania metodą „brute force” czyli bezpośredniego ataku. Polega to na tym, że komputer generuje klucz, sprawdza go i jeżeli nie działa generuje następny.
Oczywiście nie może to być jeden komputer, więc wymyślono, aby wykorzystać tysiące zwykłych domowych komputerów. Tak powstała sieć Distributed.net
Powstały klienty niemal na wszystkie procesory i systemy operacyjne i rozpoczęło się gromadne łamanie zabezpieczeń. Na pierwszy ogień poszedł klucz 56 bitowy – złamany w 193 dni. Potem 64 bitowy – złamany w 1726 dni, obecnie (od 3.12.2002, czyli prawie 2000dni) łamany jest klucz 72 bitowy.

Teraz pojawia się pytanie: i co z tego?
Zgodnie z powiedzeniem „nie chodzi o to żeby złapać króliczka, a o to żeby gonić króliczka” najważniejsze jest samo uczestnictwo w projekcie.
Projekt oferuje rozbudowane statystyki zarówno dla pojedynczych użytkowników jak i dla całych grup. I o grupę tu chodzi. Od samego początku istnienia projektu powstała grupa sympatyków Amigi pod nazwą Distributed Amiga Team. Niemal od początku zajmuje ona zaszczytne 7 miejsce na 1700 drużyn (to nie pomyłka 1700!).
Niestety widząc codzienny przyrost liczby przeliczonych kluczy okazuje się, że powoli lecz nieubłaganie drużyny z niższych pozycji doganiają Amigę.
Statystyki ogólne: http://stats.distributed.net/team/tlist ... &limit=100
Jak widać z pola „yesterday blocks” (bloki przeliczone dnia poprzedniego) drużyna liczy dziennie ok. 13 tys. bloków podczas gdy drużyna z miejsca niżej prawie dwa razy więcej.

I tu prośba/apel do sympatyków Amigi – jeżeli jeszcze nie uczestniczysz w tym projekcie – DOŁĄCZ! To nic nie kosztuje! Gdy komputer masz włączony i coś piszesz czy przeglądasz strony nie wykorzystujesz 100% swojego procesora. Wolna moc zostanie zużyta na generowanie kluczy. Co więcej gdy grasz w wymagającą grę program generujący klucze zwolni (lub nawet całkowicie się zatrzyma) aby oddać odpowiednią ilość mocy obliczeniowej dla Twojej gry. Program nie zajmuje też łącza internetowego gdyż łączy się z siecią dosłownie na chwilę średnio raz dziennie aby wysłać przeliczone klucze i pobrać następne.
Oczywiście nie chodzi tu żeby liczyć klucze na Amidze a na najszybszym dostępnym sprzęcie. Masz w domu Maka i peceta – niech liczą klucze. Masz peceta w pracy wykorzystywanego do pracy biurowej, który i tak stoi cały dzień włączony – niech liczy klucze! Pecet koleżanki z biurka obok niech też robi to samo! Wszystkie komputery mogą to robic na Twoje konto zwiększając Twoją codzienną liczbę przeliczonych bloków. Pomoże to amigowej drużynie uciec depczącej po piętach konkurencji a kto wie, może nawet wzbić się wyżej?

Jeżeli ktoś się zdecydował to podaję przepis co należy zrobić:
Ze strony http://www.distributed.net/download/clients.php ściągnąć program generujący klucze. W dalszej części opiszę wszystko na przykładzie programu pod Windows: czyli z listy systemów wybieramy Windows 32bit i ściągamy x86/Installer.
Po uruchomieniu go w drugim oknie zostaniemy zapytanie o adres e-mail. Jest to bardzo ważne, ponieważ w systemie będziemy rozpoznawani pod adresem e-mail.
Należy więc podać swój adres, oraz KONIECZNIE zaznaczyć na tej samej stronie, na dole ”Show advanced configuration at the end of installation”. Dalej pozostawiamy wartości domyślne i instalujemy program.
Po tej czynności pojawi nam się biała konsola programu generującego klucze.
Tu musimy dokonać pewnych zmian.
Wpisujemy cyfrę 2 (Buffer and Buffer Update Options) i naciskamy enter.
W nowym menu naciskamy 9 (Load-work precedence) i enter.
Teraz musimy wymazać to co jest tam napisane (backspace) i wpisać OGR-P2=0 i nacisnąć enter.
Na koniec wciskamy 0 i enter, potem jeszcze raz zapisując zmiany i program jest gotowy do użycia.
Sam się połączy (jeżeli mamy firewall to należy dać programowi możliwość łączenia się w każdej chwili), ściągnie bloki i zacznie je przeliczać.
Program będzie automatycznie uruchamiany przy uruchomieniu komputera. Po przeliczeniu pobranych bloków sam się połączy, wyśle je i pobierze następne.
Serwer sprawdza bloki raz dziennie o północy, także dopiero następnego dnia pojawimy się w statystykach. Gdy już tam będziemy będzie można dołączyć się do grupy Distributed Amiga i od tego momentu wszystkie przeliczone przez nas bloki będą się pojawiały nie tylko na naszym koncie ale także na koncie amigwej grupy.

Szczegółowe informacje na temat innych opcji klienta można poczytać w artykule na temat rc5 na PPA http://www.ppa.pl/artykul-RC5.czyli.pod ... 6_311.html
Uprzedzam tylko, że powstał on dosyć dawno temu i niektóre informacje tam są już nieaktualne.
Istnieje też małe zestawienie użytkowników PPA uczestniczących w rc5 http://www.ppa.pl/rc5.html

Na koniec jeszcze słowo o terminologii. "Blok" których liczba pokazuje się na stronie ze statystykami to nie to samo co pojedynczy klucz (key).
W jednym bloku jest sporo kluczy. Dla porównania na komputerze (1.4GHz), który liczy 5 663 001 kluczy na sekundę przeliczenie całego bloku zajmuje ponad 15 minut. Czyli nawet mając go włączonego 24h/dobę można przeliczyć niecałe 100 bloków dziennie.

W razie dodatkowych pytań (np. co dokładnie zrobić aby przyłączyć się do Distributed Amiga) służę pomocą.
Ostatnio zmieniony 24 mar 2008, o 16:23 przez amigafan, łącznie zmieniany 2 razy.
Robię za darmowy amigowy help-line. Mam nadzieję, że zostanę doceniony. ;)
Awatar użytkownika
Arekis
Posty: 1785
Rejestracja: 20 mar 2005, o 16:45
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Arekis »

Czy to się nie gryzie z Folding@home? Bo ja właśnie Folding@home robie, a to wykorzystuje nieużywaną moc procesora.
011001010110110101110101011011000110000101100011011010100110000100101110011011100110010101110100
%65%6D%75%6C%61%63%6A%61%2E%6E%65%74%00
145155165154141143152141056156145164
emulacja.net
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Idea obu tych procesów jest taka sama - rozłożyć skomplikowane obliczenia na wiele prywatnych komputerów podłączonych do internetu.
Gryźć to się nie gryzie tylko oba będą konkurować o moc procesora a co za tym idzie każdy z nich dostanie po połowie.
Czyli Folding@home będzie liczył dwa razy wolniej niż do tej pory i RC5 będzie liczyć 2x wolniej niż gdyby był sam.
Robię za darmowy amigowy help-line. Mam nadzieję, że zostanę doceniony. ;)
Awatar użytkownika
Wirus
Moderator
Posty: 1777
Rejestracja: 24 gru 2003, o 14:23
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Wirus »

Mam laptopa od ponad roku i przez cały ten okres praktycznie nigdy (czyt. baaardzo rzadko) nie włączał mi sie wiatraczek od chłodzenia CPU. A tu gdy zacząłem przeliczać to wiatraczek chodzi naokrągło ;) Ale co sie dziwić. Wg klienta przelicza ok 9 500 000 keys/sec więc całkiem niezły wynik. Laptopa mam włączonego praktycznie cały czas więc nie będzie mi przeszkadzało jak w tle sobie będzie przeliczał.

Także do Distributed Amiga przybył nowy członek ;)
"Kiedy PC jest szybszy od amigi?
kiedy leci z mostu prosto do rzeki" ;)

Pinball Dreams - Rekordy
KwiateK
Posty: 78
Rejestracja: 20 sty 2005, o 13:24
Lokalizacja: Zagóry

Post autor: KwiateK »

Ja również dołączam się do projektu. Distributed Amiga rośnie w siłę :D A gdzie mogę odczytać, ile mój Duron 1.2 GHz przelicza kluczy na sekunę? Korzystam z programu pod Ubuntu.
AmigA 4ever
Awatar użytkownika
Wirus
Moderator
Posty: 1777
Rejestracja: 24 gru 2003, o 14:23
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Wirus »

U mnie moge odczytać albo w kliencie w linijce

Kod: Zaznacz cały

[Mar 25 16:46:11 UTC] RC5-72: Summary: 86 packets (86.00 stats units)
                      0.11:08:14.73 - [9,455,997 keys/s]
Albo jak zminimalizuję do paska to po najechaniu myszką pokazuje mi prędkość w chmurce.
"Kiedy PC jest szybszy od amigi?
kiedy leci z mostu prosto do rzeki" ;)

Pinball Dreams - Rekordy
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Cieszę się że jest odzew :)
Dołączyć do amigowej drużyny można klikając na "Join our team" pod linkiem poniżej
http://stats.distributed.net/team/tmsum ... 8&team=200

Tylko przy konfiguracji klienta proszę pamiętać aby wyłączyć domyślnie włączone przeliczanie OGR-P2 (wartość trzeba ustawić na 0 zgodnie z opisem w pierwszym poscie). W przeciwnym razie oprócz RC5, będzie przeliczał (na zmianę) również inną rzecz - OGR i na to marnował moc obliczeniową.

Szybkość przeliczania kluczy na danej maszynie można sprawdzić uruchamiając klienta z argumentem -benchmark
W pecetowej wersji z górnego menu Client wystarczy wybrać Benchmark=>RC5-72-selected core
Robię za darmowy amigowy help-line. Mam nadzieję, że zostanę doceniony. ;)
KwiateK
Posty: 78
Rejestracja: 20 sty 2005, o 13:24
Lokalizacja: Zagóry

Post autor: KwiateK »

OK, już mam. Przy pierwszym przebiegu nie wyświetliło mi się ile liczy.
1 351 442 keys/s, a blok robi w około 50 minut - szału nie ma.
OGR-P2 jest u mnie wyłączone domyślnie.
AmigA 4ever
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

I w końcu stało się, to co było nieuniknione i zbliżało się od dawna.
Grupa Distributed Amiga została wyprzedzona przez ukraińców i z wieloletniej, zaszczytnej 7 pozycji spadła na 8.
Ponieważ dostałem na priva kilka pytań jak się dołączyć do Distributed Amiga zamieszczam krótki opis:
1) Po wysłaniu swoich pierwszych bloków należy odczekać do następnego dnia (baza aktualizowana jest raz dziennie o północy)
2) Należy wejść na stronę statystyk i wyszukać naszych zestawień (wpisać w środkowej wyszukiwarce podany przez nas adres e-mail)
3) Na dole strony klikamy w "Please email me my password" – otrzymamy maila zawierającego hasło do naszego konta. Umożliwia to edycję danych a także dołączenie do grupy.
4) Wchodzimy na stronę grupy "Distributed Amiga" i klikamy w "Join our team" lub "I want to join this team!"
5) Podajemy naszą nazwę (adres e-mail) i otrzymane hasło.
Od następnego dnia wszystkie przeliczone przez nas bloki będą dodawane nie tylko do naszych statystyk, ale także do statystyk amigowej drużyny.
Robię za darmowy amigowy help-line. Mam nadzieję, że zostanę doceniony. ;)
ODPOWIEDZ