tutorial od Asemblera do WHDLoad Patchera.

Tu można pisać na tematy, które nie mieszczą się w ramach innych for, aczkolwiek muszą być w jakikolwiek sposób związane z Amigą.

Moderator: GTW

ODPOWIEDZ
asman
Posty: 8
Rejestracja: 16 lip 2008, o 15:47

tutorial od Asemblera do WHDLoad Patchera.

Post autor: asman »

Witam,

W zasadzie to nie wiem jak bardzo się cofnąć aby zacząć. Czekam na odpowiedzi. Czy zacząć od nauki asemblera ( z naciskiem na stronę paczowania ) czy też od razu z grubej rury ? . Jestem otwarty na każdą sugestię.

Podstawowe narzędzia:
-Asembler ( na początek proponuje Asm-One bądź Asm-Pro ), będziemy też korzystali z Barfly.
-Resource v 6.06
-IRA ( nie jest bardzo potrzebne ale jest darmowe i można zobaczyć jak trudne jest deasemblowanie pliku binarnego na kod maszynowy :) )
-grab ( mały utilek napisany przez Codetappera, który wycina pliki z pliku - przydatne jeśli paczujemy gry NDOS )
-HrtMon
-HunkFunc ( utilek pokazujący strukturę pliku wykonywalnego )

Czekam na pytania sugestie. Dopiero wtedy zaczniemy.


Na rozgrzęwkę proponuję odpalić Asm-One bądz Asm-Pro. i napisać bardzo mały programik czekający na lewy przycik myszy.

start: btst #6,$bfe001
bne start
rts

Źródło asemblujemy wklepując A i uruchamiamy J.
asman
Posty: 8
Rejestracja: 16 lip 2008, o 15:47

Re: tutorial od Asemblera do WHDLoad Patchera.

Post autor: asman »

Interesuje mnie następujące kwestie:

1 Jaka jest znajomość systemu dwójkowego ( binarnego )
2 Jaka jest znajomość systemu szesnastkowego ( hexadecymalnego )
3 Jaka jest wiedza na temat gromadzenia danych w komputerze ( bity, bajty, słowa , długie słowa )
4 Jaka jest wiedza ogólna na temat procesora mc68000.

Mam nadzieję, że każdy zainteresowany uruchomił ten malutki przykładzik z poprzedniego posta ?
olesio
Posty: 757
Rejestracja: 26 gru 2003, o 20:57
Lokalizacja: Szczecin

Re: tutorial od Asemblera do WHDLoad Patchera.

Post autor: olesio »

U mnie:
1. Z tym słabo.
2. No tutaj trochę lepiej. Ale jak coś mam przeliczyć używam kalkulatora :P
3. Jakieś tam pojęcie jest, stosowane głownie w Delphi tylko przy typach zmiennych.
4. Tutaj niestety nie wiem równiez praktycznie nic.
A co do odpalenia przykładu, jak podeślesz odpowiednie narzędzia to się zrobi :)
Pozdrawiam: olesio

"Cel uświęca środki"
Awatar użytkownika
Demonic
Posty: 2
Rejestracja: 10 paź 2009, o 01:35
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: tutorial od Asemblera do WHDLoad Patchera.

Post autor: Demonic »

Witam, zgłaszam się jako kolejna zainteresowana osoba (już wcześniej zadeklarowana przez Anthrox'a zresztą).

Moja sytuacja :
1. Bezproblemowe przeliczanie, podstawowe działania arytmetyczne i reprezentacja liczb ujemnych, ułamków.
2. Praktycznie jak wyżej.
3. Pojęcie o bitach, bajtach, słowach -- jest, a jeżeli o gromadzenie chodzi to ogólne pojęcie pliku (we współczesnych systemach plików) też jest.
4. NULL.

Co do przykładu, ASM-One downloaded jak na razie, będzie chwila to coś spróbuję zrobić.
Anthrox
Mistrz Mortal Kombat 2
Posty: 1247
Rejestracja: 19 sie 2005, o 17:14
Lokalizacja: woj. wielkopolskie ;)
Kontakt:

Re: tutorial od Asemblera do WHDLoad Patchera.

Post autor: Anthrox »

Ja już mówiłem, więc nie będę się powtarzał - także czekam na nastepny krok w tutorialu - wszelkie proby jak i zapodane przez Ciebie lektury będę czytał razem z powyższą ;)
www.thecompany.pl -> zajrzyj, gdy emulator Amigi stanowi dla Ciebie czarną magię.
asman
Posty: 8
Rejestracja: 16 lip 2008, o 15:47

Re: tutorial od Asemblera do WHDLoad Patchera.

Post autor: asman »

@Demonic
Miło mi że jest jeszcze ktoś chętny. Im więcej tym lepiej.

@Olesio

Oczywiście stworzę plikopartycję z narzędziami. Narazie wystarczy tylko umieć uruchomić AsmOne zasemblować kod i go uruchomić. Więc jak udało Ci się odpalić pogramik który czeka na lewy przycisk myszki ? Ale masz racje aby zapobiec frustracji jak coś nie działa to postaram się jak najszybciej zainstalować chocby Asm-One na tej partycji.

----------------------

Jeśli kążdemu udało się zasemblować ( komenda A i enter w AsmOne ) i uruchomić ( Komenda J i enter w AsmOne ) to nastepna lekcja. Narazie nie wnikamy w strukture i inne rzeczy o asemblerze. Oto przykładzik

Kod: Zaznacz cały

;
; color 0
;
start:		move.w	#$0000,$dff180
		btst	#6,$bfe001
		bne	start
		rts

Ten przykładzik zmienia kolor 0 na czarny ale jak można zauważyć ekran tak jakby nie jest cały czarny. Odpowiedź jest bardziej skomplikowana :) i po lewym przycisku myszy kolor powinien być jak poprzedni przed uruchomieniem programiku. Czekam na odpowiedzi. Umiszecze plik z kodem źródłowym w strefie zrzutu.
Awatar użytkownika
haynor
Posty: 25
Rejestracja: 21 maja 2003, o 16:43
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Kontakt:

Re: tutorial od Asemblera do WHDLoad Patchera.

Post autor: haynor »

I co? Już po nauce? Swego czasu podobne lekcje dawał Codetapper na swojej stronie Action.
ODPOWIEDZ