Nowe gry

Tu możesz pisać na dowolny temat.

Moderator: GTW

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bebokus pospolitus
Posty: 1410
Rejestracja: 6 sty 2005, o 17:26
Lokalizacja: Tychy

Re: Nowe gry

Post autor: Bebokus pospolitus »

Ostatnio pykam znowu w Mount & Blade, aż szkoda że tej gry nie wydała jakaś porządna kompania, gra aż się prosi o to.

Druga z gierek to Mass Effect 2, świetna kontynuacja przebijajaca część pierwszą, w sumie zmieniono tu wiele rzeczy, przypomina mi się nieco sytuacja Dino Crisis 1 i 2, gdzie także zmieniono właściwie cały system gry.
Mass Effect 2 to mniej RPG a więcej strzelania, taktycznego strzelania, lecąc na pałe zastrzeli nas byle najemnik. Poprawiono AI towarzyszy, wreszcie się przydaja, w 1 pamiętam często padali a kierowanie nimi było kiepskie, teraz właściwie działają sami.
Znowu mamy zajebiste dialogi, takie powinny być w każdej grze. Na zakończenie jeszcze jedna aważna rzecz, można wczytać swoją postać z 1 !
http://www.retrostacja.org/ multi blog o grach :)
Awatar użytkownika
Borias
Posty: 322
Rejestracja: 16 lut 2004, o 15:14
Lokalizacja: From Hell

Re: Nowe gry

Post autor: Borias »

Mass Effect 2 jest świetna, skończyłem ją w 51h (oprócz wątku głównego wszystkie misje poboczne i prowadzone na szeroką skalę prace wydobywcze). Bajer z wczytaniem save'a z jedynki też jest świetny - na kilka tygodni przed premierą przechodziłem jedynkę jeszcze raz, żeby mieć "idealnego" Sheparda. System strzelania zza osłon ma wreszcie sens, niezły bajer z kajutą kapitana, gdzie można sobie kupić modele statków do gabloty, rybki, a nawet chomika. Zgroza ogarnia jak zwykle przy polskim dubbingu, na szczęście w kilka chwil, edytując niektóre pliki gry, można mieć wersję angielską plus napisy polskie. Durne DLC, za które trzeba płacić to też niezbyt dobre rozwiązanie, tym bardziej, że "przedłużają" grę na siłę i nic ciekawego nie wnoszą (np. dodatkowe pancerze, broń, czy powrót na miejsce kraksy Normandii). Ale za to sama gra super - polecam każdemu.
ASUS M4A77TD PRO, PhenomII X4 955, ASUS 285 1GB 512bit, 4GB RAM DDR3 Kingston 1,6GHz, HDD's 1TB/320GB, Sound Blaster X-Fi Xtreme Gamer, Tagan BZ 700W, w: NZXT Apollo.
A1200 Tower, Kick 3.1, Apollo 1240, 16 MB RAM, HDD 500 MB
Awatar użytkownika
Bebokus pospolitus
Posty: 1410
Rejestracja: 6 sty 2005, o 17:26
Lokalizacja: Tychy

Re: Nowe gry

Post autor: Bebokus pospolitus »

Ja pykam w wersję angielską, widziałem próbkę polskich dialogów na youtube... jak to jest że te w wersji angielskiej są zajebiste a te polskie są do bani i nie mają klimatu ? Podobnie się sprawa ma się w prawie każdej grze.

Wyobraża ktoś sobie polskie dialogi w Silent Hill ?
http://www.retrostacja.org/ multi blog o grach :)
Awatar użytkownika
Shoonay
Posty: 824
Rejestracja: 1 mar 2004, o 03:29
Kontakt:

Re: Nowe gry

Post autor: Shoonay »

Jako osoba która już normalnie aż 2 gry przetłumaczyła, czuję się wywołany do tablicy. :mrgreen:
Bebokus pospolitus pisze:jak to jest że te w wersji angielskiej są zajebiste a te polskie są do bani i nie mają klimatu ?
Bo jęz. angielski jest zdecydowanie jednym z najłatwiejszych języków świata - a polski, dokładnie odwrotnie (gdzieś nawet czytałem że trudniejszy od japońskiego ;)).
Po angielsku można napisać 2 wyrazy (Mortal Kombat) i mamy zajebiaszczy tytuł który często można interpretować na wiele sposobów, po polsku natomiast trzeba wyraźnie napisać zdanie według zasad gramatyczno-ortograficznych, czego się ono tyczy i jak należy je rozumieć ("Śmiertelna walka"? "Walka na śmierć i życie"? ;)) - co nie zawsze się mieści w ramach dialogu dostępnego w grze, przez co coś trzeba wyciąć, i... tak właśnie powstają "klimatyczne" polskie tłumaczenia.

Weź sobie jakikolwiek angielski tytuł i spróbuj przetłumaczyć go na polski, zazwyczaj wychodzi kicha zrozumiała tylko dla tłumacza, albo długaśny potworek.
Co powiesz na nieszczęsny "Die Hard" - "Szklana Pułapka", w przypadku pierwszej części powiedzmy że jeszcze to miało sens mimo że kompletnie nic wspólnego z oryginalnym tytułem nie miało, ale dość dobrze opisywało scenariusz filmu... i spoilowało przy okazji. ;)
Ok, ale jakby to można przetłumaczyć?
Dosłownie jeśli ktoś jest "die hard" znaczy że jest zawzięty, zrobi wszystko dla czegoś, gotów umrzeć żeby dopiąć celu... i co? Tak by miał brzmieć tytuł? ;)
Poprostu polski jest bardziej złożony, rozbudowany i zdecydowanie mniej spektakularny.
Pomijając już to że często różne wyrazy mają w różnych językach różne znaczenie, i oprócz oczywistych jak "yes" = "tak", często nie da się znaleźć dobrego odpowiednika.

Co innego że tłumacze mają też często deadline, czy ogólny "wisimisizm"... :?
Awatar użytkownika
Bebokus pospolitus
Posty: 1410
Rejestracja: 6 sty 2005, o 17:26
Lokalizacja: Tychy

Re: Nowe gry

Post autor: Bebokus pospolitus »

Zdaję sobie z tego sprawę, angielski zawsze świetnie brzmi i jest mniej skomplikowany, przez co lepszy; tak nawiasie głos Sheparda powinien podkładać Linda :). Co nie tłumaczy że polskie tytuły są poprostu fatalne, np takie kwiatki jak Terminator, w polsce znany jako Elektroniczny morderca, czy Obcy: 8 pasażer Nostromo :? Z nowych rzeczy, Company of Heroes jako Kompania Braci... brak pytań.

Nigdy nie gram z polskim dubbingiem bo to komiedia jakaś, uczyć się narodzie englisza chciałoby się rzec.
http://www.retrostacja.org/ multi blog o grach :)
Awatar użytkownika
Shoonay
Posty: 824
Rejestracja: 1 mar 2004, o 03:29
Kontakt:

Re: Nowe gry

Post autor: Shoonay »

Właśnie, gdyby nasi tłumacze nie dodawali tych kretyńskich podtytułów... czasami na serio traktują nas jak debili, tłumacząc w podtytule fabułę filmu: "To jest film o jednym Obcym i załodze kosmicznego statku Nostromo. Oryginalna załoga kosmicznego statku Nostromo liczy sobie 7 osób natomiast Obcy jest ósmym - niechciany pasażerem." :?

Ech, ale szopki są chyba wszędzie... Czesi mają te swoje Netoperki i te sprawy, ale chociażby Amerykanie też narzekają na tytuły.
Szczególnie na dziwne nazwy importów z Japonii (Final Fantasy 3 i 6, filmy z Jackie Chanem) czy kontynuacji.
James Rolfe AKA Angry Video Game Nerd zrobił o tym ciekawe filmiki:
Chronologically Confused
You Know What’s Bullshit (Episode 12)

Nie zgodzę się jednak co do Terminatora, to chyba tylko w Czechach był tak zwany ("Elektronicky Mordulec") nie pamiętam żeby w polsce ktoś go kiedyś w tamtych czasach tak nazywał - przynajmniej tutaj, u mnie wśród znajomych.
WYEDYTOWANE: Chociaż sądząc po filmweb się mylę bo najwidoczniej film widniał także pod tą nazwą. Oh well, dla mnie to na szczęście zawsze był i będzie Termometer! ... erm, pardon, Terminator. ;)
Awatar użytkownika
Bebokus pospolitus
Posty: 1410
Rejestracja: 6 sty 2005, o 17:26
Lokalizacja: Tychy

Re: Nowe gry

Post autor: Bebokus pospolitus »

Widziałem te filmiki James'a, jestem jego wielkim fanem. Co do Obcego 8 pasażera :) to zawsze myślałem tak samo. Podtytuły poprostu czasem niszczą.

A w Mount & Blade ktoś pykał w ogóle ?
http://www.retrostacja.org/ multi blog o grach :)
Awatar użytkownika
ZB
Posty: 481
Rejestracja: 11 maja 2005, o 02:48
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Nowe gry

Post autor: ZB »

Borias pisze:Durne DLC, za które trzeba płacić to też niezbyt dobre rozwiązanie, tym bardziej, że "przedłużają" grę na siłę i nic ciekawego nie wnoszą.
A tam placić ;] Weteran Zaeed jest calkiem niezly. Szkoda tylko iz zabardzo olali elementy rpg w stosunku do 1.
"IT doesn´t born yet, because when IT born, it will be end of all what we know. IT is God, IT is Devil, IT is Unborn. It isn´t here yet, but seas become dry, newborns dying and land is controled by wave of hysteria and madness."
Awatar użytkownika
Bebokus pospolitus
Posty: 1410
Rejestracja: 6 sty 2005, o 17:26
Lokalizacja: Tychy

Re: Nowe gry

Post autor: Bebokus pospolitus »

Mi w sumie nie brakowało ich aż tak bardzo, jednak mimo wszystko w pierwszym sklepie zastanawiałem się gdzie są spluwy, gdzie moje podręczne medi gele do uzdrawiania :) i czemu energia mi się sama regeneruje.
http://www.retrostacja.org/ multi blog o grach :)
Awatar użytkownika
Borias
Posty: 322
Rejestracja: 16 lut 2004, o 15:14
Lokalizacja: From Hell

Re: Nowe gry

Post autor: Borias »

Nadeszła wielka premiera ME3, w związku z tym kilka przemyśleń.
Ostatnio zainteresowalem się tzw. DLC (dawaj lamerze cash?) do Mass Effect2. Dlaczego? Zbliża się premiera ME3, może trzeba by było poskromić Handlarza Cieni, ew. zobaczyć słynne "Przybycie" Żniwiarzy. Zalogowałem się na stronie EA Bioware i pojawił się problem: po zsumowaniu wszystkich dodatków cena przedstawia się następująco:

1. Potrzeba 3280 pkt.
2. Nie można kupić takiej ilości punktów, więc darujmy sobie jakieś DLC z "ubrankami" i zakupujemy 3200pkt na Allegro za 119zł lub 3200pkt na stronie Bioware za 116,8zł.
3. Cena za "podstawkę" i DLC przy dzisiejszej cenie Mass Effect 2:
Allegro:
pudełko + wysyłka = 56,91 + DLC = 175,91zł
Origin 54,90 + DLC = 173,9zł

DLC bezporednio ze strony Bioware:
pudełko + wysyłka + DLC = 173,71zł
origin + DLC = 171,7zł

4. Jeżeli nie mamy "kodu do sieci Cerberusa" (z różnych przyczyn - używka, nie wykorzystaliśmy i zaginęła, zjadł ją pies itd.) należy doliczyć 1200pkt, czyli 1600, bo innej opcji nie widzę:

pudełko + wysyłka = 234,32zł
Origin = 230,1zł

5. Ja osobiście ME2 kupilem w preorderze i zapłaciłem z wysyłką 145,8zł, czyli jakbym dokupił wszystkie DLc, cena za JEDNĄ grę z 2010 roku - 262,6zł.
6. Nie czujecie się w tej chwili jak w więzieniu pod prysznicem, gdy schylacie się po upuszczone mydło? Nie wspomnę już o bezczelności EA związanej z wypuszczniem DLC, które nie działają "z przyczyn technicznych" z polską wersją ME2 i fani muszą robić łaty i polonizację we własnym zakresie. Dead Space 2, Kingdoms of Amalur, Sydicate bez polskiej lokalizacji (EA Polska oszczędza? "Oszczędza" - to takie modne ostatnio słowo w Polsce).
7. Niech nikt w tej chwili nie próbuje mi wyjeżdżać z tekstami typu, że piracą, że się nie opłaca wydawać dla Polaków itd. Wypraszam to sobie, bo ja jestem uczciwy, gry kupuję za ciężko zarobione pieniądze i mam prawo wymagać. Pomijam już fakt, że angielski mi akurat w ogóle nie przeszkadza, ale chodzi o zasadę. Moim zdaniem powinno być jak w Niemczech - nie ma lokalizacji? Nie ma dystrybucji (ale w przeciwieństwie do Niemców wolałbym lokalizację z napisami, bo dubbing inny niż oryginalny "zabija" po prostu grę).
8. Tymczasem w Polsce: Wiedźmin 2 (Xbox, 2012 r.), bogate wydanie w wersji "Mrocznej" 219,90zł.
ASUS M4A77TD PRO, PhenomII X4 955, ASUS 285 1GB 512bit, 4GB RAM DDR3 Kingston 1,6GHz, HDD's 1TB/320GB, Sound Blaster X-Fi Xtreme Gamer, Tagan BZ 700W, w: NZXT Apollo.
A1200 Tower, Kick 3.1, Apollo 1240, 16 MB RAM, HDD 500 MB
Awatar użytkownika
simian raticus
Posty: 32
Rejestracja: 1 lis 2007, o 20:17
Lokalizacja: wyrko zwane prycza

Re: Nowe gry

Post autor: simian raticus »

Final Fantasy jakby było po francusku, hiszpańsku lub rumuńsku czy tam po rosyjsku, a nawet niemiecku to też mało który Polak by to ukończył! Ja zamulałem na opisach FF 7, 8 i 9 wersje angielske i jakoś szło! Angielskiego w podstawówie i liceum nie miałem to olewać to! Potem to już gry zlałem, bo po pracy byłem zmęczony! Nie wydawali spolszczonych gier, to było nieopłacalne! Mi to wszystko zwisa, bo i tak w gry już nie gram! Wszyscy skalę piractwa sztucznie zawyżają by było na co zwalić! Wielu i tak gra okazyjnie i tych gier by tak nie kupili!
Życie jest bez sensu! Bezsens ma sens, bo jego istotą jest właśnie on sam! Zero nie istnieje! 2+3=4!
XBL: polish_viking
PSN: dead_brain-666
Xfire: hans_kleinman
Steam: scharfstein
鉄拳
Awatar użytkownika
Bebokus pospolitus
Posty: 1410
Rejestracja: 6 sty 2005, o 17:26
Lokalizacja: Tychy

Re: Nowe gry

Post autor: Bebokus pospolitus »

Kiedyś to gry przechodziłem ze słownikiem. Pamiętam jak pykałem w niemieckiego Dungeon Master czy Resident Evil 2 :) A Apocalypse po niemiecku to już poezja :mrgreen:
http://www.retrostacja.org/ multi blog o grach :)
ODPOWIEDZ