LCD czy plazma ?

Tu możesz pisać na dowolny temat.

Moderator: GTW

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Smook
Posty: 84
Rejestracja: 21 cze 2006, o 18:29
Lokalizacja: Rybnik

LCD czy plazma ?

Post autor: Smook »

Jaki telewizor jest lepszy, LCD czy plazmowy ?
Smook 8)
Awatar użytkownika
Borias
Posty: 322
Rejestracja: 16 lut 2004, o 15:14
Lokalizacja: From Hell

Re: LCD czy plazma ?

Post autor: Borias »

Jeżeli chodzi o trwałość matrycy to LCD, plazmy nie polecam, bo szybciej się wypala. W "łopatologiczny" sposób można odróżnić to w sklepie po obudowie z tyłu tv - plazma ma metalową (mocno się grzeje i plastik by się odkształcił albo po prostu stopił), a LCD-ki mają obudowę plastikową (wypowiedź "oparta" na ekspertyzie/opinii/wypowiedzi Akademii Technicznej Samsung :wink: ).
ASUS M4A77TD PRO, PhenomII X4 955, ASUS 285 1GB 512bit, 4GB RAM DDR3 Kingston 1,6GHz, HDD's 1TB/320GB, Sound Blaster X-Fi Xtreme Gamer, Tagan BZ 700W, w: NZXT Apollo.
A1200 Tower, Kick 3.1, Apollo 1240, 16 MB RAM, HDD 500 MB
Anthrox
Mistrz Mortal Kombat 2
Posty: 1247
Rejestracja: 19 sie 2005, o 17:14
Lokalizacja: woj. wielkopolskie ;)
Kontakt:

Re: LCD czy plazma ?

Post autor: Anthrox »

Popieram - LCD jest znacznie lepsze od plazmy, która się w końcu nam wypali...
Mimo, że plazma ma zalety w postaci lepszych kolorów etc i przede wszystkim lepiej wyglądają np. filmy DivX/VHS, ale cóż...
www.thecompany.pl -> zajrzyj, gdy emulator Amigi stanowi dla Ciebie czarną magię.
Awatar użytkownika
Kisztel82
Posty: 210
Rejestracja: 1 lis 2005, o 21:07
Lokalizacja: woj. łódzkie

Re: LCD czy plazma ?

Post autor: Kisztel82 »

Do plazmy musi być zaciemniony pokój a najlepiej jak by stał w oknie, teraz na topie LCD na Ledach. A z tym wypalaniem logo TVP to w starych plazmach tak było. Plazma grzejnik, LCD bardziej energooszczędny.
Awatar użytkownika
Smook
Posty: 84
Rejestracja: 21 cze 2006, o 18:29
Lokalizacja: Rybnik

Re: LCD czy plazma ?

Post autor: Smook »

Jakich firm i jakie modele LCD polecacie ?

Najlepiej 40 cali lub większe.
Smook 8)
Awatar użytkownika
Borias
Posty: 322
Rejestracja: 16 lut 2004, o 15:14
Lokalizacja: From Hell

Re: LCD czy plazma ?

Post autor: Borias »

Samsung, a jak masz więcej kapuchy to Panasonic (mam dwa LCD-ki 42' Samsung i 25' Panasonic, także polecam).
ASUS M4A77TD PRO, PhenomII X4 955, ASUS 285 1GB 512bit, 4GB RAM DDR3 Kingston 1,6GHz, HDD's 1TB/320GB, Sound Blaster X-Fi Xtreme Gamer, Tagan BZ 700W, w: NZXT Apollo.
A1200 Tower, Kick 3.1, Apollo 1240, 16 MB RAM, HDD 500 MB
Awatar użytkownika
biegu
Posty: 367
Rejestracja: 16 lut 2004, o 15:14
Lokalizacja: Tychy

Re: LCD czy plazma ?

Post autor: biegu »

Tak naprawdę dużo nie napisałeś.
Jaki masz sygnał podłączony do telewizora? (satelitarny, kablowy, antena naziemna?) Czy chcesz go używać tylko do oglądania telewizji czy też grania? Jakie urządzenia chcesz podłączyć do telewizora? W jakiej kwocie się chcesz zmieścić?

Jeżeli chodzi o wypowiedzi poprzedników nie do końca się zgodzę z tym, że LCD jest lepsze. Zależy dla kogo i jakie ma potrzeby. Ja bym brał plazmę najlepiej z firmy Panasonic, jest to teraz jedyna firma która specjalizuje się w plazmach. Pionier już odpadł z rynku telewizorów. Jeżeli chodzi o wypalanie się matrycy - był to problem starych telewizorów plazmowych, w tegorocznych Panasonicach nie stwierdziłem tego efektu, w samsungu z tego roku również nie. Co do grzania - LCD również się strasznie grzeją, zależy w którym miejscu by przyłożyć rękę. Pobór mocy - owszem plazma ma większy znamionowy pobór mocy. Ale to nie znaczy że cały czas pobiera wartość podaną na tabliczce znamionowej. W zwykłym trybie użytkowania pobór będzie około 10% większy niż w przypadku telewizora LCD, no chyba że oglądamy zimowe igrzyska olimpijskie gdzie dużo bieli świeci na ekranie wtedy plazma już może pobrać więcej ale nie ma szału na prawdę.

Dlaczego plazma?
Otóż w Polsce niestety nie mamy najlepszego sygnału, nawet telewizja N. Owszem są tam kanały HD które wyglądaja ślicznie, ale jest ich zaledwie kilka. Pozostała część kanałów nadawana jest sygnałem SD (standard definition) i wtedy na telewizorach LCD nie wygląda już to tak ładnie. A co dopiero gdy mamy sygnał analogowy (zwykła kablówka lub antena naziemna). Widać różnego rodzaje artefakty.Telewizory plazmowe dużo lepiej radzą sobie ze słabym sygnałem, jeżeli chodzi o filmy na dvd to również plazma. (telewizory plazmowe lepiej wygładzają kontury) Dalej, na lcdkach nie uświadczysz idealnej czerni, no chyba że masz kapuche i stać Cię na Sharpa albo Sony z pełnym podświetleniem ledowym, tam już czerń jest idealna. Natomiast w plazmie mamy idealną czerń bo tam gdzie ma być czarny kolor to po prostu się nie świeci. No i rzecz która najbardziej wkurza mnie w LCD to smużenie - niestety nawet najdroższe telewizory LCD smużą, strasznie to wygląda gdy mamy duży telewizor i oglądamy go względnie blisko. Owszem nie ma już tragedii jak było kiedyś, ale widać jakby wokół np piłkarza pojawiała się jakaś poświata (jakby duch go opuszczał :D) W plazmie tego nie ma bo tam nie ma w ogóle opóźnień. Panasonic dla porównania podaje teraz na swoich telewizorach czas reakcji 0,001 ms gdzie w LCD jest on na poziomie 8ms - tak 8, każdy niższy typu 2, 4, 5 - to czysty chwyt marketingowy. Katy widzenia - plazmę możemy oglądać z dowolnego kąta bez straty kolorów, na LCD pod większym kątem kolory zaczynają się łamać. W nowszych modelach LCD efekt ten już jest znikomy ale mimo wszystko jest. No i jeżeli chodzi o kolory to mi osobiście bardziej podobają się te wyświetlane na telewizorach plazmowych, dają wrażenie bardziej naturalnych, natomiast na LCD są one bardzo prześwietlone.
Z takich modeli naprawdę ciekawych i nie za drogich to Panasonic 42 S 10 - Mamy tu już Full HD (w zasadzie jak nie masz blu ray albo kamery cyfrowej to nie przyda Ci się ten parametr ale ludzie lubią to mieć), 400 Hz (chodzi o to że odświeżanie jest rzędu 100 hz, ale są dodawane klatki więc tak się to nazywa póżniej 400 hz) no i mamy już tutaj tuner telewizji naziemnej z mpeg-4 - to się przyda jeżeli używasz anteny naziemnej, bo sygnał juz podobno za rok ma być nadawany cyfrowo. Telewizor kosztuje okolo 3 tys złotych.
Jak masz więcej kasy to Panasonic 42G10 tu już mamy 600 Hz i matryce NeoPDP która jest jeszcze bardziej dokładna i mniej prądożerna.
Z takich jeszcze w miare ciekawych plazm masz np Samsumga PS 42 B 450 - chociaż nie wiem czemu ale matryca tego telewizora ma kolor grafitowy, przez co nie mamy tu tak do końca idealnej czerni. Ten jest tańszy i można go już dostać od 2,5 tys złotych.
Teraz może jeśli chodzi o minusy plazmy to na pewno jest to odbijanie się światła od szyby przysłaniającej matryce. Jeżeli na telewizor będzie bezpośrednio padać światło słoneczne, będziemy mieli taki sam efekt jak w przypadku telewizora CRT - będziemy mało widzieć. Producenci stosują coraz to lepsze filtry, ale problem choć mniejszy to pozostaje - mi to nie przeszkadza bo mam rolety w oknach. Wypalanie - wyżej pisałem że problem nie występuje, jednak nie do końca. Nie zauważyłem żeby logo stacji telewizyjnych się wypalało bo producenci stosują różne metody żeby się tak nie działo ale jednak nie zostawiałbym filmy dvd na pauzie gdzie mamy jakieś bardzo jasne punkty na dłuższy czas powiedzmy 6 godzin. Bo luminofor jest na to wrażliwy i jak zostawimy na tak długi czas może się po prostu "wypalić" na stałe. Chociaż chyba nikt nie zostawia załączonej pauzy na telewizorze na kilka godzin. Tak samo nie podłączał bym telewizora plazmowego jako drugi monitor (chyba że tylko do filmów czy gier) bo jakbyśmy zostawili pulpit załączony na dobre kilka godzin to patrz wyżej. Jednak przy normalnym użytkowaniu tego efektu nie stwierdziłem w Panasonicach i tegorocznych samsungach. Bo w LG np modelu PQ3000 i PQ6000 po dłuższym oglądaniu TVP 2 i przełączeniu na inny kanał, przez parę sekund można zobaczyć "duszka" TVP 2 na innym kanale. Później oczywiście znikał.


Zwolenników jednej jak i drugiej technologii jest wiele, i tak na prawdę nie da się powiedzieć która technologia jest lepsza, bo każda ma swoje plusy i minusy ale ja bym w tej chwili kupił plazmę i za rok na pewno kupię z powodów wymienionych wyżej.

-------------------

i co Smook na co się decydujesz?
Ostatnio zmieniony 18 sie 2009, o 07:06 przez biegu, łącznie zmieniany 3 razy.
ODPOWIEDZ