Amiga 600

Dyskusje i pytania o prawdziwą Amigę, a konkretnie o sprzęt.

Moderator: GTW

Awatar użytkownika
Roszak
Posty: 192
Rejestracja: 12 sie 2006, o 19:53
Lokalizacja: Szczecin

Amiga 600

Post autor: Roszak »

Zawsze miałem Amige 600 ale nie miałem gier i stacji dyskietek dlatego grałem na winuae a w niedzielę kupiłem drugą amigę 600 niemiecką zasilacz gry i workbench 2.05 jest ona cała żółta tylko prawie całe klawisze są białe kilka żółtych i mam pytania jaki cd-rom podpiąć czy taki pctowy czy jakiś inny i w które miejsce na płycie głównej i co potrzeba do poprawnej pracy cd-romu jaki podpiąć dysk twardy bo bez twardziela się nie obejdzie mam na niego szyny i w które miejsce na płycie głównej i co potrzeba bo prawidłowej pracy i ile taki kosztuje i co warto na twardym zainstalować aha ma rom 2.0 a workbench 2.05 z dyskietki startuje a z dysku nie wiem czy pójdzie dam plusa temu kto pomorze pozdrawiam dzięki. :D
Awatar użytkownika
Arek
Posty: 224
Rejestracja: 21 lut 2004, o 22:46
Lokalizacja: Śląskie

Post autor: Arek »

Musisz mieć KS-37.350 żeby podłączyć twardziela.
Kto mieczem wojuje od pochwy ginie.Zapamiętajcie.
Awatar użytkownika
BadMojo
Posty: 986
Rejestracja: 17 lis 2003, o 22:27
Lokalizacja: Łódź

Post autor: BadMojo »

I przy standardowym 2mb ram'u, zabawa z hd i cd raczej nie ma sensu ;)
AXE Capoeira!
Awatar użytkownika
Roszak
Posty: 192
Rejestracja: 12 sie 2006, o 19:53
Lokalizacja: Szczecin

ks

Post autor: Roszak »

ja mam ks V2-05 37-300 i co nie dobry a jaka jest lepsza płyta główna rev 1.1 czy rev 2D
Benedykt
Posty: 45
Rejestracja: 21 lis 2005, o 12:07

Post autor: Benedykt »

ja mam amige z ks 37.300 i ghdd 3,1 GIGA oraz cdrom wszystko śmiga bezstresowo . Potrzebna CI przelotko hdd 2,5>>3,5 oraz stary pecetowy zasilacz At aby dać prądu do HDD i CDROMU . Można co prawa wpiąć się w płytę główna jednak moja AMi tego nie pociągnęła ;(



Benedykt
Awatar użytkownika
Roszak
Posty: 192
Rejestracja: 12 sie 2006, o 19:53
Lokalizacja: Szczecin

Ram

Post autor: Roszak »

A ile ramu masz
Benedykt
Posty: 45
Rejestracja: 21 lis 2005, o 12:07

Post autor: Benedykt »

2mb . Mierzyłem napięcie na wyjściu zasalania FDD z płyty głównej amigi po podpięciu hdd spada ono z 12 do 9Volt i twardy dysk się nie rozkręca . Kto wie może na jednym mb jest inaczej ale wtedy nie wiem jaki sens ma HDD . Po odpaleniu gołego Wb zostaje 800kb pamięci a to za mało dla większości gier :(


Ja na Twoim miejscu zrobił bym jeszcze inaczej :


kup sobie coś takiego :

http://www.allegro.pl/4518_napedy_zip_j ... view=gtext

kup sobie dwie sztuki

Podpina się to jak zwykły napęd HDD . Bierze dużo mniej prądu !. . W przypadku Amigi 600 będzie CI to pełniło role HDD (instalujesz jako twardziel HDTOLLBOXEM )


Drugą stacje podpinasz od PC no i w wygodny i bezstresowy sposób przenosisz dane między Amiga a PC . Jeśli jesteś prawdziwym maniakiem możesz upchać tę stacje w miejsce oryginalnej stacji Twojej Amigi 600 i grać w gry zapisane na takiej dyskietce 120 mega wejdzie tego cała masa. Wystarczy sobie zrobić jakie bootmenu stacja startuje wgrywa się menu które zajmuje kilka kilobajtów pamięci Ty wybierasz grę i grasz . Wtedy nawet jeden megabajt ramu niestraszny :)



Benedykt
Awatar użytkownika
BadMojo
Posty: 986
Rejestracja: 17 lis 2003, o 22:27
Lokalizacja: Łódź

Post autor: BadMojo »

Ewentualnie możesz zakupić adapter mmc i wrzucić jakaś porządną kartę. Oczywiście jest to dużo droższe rozwiązanie od tego które zaproponował Benedykt 8)
AXE Capoeira!
Awatar użytkownika
norbi
Moderator
Posty: 2017
Rejestracja: 2 lip 2003, o 15:36
Lokalizacja: Dolny Slask
Kontakt:

Post autor: norbi »

Benedykt pisze: Podpina się to jak zwykły napęd HDD . Bierze dużo mniej prądu !. . W przypadku Amigi 600 będzie CI to pełniło role HDD (instalujesz jako twardziel HDTOLLBOXEM)
Drugą stacje podpinasz od PC no i w wygodny i bezstresowy sposób przenosisz dane między Amiga a PC
Ciekawi mnie jeden szczegól.
Jesli sformatujesz ZIPa jako twardy dysk 100MB pod Amigą to odczytasz taki dysk tylko pod winuae.
I nie wiem jak zachowa sie Workbench jak "wyciagniesz" dyskietke ZIP (jako HDD) z napedu.
Benedykt pisze: Jeśli jesteś prawdziwym maniakiem możesz upchać tę stacje w miejsce oryginalnej stacji Twojej Amigi 600 i grać w gry zapisane na takiej dyskietce 120 mega wejdzie tego cała masa. Wystarczy sobie zrobić jakie bootmenu stacja startuje wgrywa się menu które zajmuje kilka kilobajtów pamięci Ty wybierasz grę i grasz . Wtedy nawet jeden megabajt ramu niestraszny :)
Gierek ndosowych i tych ktorych nie da sie zainstalowac na HDD nie uruchomisz z dyskietki ZIP.
A 1MB czy nawet 2MB to za malo na instalki gierek WHDLOAD.
Benedykt
Posty: 45
Rejestracja: 21 lis 2005, o 12:07

Post autor: Benedykt »

mój Zip działa bardzo sprawnie jako dysk twardy w amidze 600 . Mam zrobiona jedna partycję . S-S to taki mały skrypt napisany w amigados pojawia się proste menu z grami ,wciskasz literkę potem enter i grasz .

Gierek ndosowych i tych ktorych nie da sie zainstalowac na HDD nie uruchomisz z dyskietki ZIP.
A 1MB czy nawet 2MB to za malo na instalki gierek WHDLOAD.

Nieprawda ;)


Widać ,że nie pamiętasz starych czasów kiedy to WHDLOAD był w wersji 2 i nikt nawet go nie wzywał . Część gier niedosowych ma instalator na hdd . Wacuś The detective( Dysk3) Alien Bred twoer asasult (wkładasz dysk drugi robisz restart i sie odpala instalator)

W czasach kiedy nie było whd load ludzie sami robili instalatory . Wystarczy przejrzeć kompakt MACD 4 (tam gdzie jest zdrajca) jest tam kilkadziesiątmega spakowanych instalatorów do gier niedosowych . Na aminecie tez jest tego sporo ale najwięcej znajdzie sie na składankach płyt .


Ciekawi mnie jeden szczegól.
Jesli sformatujesz ZIPa jako twardy dysk 100MB pod Amigą to odczytasz taki dysk tylko pod winuae.
I nie wiem jak zachowa sie Workbench jak "wyciągniesz" dyskietke ZIP (jako HDD) z napedu.

Dokładnie tak samo jeśli odpalisz wb z zwykłej dyskietki i ja wyciągniesz. Jeśli chcesz ozywać wb na takim Zip-HD niema problemu . Ja do każdej dyskietki używam osobnego SS tak że nie muszę nimi żonglować . Oczywiście sprawę można załatwić bardzo prosto zmieniasz dyskietkę robisz diskachange dh0: i działa .



Benedykt Dziubałtowski
Awatar użytkownika
norbi
Moderator
Posty: 2017
Rejestracja: 2 lip 2003, o 15:36
Lokalizacja: Dolny Slask
Kontakt:

Post autor: norbi »

Pamietam stare czasy, ale mi chodzilo o te gry, ktore nie maja w ogole instalek.

Przenoszenie danych z peceta na dyskietce ZIP mozna wykonynac tylko pod Winuae, bo win nie podmontuje partycji w FFS

Diskchange DH0: zadziala, ale dyskietki (partycje) musza sie tak samo nazywac. No chyba ze wszystkie przypisania (assign) zrobisz do DH0: a nie do nazwy partycji
Benedykt
Posty: 45
Rejestracja: 21 lis 2005, o 12:07

Post autor: Benedykt »

Pamietam stare czasy, ale mi chodzilo o te gry, ktore nie maja w ogole instalek.

takich gier jest bardzo niewiele . Np kości zostały rzucone ani whd load ani innej instalki .


Przenoszenie danych z peceta na dyskietce ZIP można wykonać tylko pod Winuae, bo win nie podmontuje partycji w FFS
Ja raczej myślałem o linuxie ;) ktoś jeszcze używa windowsa? Jak masz windowsa to używaj formatu pecetowskiego . Cros dos na amigdze 600 i śmiga ale szczerze to średnio wygodny sposób.


Diskchange DH0: zadziala, ale dyskietki (partycje) musza sie tak samo nazywac. No chyba ze wszystkie przypisania (assign) zrobisz do DH0: a nie do nazwy partycji


Wszystko zależy do czego chcesz to wykorzystać . ja raczej myślę o wygodnej maszynie do grania . którą sobie autor postu zmontuje i będzie mógł korzystać .


Oczywiście jak by ktoś miał amige 1200 z jakimś turbo to może ten sposób jest mało wygodny ale w tym przypadku można osiągnąć zadowalający efekt małym kosztem .

Benedykt
Awatar użytkownika
Roszak
Posty: 192
Rejestracja: 12 sie 2006, o 19:53
Lokalizacja: Szczecin

O co biega

Post autor: Roszak »

Nawet nie wiem o czym wy gadacie ?
Benedykt
Posty: 45
Rejestracja: 21 lis 2005, o 12:07

Post autor: Benedykt »

a więc poklei i łopatologicznie ;)


kup sobie :

przelotke hdd

http://www.allegro.pl/item173287150_ada ... _ak11.html

oraz napęd Zip


Np Taki

(dwie sztuki)

http://www.allegro.pl/item174812800_zip ... f_vat.html


tutaj masz tanie dyskietki

http://www.allegro.pl/item173393192_ory ... ifilm.html

i Pokolei .

rozkręcasz Amigę i podpinasz przelotkę zwróć uwagę aby podpiąć prawidłowo żyła numer jeden i nóżka numer jeden wszystko jest opisane.

Podpinasz do tego zwykły kabelek HDD do kupienia w sklepie komputerowym . A do kabelka podpinasz stacje dysków ZIP . Pamiętaj także o podpięciu zasilania stosowny rozgałęźnik znajdziesz w sklepie komputerowym lub elektronicznym bywa tez na allegro.
Wkładasz dysk zip 100 mega do stacji .
Odpalasz Amigę i wkładasz dyskietkę z workbenchem .
jak się załaduje system uruchamiasz hdtolbox jest na jednej z dyskietek z wb.

Zakładasz partycję na dysku ZIP . Hdtollbox jest w miarę intuicyjny więc nie powinieneś mieć problemów . Zapisujesz config i robisz restart Amigi . Po załadowaniu zystemu formatujesz dysk 100 mega zip i masz "twardziela"


Podłaczasz Zipa do peceta w prawie anaoligczny spsób (nie wkładasz tylko przelatki bo jest zbędna )

Jeśli masz linuxa formatujesz dysk jako Amiga FFS
Jełśi masz windowsa to go kasujesz i inslaujesz linuxa ;P

A tak na serio odpalasz UAE i robis ztak jak z prawdziwą Amigą .


Efekt?


Plusy :

Wygodny sposób na przenoszenie danych/gier między pc i Amigą
JEST to proste w wykonaniu nie trzeba lutować ani grzebać w elektronice sprzętu .
Możesz sobie zrobic całkiem niezła kolekcje takich ZIP DYSKÓW i uzywać do woli na kazdym możesz zainstalować sobie system w dowolnej konfiguracji . Np na jednej workbench na drugiej proste menu z samymi grami .

Zajmuje mało miejsca można zrezygnować z prawdziwej stacji dyskietek a w jej miejsce wpiąć napęd ZIP . Jeśli beðziesz przenosił dane z pc wraz z instalatorami do gier prawdziwa stacja może okazać się zbędna .


Wbrew temu co napisał NORBI . do mało której gry niema instalera . Niem mówie tutaj o WHD load . Wystarczy przejrzeć kompakty z serii AMINET/MACD/ACS jest tego Cho.


Minusy :

Napęd zip w amidze jest wolny dużo wolniejszy niż prawdziwy HDD,




Benedykt Dziubałtowski
Awatar użytkownika
Roszak
Posty: 192
Rejestracja: 12 sie 2006, o 19:53
Lokalizacja: Szczecin

Zrozumiałem

Post autor: Roszak »

Benedykt dzięki jesteś super amigowcem i solidnym gościem!
ODPOWIEDZ