Ami i inne systemy

Dyskusje i pytania na temat oprogramowania amigowego.

Moderator: GTW

ODPOWIEDZ
kwaku85
Posty: 102
Rejestracja: 9 paź 2004, o 17:36

Ami i inne systemy

Post autor: kwaku85 »

Mam takie pytanko, czy do Ami 1200 z prockiem z seri 64k, czy jak im tam było, można wpakować inny system operacyjny?? Zależy mi na jakimś fajnym Linuxie, i słyszałęm również ciekawe pogłoski że OS'a4.0 udało się na 1200 odpalić. Jaki trzeba mieć sprzęt żeby w ogóle to ruszyło??
Amiga jest piękna - NO GATES, NO WINDOWS!!!
Awatar użytkownika
norbi
Moderator
Posty: 2017
Rejestracja: 2 lip 2003, o 15:36
Lokalizacja: Dolny Slask
Kontakt:

Post autor: norbi »

Aby odpalic OS4 i MorphOS trzeba miec PPC na pokladzie.
Na Ami 68k mozna uzywac Debiana lub MacOS (pod emulacja)
kwaku85
Posty: 102
Rejestracja: 9 paź 2004, o 17:36

Post autor: kwaku85 »

Czym różni sie morph os od workbencha?? Słyszałem że jest to ten sam system ale przepisany pod PPC. Co z tym WB 4.0?? Da się go odpalić na normalnej 1200?? Mam tylko 030/50MHz na pokładzie. Czy Debiana można jakoś zainstalować bez emulacji?? Jeśli nie to podpowiedzcie mi gdzie go znaleźć, jak i co z emulatorem i instalacją.
Amiga jest piękna - NO GATES, NO WINDOWS!!!
Awatar użytkownika
Atalante
Posty: 1582
Rejestracja: 17 sie 2004, o 21:55
Lokalizacja: Czaplinek

Post autor: Atalante »

Niestety nowe systemy wymagaja PPC. Na 030 najlepiej moim zdaniem spisuje sie ciut polatany 3.1. Mozna i 3.9. A wogole to mam dla Ciebie pare latek, podesle jak tylko bede w Zielonej Gorze. Linuxa na 68K sobie daruj, to dobry system, ale przez taki procek mozna nabrac do niego niecheci :wink: mac za to bedzie chodzic zupelnie przyzwoicie. Zalatw sobie Fusion albo Shapeshiftera (ostatnia wersja, zdaje sie 3.10 jest za darmo) i romy macowe.
Amiga Rulez forever & nazawsze od now! Obrazek
kwaku85
Posty: 102
Rejestracja: 9 paź 2004, o 17:36

Post autor: kwaku85 »

Dzięki Atlante, jak będziesz mógł mi coś już podesłac to się odezwij. Powiedz mi jeszcze czy ten os 4.0 jest jakoś przerabiany, czy to jestdokładnie to samo co na Amige One?? Czy wreszcie da się a Pegasosie zainstalować os4.0??
Amiga jest piękna - NO GATES, NO WINDOWS!!!
Awatar użytkownika
norbi
Moderator
Posty: 2017
Rejestracja: 2 lip 2003, o 15:36
Lokalizacja: Dolny Slask
Kontakt:

Post autor: norbi »

A po co instalowac OS4 na Pegasosie?
Pegasos ma odpowiednik Workbencha pod nazwą Ambient.
Istnieje program OS4Emu pozwalajacy uruchamiac programy z OS4 na MorphOSie. (istnieje rowniez MOSemu dla OS4).
Majac 030 i tak mozesz sobie darowac oba systemy.
Pozostan przy emulacji MacOS, ktora rowniez wymaga szybkiego procka i duzo pamieci, aby uruchomic wymagajace programy
kwaku85
Posty: 102
Rejestracja: 9 paź 2004, o 17:36

Post autor: kwaku85 »

Jednak dalej upieram się przy Debianie, czy jak mu tam, pod procki nawet z serii 030 chodzi i ponoć nienajgorzej, więc chcę się pobawić. Potzrbuję tylko jakąś dyskietkę startową dla CRomu
Amiga jest piękna - NO GATES, NO WINDOWS!!!
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Po pierwsze Ami ma proceosry 68k a nie 64k :lol:
AmigaOS 4 Jest zupełnie nowym systemem pisanym natywnie na PPC.
Nie jest to przepisany 3.x a zupełnie nowy system.
Na klasycznej Ami można go uruchomić jedynie posiadając PPC (MorpOS też jest w wersji na klasyczne Amigi PPC ale z głupich powodów nie jest on dostępny dla wszystkich a jedynie wybranych - ja miałem okazję widzieć jak działa na 604e w Niemczech 8)).
AOS4 dostajesz przy zakupie A1 (podobnie jak MorphOS przy zakupie Pegaza). Ze względów prawnych nie uruchomisz AOS4 na Peg i odwrotnie.
Wersję AOS4 na klasyczne Ami będzie można kupić (niestety jak już pisałem z głupich powodów nie można tak kupić MOSa co pozbawia użytkownika wyboru).
Jeżeli chcesz się bawić MacOSem pod emulatorem to potrzebna jest karta graficzna ze względu na inny tryb generowania grafiki jaki jest używany na AGA i w Macach (niestety AGA to zupełny przeżytek i cokolwiek poważniejszego oprócz grania w gierki NDOS na Ami będziesz chciał zrobić zawsze będzie jeden problem - brak gfx :().
Co do Debiana to jak już pisałem w innym wątku NIEZBĘDNY jest procesor z MMU (sprawdź czy taki posiadasz), najlepiej też mieć FPU.
Na 030/50 Debian się uruchomi ale szybkośc pozostawi wiele do życzenia (będzie mniej-więcej taka jak winda98 na 486/100MHz).
Awatar użytkownika
norbi
Moderator
Posty: 2017
Rejestracja: 2 lip 2003, o 15:36
Lokalizacja: Dolny Slask
Kontakt:

Post autor: norbi »

Zaczyna sie "wojna" na argumentu :D
OS4 na klasyczne Amigi tez jest dosteny jedynie dla wybranych.
Jaką masz pewnosc ze OS4 na klasyczne Amigi bedzie dostepny?
Mogę tez napisac ze: wersję MorphOS na klasyczne Amigi bedzie mozna kupic.
Jak ktos chce, to moze sobie na PPC przetestowac MorphOS w wersji 0.4. Jest ogolnie dostepny, tylko ma pewne ograniczenie czasowe.
http://www.morphos.org/fileslinks.php3
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Pewnośc, że OS 4 na klasyczne Amigi wyjdzie mam bo jest to oficjalnie deklarowane i co do tego NIKT nie ma wątpliwości (nawet najbardziej zapatrzone w swój sprzęt MOS-owce).
Na razie to są wątpliwości czy wogóle wyjdzie (od roku gotowy!!!) MOS 1.5 :twisted:
A jak się ma ten MOS 0.4 do obecnego 1.4? To tak jakbyś kazał wywnioskować o zachowaniu się windy98 testująć winde3.11 Moim zdaniem szkoda czasu.

Ale nie przenośmy tu waśni ze świata Amigowego :wink:
kwaku85
Posty: 102
Rejestracja: 9 paź 2004, o 17:36

Post autor: kwaku85 »

No nie, człowiek chce się pobawić innymi systemami, choćby z czystej ciekawości i zamiast oczekiwanej pomocy patrzy na... kłótnie na temat możliwości, dostępności i sensu instalowania innych OSów. Jesli o mnie chodzi to nie mam kooprocesora, choć chetnie bym kupił, a najlepiej zapodał sobie PPC, ale nie mam kasy. Nio chyba że ktoś się zamieni PPC za 030 :D
Amiga jest piękna - NO GATES, NO WINDOWS!!!
ODPOWIEDZ