Co począć na początku??

Dyskusje i pytania na temat oprogramowania amigowego.

Moderator: GTW

ODPOWIEDZ
kwaku85
Posty: 102
Rejestracja: 9 paź 2004, o 17:36

Co począć na początku??

Post autor: kwaku85 »

Witam, otóż od niedawna porzuciłem pracę na ograniczonym PCecie, na rzecz elastycznej Amisi, jednak po zainstalowaniu WB 3.1 mam... pustkę. Chodzi o to, że brakuje mi różnistych bibliotek, datatypów itp. Chciałbym wreszcie zacząć zmieniać mój system, żeby zaczął wreszcie pracować normalnie, no i oczywiście zaczał jakiś wyglądać. Moja wielka prośba- potrzebuję nazwę dobrych programów z króciótkim opisem działania i instalacji, bo już mnie nudzi ciągłe wgrywanie i wywalanie różniastychniepotrzebnych śmieci
Amiga jest piękna - NO GATES, NO WINDOWS!!!
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Jaką masz Ami? chodzi mi o konfig.
Na początek to OS 3.9 z BB2 i już można zacząć na tym pracować np korzystać z internetu.
Awatar użytkownika
Atalante
Posty: 1582
Rejestracja: 17 sie 2004, o 21:55
Lokalizacja: Czaplinek

Post autor: Atalante »

Podaj konfig to cos poradzimy, a na poczatek cos niecos zapodam.

1. Menadzer plikow, kazdy wie, ze to przydatne narzedzie. Najlepszy moim zdaniem jest directory opus. Ja uzywalem DOpusa magellana zainstalowanego jako nakladka na system. Bardzo wygodne, mozna przegladac archiwa jak normalne katalogi, pakowac depakowac, przegladac rozne formaty plikow. Wygodne operacje na plikach. Jesli to nie wystarcza to filemaster, polecam w nieco starszej wersji 2.202. Mozna tworzyc makra, podpinac przegladarki, rowniez wygodnie sie na tym pracuje, z wygladu bardzo podobne do Total Commandera. Dziala szybko i sprawnie.

2. System plikow, wiadomo ze standardowy FFS nie zawsze bywa wygodny i ma swoje minusy, jak chociazby dlugie odczytywanie zawartosci katalogow czy walidacja. Mozna uzyc DC FFSa, ktory jest pozbawiony tej pierwszej wady lub AFS tudziez PFS. Zaden filesystem nie jest idealny i te rowniez maja swoje wady, ale na prawde duzo wygodniej sie na nich pracuje. Aha, zapomnialbym. FFS jest ograniczony do 4GB pojemnosci twardego dysku, dobrze jest wiec uzyc nowszej wersji tego filesystemu, ktora tego ograniczenia nie ma.90% amigowcow uzywa wlasnie FFSa i sobie chwali. Przy zachowaniu podstawowych srodkow ostroznosci tez bedzie sluzyl dlugo i bezawaryjnie.

3. Antyvirus, tu niewiele doradze. Swojego czasu uzywalem VirusZ, szybki prosty i wygodny, ale nie wiem czy jest nadal aktualizowany.

4. Archiwizacja, pakery i depakery.
ZAbawy z ADFami nie bede opisywal bo jest tego sporo na forum, wiec chyba nie ma sensu. Poza tym DMS to podstawa, mimo wszystko najwygodniej jest chyba trzymac dyskietki amigowe w tym formacie, zwlaszcza, ze nie ma problemow z uzyciem ich rowniez na PC. Poza tym XFD do depakowania roznych formatow. XPK bo jest to najbardziej uniwersalny paker i wygodnie jest trzymac spakowane nim moduly. Poza tym komandy LHA i LZX. To bardzo popularne formaty archiwizacji, podpiete do Opusa sa niezawodnym narzedziem.

5. Przegladanie grafiki, tutaj posluza nam datatypy. Wtedy obrazki mozna przegladac, chocby multiwiev. jak masz karte gfx to w gre wchodzi jeszcze cybershow. Ja swojego czasu uzywalem podpietych pod opusa i filemastera programow fjpeg i fastgif bo szybko dzialaly, reszta formatow obslugiwana byla u mnie poprzez datatypy.

6. Programy graficzne, wiadomo czasami trzeba cos narysowac, czy przerobic. Do rysowania Personal Paint i Deluxe Paint, tych programow chyba nie trzeba opisywac, do obrobki polecam Image FX.

7. Odtwarzanie muzyki. Do modulow powstalo wiele odtwarzajek. Ja uzywam Hippoplayera, szybki, wygodny z przejzystym interfejsem, jak ktos lubi moze uzyc tez innego programu, chociazby eagle playera.

Mp3 moim zdaniem odtwarzac Splayerem, jak ma sie odpowiednio szybki procesor, jakosc bedzie na prawde bardzo dobra i to bez uzycia AHI (moim zdaniem jakosc jest nawet lepsza jak przez wspomniane AHI). Jak masz karte msx to fajny jest song player lub chociazby jedna z odmian Amigowego AMPa.

8. Internet. Hmm, tutaj niewiele poradze. Nie uzywam amigi w internecie, tutaj bardziej Amigafan pomoze. Czasami przegladalem sciagniete strony IBrowsem i dawal rade.

9. Edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny. Do zwyklej edycji tekstu najlepszy jest Cygnus ED, baaardzo rozbudowane narzedzie, ciekawy i warty uwagi jest tez Amitekst PRO. Wordworth jest z kolei bardzo dobrym procesorem tekstu, uzywalem i nawet niejedna prace magisterska na tym przepisalem
:wink:, jedyna wada to porabane robienie tabelek, ale i tak nie ma na co narzekac. Moga byc tez problemy z odczytem plikow w formacie pecetowego worda, ale narzedzia do tego tez sa. Mozna tez uzywac finalwritera lub word perfecta. ja jednak preferuje wordwortha. Arkusze wchodza w gre dwa: ProCalc i Turbo Calc. Moim zdaniem lepiej pracuje sie na tym drugim.

10. Emulacja. Jak lubisz cos poudawac na Amidze to polecam:
C64: Frodo, jak masz PPC. magic C64 jak masz starsze motorolki
ZXAM, dobry emulator ZXa
Fusion i Shapeshifter do emulacji Maca. Warto bo mozna wtedy odpalic chociazby worda i Excela, albo pograc w makowe gierki. Chodzi to bardzo przyzwoicie.

I to by bylo na tyle. Z dodatkowych narzedzi wymienie jeszcze Disksalva. Bo czasami sie cos skopie i trzeba naprawic :wink: . Przydaje sie chociazby do naprawy walidacji jak sama nie bedzie sie w stanie podniesc. Czy do odzyskiwania skasowanych plikow. Poza tym Make CD jak masz nagrywarke. Wypalalem na nim plytki na standardowym sterowniu ide w A1200 i dawalo rade. Na prawde bardzo potezne narzedzie i mozna nagrywac ciekawe hybrydy. Moim zdaniem jeden z najlepszych programow do wypalania plytek i nie mowie tutaj tylko o Amidze.

Poza tym wiadomo, AHI, troche bibliotek i bedzie hulac :) Niektore z programow, ktore podalem wyzej wymagaja dopalacza, ale do powaznej pracy na Amidze dopalka niestety bedzie niezbedna. Instaluj, eksperymentuj i daj znac jak poszlo, a jakby co to kolektywnie doradzimy :mrgreen:
Amiga Rulez forever & nazawsze od now! Obrazek
kwaku85
Posty: 102
Rejestracja: 9 paź 2004, o 17:36

Post autor: kwaku85 »

mam następująca konfigurację: dopałkę 030/50MHz, więc za wiele nie zaszalałem, w tym 16 MB, będzie 32. Dysk tak skromnie na początek, bo 3 giga i napęd Teac x 40. Nawet chula, nie powiem, ale nie wszystko i to wiele potrzebnych rzeczy mnie trzyma. Mam instalera, unrara, lha, magic menu w wersji 2.2 czy jakoś tak, newicon (albo glow icon??) wordwortha i make cd (nie wiem jak go używać). To w sumie tyle. Potrzebuję na pewno dobrego WHDLoadera i zcrackowanego, (i tu pytanie, nie moge odpalić w rzaden sposób "Shadow of the Beast II", zacina się i nie chce ruszyć, a na emulce śmiga :() Datatypy i jakieś podstawowe biblioteki, które trzeba wgrać. MP3 i filmy juz sobie daruję :D, ale chciałbyj jeszcze w parę gierek ciupnąć. Męczy mnie także gierka foundation i settlers 2, ale nie wiem czy ta druga weszła. Można je już skądś zciągnąć??
Amiga jest piękna - NO GATES, NO WINDOWS!!!
Awatar użytkownika
Atalante
Posty: 1582
Rejestracja: 17 sie 2004, o 21:55
Lokalizacja: Czaplinek

Post autor: Atalante »

Biblioteki, popakuje i przesle Ci mailem, ale to wieczorem. jakby co to wal na priw.
Amiga Rulez forever & nazawsze od now! Obrazek
kwaku85
Posty: 102
Rejestracja: 9 paź 2004, o 17:36

Post autor: kwaku85 »

Atlante, daj mi swój nr gg, bo mi gdzieś przepadł, albo odezwij się do mnie (2951532), bo widzę że dałeś mi tam jeszcze dużo innych rzeczy, napisałbyś mi na priv co, jak i dla czego :D
Amiga jest piękna - NO GATES, NO WINDOWS!!!
KmicicAR
Posty: 5
Rejestracja: 16 lut 2004, o 15:14
Lokalizacja: Olecko

Post autor: KmicicAR »

Mam nowsze gry takie jak foundation, Napalm itp. Jak wyślesz mi maila z pomysłem w jaki sposób ci to wręczyć to dostaniesz.
Kmicicar@wp.pl
Człowiek uczy się całe życie i głupim umiera!
http://www.Gpromote.com/index.php?ref=remigio
benny
Posty: 17
Rejestracja: 9 mar 2005, o 20:30
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: benny »

Przede wszystkim witam wszystkich, to mój pierwszy post na tym forum po rejestracji (wczesniej kilka gościnnie jako moi). :)

Pozwolę sobie podpiąc się pod ten wątek aby zadac podobne pytanie co mój przedmówca, z tym że może podam config Amisi (nie do końca dokładny, bo pewnych rzeczy nie pamiętam a nie mam jak sprawdzic bo Ami należy już do brata). A500 z romem bodajże 2.0 (zamieniany), rozszerzenie chipu do bodajże 1 lub 2 MB (Elbox z zegarem), HDD 500MB i kontroler Mega Ram HD do ktorego niebawem zostanie wlozone kilka MB SIMM 30pin.

I teraz pytanko - co na tym zainstalowac, zeby dalo sie w miare sprawnie z tego kompa korzystac. Glownie bedzie wykorzystywany do gier, moze troche zabawy z edytorem tekstu (pewnie Cygnus bedzie najlepszy), sluchanie muzyki (moduly). Aha, czy na takim configu da sie sluchac mp3? Ktora wersje Workbencha najlepiej zainstalowac na komputerze o takiej konfiguracji? Dawniej do tej Ami byl podlaczony HDD 340MB i nie pamietam jaki byl Workbench - 1.3 czy 2.x. No i generalnie - skad sciagnac te najpotrzebniejsze programy (Aminet?). Chodzi o to, ze Workbencha i wszystkie inne programy bede na nim instalowac pod emulatorem na PC i pozniejsze dodawanie wszelakich programow, bibliotek itp. moze byc problemem, gdyz brat mieszka troche daleko ode mnie i nie ma za bardzo dostepu do PC z netem, wiec chcialbym moc zainstalowac wszystko za jednym zamachem, tak zeby pozniej nie bylo zadnych problemow, ze cos nie chodzi bo czegos brakuje.

Wiem, ze zadalem dosc duzo pytan ale mam nadzieje, ze komus bedzie sie chcialo odpowiedziec, za co z gory dziekuje :)
Amos
Posty: 1071
Rejestracja: 22 lip 2004, o 19:01
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Post autor: Amos »

Na 7 mhz to sie nie masz co brać za mp3 bo po prostu amiga stanie w miejscu :)
benny
Posty: 17
Rejestracja: 9 mar 2005, o 20:30
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: benny »

Dobra, w takim razie mp3 zdecydowanie odpada :)

Co do reszty - przeszukiwałem właśnie Aminet ale nie bardzo mogę tam cokolwiek znaleźc - pewnie dlatego, że jest tam strasznie dużo wszelkiego rodzaju programów i nie bardzo się w tym potrafię odnaleźc, mimo, że wszystko jest ładnie pokatalogowane a i z angielskim problemów raczej nie mam.

Wiem, że konfiguracja 'mojej' Ami jest 'nieco' uboga ale coraz więcej sobie przypominam sprzed kilku (ok. 8-9) lat kiedy to dośc aktywnie na niej pracowałem. Pamiętam, że miałem FileMastera i DirOpusa tak fajnie pokonfigurowane, że i lha i lzx dla nich nie stanowiły problemu, i iffy i gify i jpgi spod nich mogłem oglądac, a nawet odsluchiwac moduly. I pamietam nawet, ze to wszystko sam robilem majac zaledwie podstawy angielskiego ale dużo zapału i dobrych chęci. Tyle tylko, że teraz nie wiem nawet jak to wszystko robiłem, nie wiem skąd ściągnąc FileMastera czy DOpusa, itp. Kicha straszna, chyba za bardzo sPeCeciałem, kurcze. Szczerze powiedziawczy bardzo liczę na Waszą pomoc, a jednocześnie wiem że proszę o wiele.
xFlesk
Posty: 93
Rejestracja: 15 sty 2005, o 09:14
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: xFlesk »

amigafan pisze:Na początek to OS 3.9 z BB2 i już można zacząć na tym pracować np korzystać z internetu.
no i tu mam pytanko do cie amifanie. skad wziales BoingBag2 do os 3.9? ja znalazlem tylko BB1. czy mozesz dac jakies namiary na to, bede wdzieczny.
peace
Awatar użytkownika
norbi
Moderator
Posty: 2017
Rejestracja: 2 lip 2003, o 15:36
Lokalizacja: Dolny Slask
Kontakt:

Post autor: norbi »

xFlesk nie żartuj.
Mi znalezienie BB2 na google zajelo kilka sekund
xFlesk
Posty: 93
Rejestracja: 15 sty 2005, o 09:14
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: xFlesk »

no szukalem na google i w sumie jedyne co mi wyskakiwalo to BB2 do AmigaOS 3.5... ale teraz widze ze jestem slepcem ;)
dzieki za pomoc
Awatar użytkownika
Atalante
Posty: 1582
Rejestracja: 17 sie 2004, o 21:55
Lokalizacja: Czaplinek

Post autor: Atalante »

http://www.haage-partner.net/download/A ... B3.9-2.lha

Szukanie tego zajelo mi z zegarkiem w reku 15 sekund.
Amiga Rulez forever & nazawsze od now! Obrazek
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Oczywiście BoingBag2 na OS3.9 instaluje się PO zainstalowaniu BoingBag1 (chyba, że masz tzw. SECOND EDITION systemu 3.9 - tam jest już zawarty BB1)
ODPOWIEDZ