Zasilanie Amigi 1200

Dyskusje i pytania o prawdziwą Amigę, a konkretnie o sprzęt.

Moderator: GTW

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jw_amigowiec
Posty: 171
Rejestracja: 18 gru 2004, o 13:48
Lokalizacja: Czeladź

Zasilanie Amigi 1200

Post autor: jw_amigowiec »

Jak juz pisalem planuje zakup karty turbo do Amigi, oraz podlaczenie dysku. (Prawdopodobnie podepne 500 MB, ktory wyciagne z notebooka Toshiby, tam zamontuje pojemniejszy w zamian). Niby taki dysk niewiele ciagnie pradu. Ale czy wszystko uciagnie standardowy zasilacz z Amigi? Ten ktory otrzymalem wraz z Amiga to model do Amigi 500, ale rozniacy sie wewnatrz od tego jaki kiedys przy 500-tce mialem. Na poczatku jak podnioslem i poczulem ze ciezki, myslalem ze solidna wersja jakas. Ale po rozkreceniu ujrzalem spore trafo, to nie jest zasilacz impulsowy... Tylko konwencjonalny z trafo, prostownikiem i stabilizatorem napiecia. Jego moc to ok 25 W, z tego co policzylem. Wydaje mi sie to bardzo marna wartoscia i obawiam sie o to, czy Amiga bedzie dzialala stabilnie po rozbudowie, lub sam zasilacz nie ulegnie uszkodzeniu.
Awatar użytkownika
AlaN
Posty: 524
Rejestracja: 21 wrz 2004, o 20:51
Lokalizacja: 52°30'N-17°00'E

Post autor: AlaN »

No lepszy by był "lekki" od A500, A600. Na lekkim bez kłopotu wszystko pójdzie, choć ludzie mówią że są kłopoty. U mnie A1200-desktop idzie na lekkim zasilaczu, a mam wewnątrz HD, CD, sieciówka i Apollo040; i jakoś się nic nie wiesza. Co do Twojego dysku - jak to już jest wiekowy dysk (500MB dawno temu robili), to może on chłapać więcej prądu i mogą być kłopoty. U mnie siedzi HD nowej generacji.
Ale najlepiej jak sam to sprawdzisz u siebie. Ew. dokupisz jakiś zasilacz (może być od PC, wymienisz tylko kabel).
Pozdrawiam - AlaN
Amiga600 (KS-37.300 i 34.5), HD-1.2GB, karty S-RAM na PCMCIA
Awatar użytkownika
Wirus
Moderator
Posty: 1777
Rejestracja: 24 gru 2003, o 14:23
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Wirus »

tak jak napisał AlaN najlepszy by był zasilacz AT. Przerabiasz końcówki i wtedy bezproblemowo Ci wszystko uciągnie.
"Kiedy PC jest szybszy od amigi?
kiedy leci z mostu prosto do rzeki" ;)

Pinball Dreams - Rekordy
Awatar użytkownika
Atalante
Posty: 1582
Rejestracja: 17 sie 2004, o 21:55
Lokalizacja: Czaplinek

Post autor: Atalante »

U mnie ciezki zasilacz dlugo nie pozyl z karta turbo, hdekiem 3,5 i cd-romem.
Amiga Rulez forever & nazawsze od now! Obrazek
Awatar użytkownika
jw_amigowiec
Posty: 171
Rejestracja: 18 gru 2004, o 13:48
Lokalizacja: Czeladź

Post autor: jw_amigowiec »

Ano, tak myslalem, AT mam w domu jakis, mialem kiedys kilka, jak nie jest potrzebny, to wymontuje i do Ami przerobie ;)

[A ten "lekki" to byl wlasnie impulsowy, zdziwilem sie tylko, ze kiedys uzywano transformatorowych do zasilania kompa...]
Awatar użytkownika
AlaN
Posty: 524
Rejestracja: 21 wrz 2004, o 20:51
Lokalizacja: 52°30'N-17°00'E

Post autor: AlaN »

Ano używano. Oryginalny zasilacz do A1200 miałem.. ciężki. Wysiadł, chciałem go rozebrać i naprawić, ale cały był zalany zywicą epoksydową więc poszedł do kosza. teraz mam lekki od A500 i jak narazie - odpukać - działa bezproblemowo.
Pozdrawiam - AlaN
Amiga600 (KS-37.300 i 34.5), HD-1.2GB, karty S-RAM na PCMCIA
Awatar użytkownika
jw_amigowiec
Posty: 171
Rejestracja: 18 gru 2004, o 13:48
Lokalizacja: Czeladź

Post autor: jw_amigowiec »

Ten zalany nie jest, trafo "raczej" nie padnie, i jesli cos to albo diody w prostowniku, albo uklady stabilizujace (choc co do takowych, nie zwrocilem na ich (nie)obecnosc, ale widzialem male kondensatory, co sugeruje ich zastosowanie, plytka jest schowana za ekranem/radiatorem, nie chcialo mi sie tego rozgrzebywac bardziej). Wole nie ryzykowac i czym predzej sobie przerobie zasilacz AT. (Aczkolwiek, juz czuje strach, przed nie daj Boze, nieprawidlowym przylutowaniu kabla - nie te napiecia...) ;).
Co do dysku, to markowy Toschiba, zamontowany w Toschiba 100 CS, [P75]. Chodzil obok Pentiuma zasilany z baterii, wiec nie moze miec duzego poboru. Obawiam sie, co bedzie jak doloze karte turbo i... wielogodzinne(dniowe) renderingi ;)
ODPOWIEDZ