Gdzie sprawdzic ktore gry na amige maja status abandonware?

Tu możesz pisać na dowolny temat.

Moderator: GTW

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
NNWNW
Posty: 240
Rejestracja: 19 maja 2005, o 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza [Śląsk-Zagłebie]

Gdzie sprawdzic ktore gry na amige maja status abandonware?

Post autor: NNWNW »

Czy wiekszosc gier na amige ma status abandonware?
gdzie mozna sprawdzic ktore gry maja abandonware a ktore nie?
NNWNW Nic Nie Wiem Nie Widziałem
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Powiedziałbym, że większość NIE MA tego statusu - pomijając wątpliwości prawne - w prawie polskim i międzynarodowym nie ma czegoś takiego jak "abandonware" prawa do tytułu są wieczyste chyba że firma się ich zrzeknie i opublikuje grę jako freeware (ale freeware to nie abandonware).
Gry, które legalnie można ściągnąć czyli "powiedzmy, że są abandonware" można znaleźć na oficjalnych dużych serwerach z grami jak np back2roots.
Robię za darmowy amigowy help-line. Mam nadzieję, że zostanę doceniony. ;)
Awatar użytkownika
Slesz
Posty: 1728
Rejestracja: 5 lut 2005, o 02:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Slesz »

Back2roots juz niestety padło.

Status abandonware działa na tej zasadzie - stare gry są wystawiane z możliwością ściągnięcia i dopóty dopóki nikt nie rości sobie do nich praw - czyli popularnie mówiąc - dopóki ktoś się nie przyczepi - tak długo one tam są.

Jest to chyba jednak dobra i słuszna praktyka - jeżeli gry już nie ma w sprzedaży to powinno się ją rozpowszechniać aby nie zdażyła się taka sytuacja, że nikt już owej gry nie będzie miał i zostanie ona zaprzepaszczona na zawsze.

Z kolei bardzo niedobrze, ze brak zainteresowania niektórych autorów gier swoimi przeszłymi produkcjami powoduje wątpliwości prawne. Można czy nie można - oto jest pytanie. Abandonware to nie jest oficjalny status, wiec nie ma oficjalnej listy.
Oczekiwanie na niebezpieczeństwo jest gorsze niż moment, gdy ono na człowieka spada.
Amos
Posty: 1071
Rejestracja: 22 lip 2004, o 19:01
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Post autor: Amos »

Moja teza jest taka , że są to gry wydane przed ustawą o piractwie bodajże w 1993 lub 1995 roku (jeśli się mylę , trudno , nikt nie jest doskonały ;) )
Ash
Posty: 651
Rejestracja: 7 lip 2004, o 19:36
Lokalizacja: Jaworze

Post autor: Ash »

No niezupełnie, ustawa była wprowadzona przecież tylko w Polsce, w krajach z których gry pochodzą prawa autorskie już były strzeżone. A z ustawą to było tak, że za soft kupiony przed jej wprowadzeniem nikt cię nie ścigał, zgodnie z zasadą, że prawo nie działa wstecz. No i był jeszcze później okres przejściowy, kiedy sprzedawcy pozbywali się, jeszcze legalnie, zapasów softu.

BTW. Już dwa razy na GG dostałem w ciągu ostatniego tygodnia informacje o nalotach policji na losowe mieszkania. Będzie powtórka ogólnopolskiej histerii sprzed dwóch lat :)
Awatar użytkownika
NNWNW
Posty: 240
Rejestracja: 19 maja 2005, o 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza [Śląsk-Zagłebie]

Post autor: NNWNW »

Ash pisze: BTW. Już dwa razy na GG dostałem w ciągu ostatniego tygodnia informacje o nalotach policji na losowe mieszkania. Będzie powtórka ogólnopolskiej histerii sprzed dwóch lat :)
wierzysz w to? w łanczuszki tez jak przeslesz ta wiadomosc 10 osobom na gg to w prawym rogu ekranu pojawi sie maly filmik.nie pytaj jakim cudem ale to dziala! wierzysz w to? :D daj spokoj. wiesz powiem strzeze nie ma szans aby weszli ci do mieszkania.nic ci nie grozi.wiem to z pewnych zrodel.policja poluje glownie na male firmy pracujace na pirackich programach.indywidualny pojedynczy polski kowalski ich nie interesuje.
NNWNW Nic Nie Wiem Nie Widziałem
Ash
Posty: 651
Rejestracja: 7 lip 2004, o 19:36
Lokalizacja: Jaworze

Post autor: Ash »

Nie wiem dlaczego wywnioskowałeś, że wierzę w te bzdury, zwłaszcza że moje drugie zdanie jest chyba dość oczywiste. Ale wielu ludzi w to uwierzyło, wystarczy poczytać na forach z tamtego czasu, jak ludzie wpadali w panikę i nakręcali się nawzajem. A już historyjka o policjancie przebranym za świętego Mikołaja bije wszystko na głowę :) Teraz kroi się powtórka.
Awatar użytkownika
NNWNW
Posty: 240
Rejestracja: 19 maja 2005, o 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza [Śląsk-Zagłebie]

Post autor: NNWNW »

aha:] ok to wszystko jasne. opacznie zrozumialem twa wypowiedz.to przez swieta.luz :] no a panka pewnie bedzie wsrod laików.
NNWNW Nic Nie Wiem Nie Widziałem
Awatar użytkownika
Bebokus pospolitus
Posty: 1410
Rejestracja: 6 sty 2005, o 17:26
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Bebokus pospolitus »

Jak dla mnie to wszysytkie tytuły hyhy :D
http://www.retrostacja.org/ multi blog o grach :)
Kubal
Posty: 692
Rejestracja: 21 wrz 2005, o 14:28

Post autor: Kubal »

amigafan pisze:Powiedziałbym, że większość NIE MA tego statusu - pomijając wątpliwości prawne - w prawie polskim i międzynarodowym nie ma czegoś takiego jak "abandonware" prawa do tytułu są wieczyste chyba że firma się ich zrzeknie i opublikuje grę jako freeware (ale freeware to nie abandonware).
Gry, które legalnie można ściągnąć czyli "powiedzmy, że są abandonware" można znaleźć na oficjalnych dużych serwerach z grami jak np back2roots.
a ja słyszałem że prawa w stosunku do gier trwają 50 lat a nie wieczyście ;)
ODPOWIEDZ