Czytnik CDTV

Dyskusje i pytania o prawdziwą Amigę, a konkretnie o sprzęt.

Moderator: GTW

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
martini
Posty: 713
Rejestracja: 13 cze 2004, o 12:59
Lokalizacja: Szczawno Zdrój

Czytnik CDTV

Post autor: martini »

Mam pytanie do ludzi posiadających CDTV i lubiących grzebać w jej wnętrznościach :wink: otóż nad soczewką jest zamontowane takie małe ramię zakończone szczoteczką która przykrywa soczewkę i odkrywa ją gdy wkłada się caddy z płytą.A chodzi mi o to czy ta szczoteczka nie porysuje soczewki? -pewnie nie bo by jej nie montowali ale sprzęt ma już 13 lat i czy włosie szczoteczki nie "zestarzało"\"stwardniało" się aby?
pytanko może się wydać śmieszne ale mnie naprawdę to interesuje.
Only Amiga makes it possible :wink: happy owner of A500!
Awatar użytkownika
Wirus
Moderator
Posty: 1777
Rejestracja: 24 gru 2003, o 14:23
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Wirus »

jak dla mnie jest to szczoteczka aby laser się nie zabrudził ani zakurzył. Podobne rzeczy są czasami w wideach. Ja tam raczej zdejmuje takie bajery i wole samemu kontrolować zabrudzenie głowicy czy lasera. A czy się zestarzała? Jeżeli włosie wygląda jak w szczoteczce do zębów to wątpie, żeby mogło się zestarzeć. Zresztą możesz palcem sprawdzić czy jest miękkie czy twarde
"Kiedy PC jest szybszy od amigi?
kiedy leci z mostu prosto do rzeki" ;)

Pinball Dreams - Rekordy
Awatar użytkownika
martini
Posty: 713
Rejestracja: 13 cze 2004, o 12:59
Lokalizacja: Szczawno Zdrój

Post autor: martini »

No to rozwiałeś moje wątpliwości - wywalam badziewie :twisted:
:wink: Dzięki.
Only Amiga makes it possible :wink: happy owner of A500!
Awatar użytkownika
Biken
Posty: 4
Rejestracja: 15 kwie 2004, o 21:18
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Biken »

Te "szczoteczki" montowali od drugiej serii CDTV bo się okazało że niestety soczewka szybko się kurzyła i wymagała "sprzątania" dlatego Commodore zlecił dołożenie do napędów CD-ROM do CDTV i A570 dołożenie mechanizmu samoczyszczącego.
Jak wytniesz te szczotki to się nic nie stanie ale polecam dokupienie płyty czyszczącej i używanie od czasu do czasu bo będzie kiepsko z soczewką.
Awatar użytkownika
martini
Posty: 713
Rejestracja: 13 cze 2004, o 12:59
Lokalizacja: Szczawno Zdrój

Post autor: martini »

Dziękuję za info,tak też zrobiłem,a szczoteczkę wywaliłem bo nie była już pierwszej młodości :wink:
Only Amiga makes it possible :wink: happy owner of A500!
kwaku85
Posty: 102
Rejestracja: 9 paź 2004, o 17:36

Post autor: kwaku85 »

jestem elektronikiem i pracuję ciągle przy sprzęcie audio, więc posłuchajcie- nie można używać płyt czyszczących, nie wiem co ich projektanci mieli na myśli, gdy je tworzyli, ale po kilkunastu próbach czyszczenia soczewki może sie okazać że uszkodzisz na niej powłokę, tzw. multicouting. Jest bardzo wrażliwy i szczoteczki pozostawiaja na nim rysy. Kilka czy kilkanaście razy i soczewka zacznie coraz gorzej czytać i zacznie się dodatkowo jeszcze nagrzewać, przez co rozsypie się po likudziesięciu godzinach pracy. Po prostu od czasu do czasu rozkręć swoje cudo i na soczewkę nalej alkoholu metylowego (nie pozostawia osadu), po czym po chwili zlej go i poczekaj aż przeschnie. powinno poskutkować. Pozdro
Awatar użytkownika
Atalante
Posty: 1582
Rejestracja: 17 sie 2004, o 21:55
Lokalizacja: Czaplinek

Post autor: Atalante »

Zgadzam sie co do czyszczacych plyt CD, sa nic nie warte. Do czyszczenia soczewki polecalbym bardziej alkohol izopropylowy, tzw. propanol, mozna go dostac s kazdym dobrym sklepie chemicznym, wystepuje tez w sklepach elektronicznych pod nazwa Kontakt IPA.
Amiga Rulez forever & nazawsze od now! Obrazek
Awatar użytkownika
martini
Posty: 713
Rejestracja: 13 cze 2004, o 12:59
Lokalizacja: Szczawno Zdrój

Post autor: martini »

No proszę! to ja tak jakoś instynktownie zawsze używałem metylu :wink: i wychodzi na to że dobrze robiłem.A czy można używać wacików do uszu nasączonych alk. metylowym? czy to też może pozostawić rysy?
Only Amiga makes it possible :wink: happy owner of A500!
Awatar użytkownika
Atalante
Posty: 1582
Rejestracja: 17 sie 2004, o 21:55
Lokalizacja: Czaplinek

Post autor: Atalante »

Jesli delikatnie uzyty to nie widze przeciwwskazan. Ja jednak zamiast metylu dalej bede polecal Kontakt IPA, po prostu jest to srodek do tego celu przeznaczony, kosztuje kilkanascie zl i nie ma problemu z jego dostaniem w jakims sklepie elektronicznym.
Amiga Rulez forever & nazawsze od now! Obrazek
ODPOWIEDZ