Dysk twardy w Amidze 600

Dyskusje i pytania o prawdziwą Amigę, a konkretnie o sprzęt.

Moderator: GTW

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
!Gregor!
Posty: 720
Rejestracja: 3 maja 2003, o 17:13
Lokalizacja: Kraków

Dysk twardy w Amidze 600

Post autor: !Gregor! »

Witam.
Zamierzam podłączyć do mojej A600 dysk twardy.
Kupiłem przejściówkę z 3.5 na 2.5 i nie wiem jak ją podłączyć. :)
To znaczy wiem gdzie ją wsadzić ale nie wiem jak, bo można ją wsadzić na dwa sposoby.
Przy dyskach twardych 2.5 prąd płycie po taśmie. Nie chce tej przejściówki przypadkiem podłączyć tak aby prąd zasilający dysk popłynął po taśmie i uszkodził dysk. Wiec jak ją podłączyć? :?
Ostatnio zmieniony 25 gru 2004, o 11:35 przez !Gregor!, łącznie zmieniany 1 raz.
S.E.G.A RULES Obrazek
Awatar użytkownika
Atalante
Posty: 1582
Rejestracja: 17 sie 2004, o 21:55
Lokalizacja: Czaplinek

Post autor: Atalante »

Wydaje mi sie, ze nie musisz sie tym martwic. Musialbys podlaczyc kabel zasilajacy do przelotki, zeby poplynal prad po tasmie.
Amiga Rulez forever & nazawsze od now! Obrazek
Awatar użytkownika
Pyzio
Posty: 493
Rejestracja: 26 gru 2004, o 11:00
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Pyzio »

nie ja kiedyś podłączyłem odwrotnie i wszys tko było OK tylko nie działał HDD
!!
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Tam gdzie jest oznaczony pin nr 1 na przelotce podłacz do pinu nr 1 na płycie głównej (potem w ten sam sposób tzn pin nr1 do pinu nr1 podłącz do tego taśmę i dysk).
Przecież tak samo się to robi na pececie => odnajduje się pin nr1 i względem niego się wszystko podłącza.
Z tego co pamiętam w A600 pin nr 1 jest na górnym końcu złącza a 4 ostatnie piny na dolnym końcu są od zasilania (na przelotce te 4 piny powinny być zakończone "na ślepo")
Ostatnio zmieniony 26 gru 2004, o 18:37 przez amigafan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
!Gregor!
Posty: 720
Rejestracja: 3 maja 2003, o 17:13
Lokalizacja: Kraków

Post autor: !Gregor! »

amigafan pisze:Z tego co pamiętam w A600 pin nr 1 jest na górnym końcu złącza a 4 ostatnie piny na dolnym końcu są od zasilania (na przelotce te 4 piny powinny być zakończone "na ślepo)
No i właśnie oto mi chodziło. Jak podłączę przejściówkę poprawnie ,to piny zasilające są zakończone na ślepo :) . A gdy podłączę na odwrót to piny zasilające idą na taśmę. I właśnie to mnie zaniepokoiło. :?
S.E.G.A RULES Obrazek
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Jeżeli podłaczysz odwrotnie zacznie się palić taśma.
Sprawdzone bo sam kiedys tak zrobiłem ;D
Na szczęście nie uszkadza to przejściówki, płyty głównej i dysku (jedyna strata to taśma i smród stopionego plastiku w całym mieszkaniu, który nie należy do najprzyjemniejszych)
Awatar użytkownika
!Gregor!
Posty: 720
Rejestracja: 3 maja 2003, o 17:13
Lokalizacja: Kraków

Post autor: !Gregor! »

W swojej Amidze 600 mam kicka 37.300. Czy to prawda ,że największy dysk jaki podłączę może mieć maksymalnie 40Mb? :?
S.E.G.A RULES Obrazek
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Wielkośc dysku nie jest sprawą ROMu a filesystemu. (to tylko w pecetach starszy bios nie chce wykrywać dużych dysków).
Do Amigi możesz nawet podłączyć 40GB nie tylko 40MB :)
Inna sprawa, że gdy widziałem u znajomego w A600 kick 37.300 to nie mogłem u niego uruchomić żadnego dysku (nawet 40MB) a wszystko bez problemu chodziło u mnie na 37.350 (największy dysk jaki podłączałem do A600 miał 10GB i działał bez problemu).
Do A1200 podłączałem też 40GB i tak samo dobrze działa.
Awatar użytkownika
!Gregor!
Posty: 720
Rejestracja: 3 maja 2003, o 17:13
Lokalizacja: Kraków

Problem z upychaniem :)

Post autor: !Gregor! »

Mam problem. Nie wiem jak upchać ten dysk w obudowie A600. Może ma ktoś jakiś pomysł?
S.E.G.A RULES Obrazek
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Dysk 3.5 cala w A600 będzie ciężko. (wiem, że udawało się to w A1200 ale z trudem)
Jedyny patent jaki znam do A600 to wykręcenie stacji dysków i wystawienie jej na zewnątrz a w to miejsce przykręcenie dysku.
Awatar użytkownika
Atalante
Posty: 1582
Rejestracja: 17 sie 2004, o 21:55
Lokalizacja: Czaplinek

Post autor: Atalante »

Do A1200 po wywaleniu ekranu wchodzil bez problemu, ale do szescsety moze nie wiem czy wejdzie, raczej w to watpie. Chyba jednak trzeba bedzie trzymac dysk na zewnatrz, jak sie go wsadzi do ladnej kieszeni to nie bedzie tak razil.
Amiga Rulez forever & nazawsze od now! Obrazek
Awatar użytkownika
!Gregor!
Posty: 720
Rejestracja: 3 maja 2003, o 17:13
Lokalizacja: Kraków

Post autor: !Gregor! »

No i klapa. :(
Podłączałem dysk na cztery sposoby. Tylko w jednym Amiga się uruchamiała, więc chyba ten sposób jest prawidłowy.
Załadowałem dyskietkę install z WB2.1 i uruchomiłem „Hdtollbox”. Wszystkie guziki w tym programie poza Help są nie dostępne. Próbowałem różnego ustawienia zworki ale nic to nie dało. Widocznie na kicku 37.300 faktycznie dyski raz działają a raz nie.
S.E.G.A RULES Obrazek
Awatar użytkownika
norbi
Moderator
Posty: 2017
Rejestracja: 2 lip 2003, o 15:36
Lokalizacja: Dolny Slask
Kontakt:

Post autor: norbi »

Gregor jak Ci bardzo zalezy na HDD w A600, to mozesz programowo podmienic kickstart na wersje 37.350 lub od razu na kick3.1.
Sluzy do tego program Skick (Aminet).
Ta operacja zabierze 512kb pamieci, ale bedziesz mial obsluge HDD.
Najlepiej calosc umiescic na dyskietce bootowalnej, i po mapowaniu kickstartu Amiga ruszy juz z twardego dysku
ODPOWIEDZ