CZy jest jakiś program inny niż hdtoolbox do twardziela ?

Dyskusje i pytania na temat oprogramowania amigowego.

Moderator: GTW

ODPOWIEDZ
clayster
Posty: 37
Rejestracja: 14 lis 2004, o 20:24
Lokalizacja: w tej chwili Szkocja

CZy jest jakiś program inny niż hdtoolbox do twardziela ?

Post autor: clayster »

Mam pytanko ? Czy jest jakiś inny program na Ami niż hdtoolbox do twardziela ?
Bo jakiś czas temu sobie kupiłem do mojej A600 drugi hd (120mb) no i ten twardzielek na początku był ok, sformatowałem go, zrobiłem partycje, na jednej nagrałem system, ale po jakimś czasie już na drugiej partycji jak coś zainstalowałem to po uruchomieniu np. gierki wychodziła kaszana.
No i teraz nie wiem czy to wina dysku (jest z laptopa- nie mogę sprawdzić go na piecu bo nie mam przelotki), czy coś z partycjonowaniem żle zrobiłem.
Jeszcze jedna sprawa, czy na Amisię są jakieś programy do sprawdzaniu badów ?

CZekam na wszelaką pomoc ( stary hd już jest prawie pełny 40mb)
Awatar użytkownika
Atalante
Posty: 1582
Rejestracja: 17 sie 2004, o 21:55
Lokalizacja: Czaplinek

Post autor: Atalante »

Z programow do partycjonowania kojarzy mi sie jedynie HD Install Tools. Jakby dysk mial bady to by sie wylozyl przy formatowaniu. Trudno powiedziec, moze tasma po prostu nie laczy??
Amiga Rulez forever & nazawsze od now! Obrazek
Awatar użytkownika
norbi
Moderator
Posty: 2017
Rejestracja: 2 lip 2003, o 15:36
Lokalizacja: Dolny Slask
Kontakt:

Post autor: norbi »

HDtoolbox jest dobrym programem, twoje problemy sa chyba czyms innym spowodowane.
Jaka "kaszana"?
Nie mozna było odczytac czy zapisac plików?
Pierwsza partycja jest sprawna caly czas?
clayster
Posty: 37
Rejestracja: 14 lis 2004, o 20:24
Lokalizacja: w tej chwili Szkocja

Post autor: clayster »

Sformatować się sformatował ten dysk. Ustawiłem partycje. BYło ok. Instalowałem na te partycje programy też było ok. Na drugiej partycji zainstalowałem parę gierek. To po uruchomieniu coś się niby odpalało, ale potem albo było guru(czyli ta kaszana) albo amiga się resecikowała.A gierki te na satrym twardym nie sprawiały żadnych problemów. Tak więc nie wiem czym to może być spowodowane. Kilka gierek też zainstalowało się ok, ale nie chciało się odpalić z tej partycji.
A zrobiłem 2 partycje 20 mb druga 99mb. Probowałem tez dysk podzielić na 3 partycje, ale po jakimś czasie amiga wogóle nie chciała się odpalać z tym twardym, wychodziło też coś takiego że hdtoolboź nie widział twardego.
CZekam na Wasze pomysły co tego problemiku.

Clayster
Awatar użytkownika
norbi
Moderator
Posty: 2017
Rejestracja: 2 lip 2003, o 15:36
Lokalizacja: Dolny Slask
Kontakt:

Post autor: norbi »

Jaką wersje kickstartu masz w A600?
Jakie gierki instalowales i w jaki sposób?
Sprawdzales czy tasma jest mocno wcisnieta, jak radzil Atalante?
Awatar użytkownika
Atalante
Posty: 1582
Rejestracja: 17 sie 2004, o 21:55
Lokalizacja: Czaplinek

Post autor: Atalante »

Moim zdaniem to nie wina badow ani HDToolboxa. To stary dysk, moze miec swoje fochy, moze tasma. Mialem podobne problemy z nagrywarka, raz ja widzial, raz nie, bywalo ze w polowie nagrywania zdychalo, okazalo sie ze przelotka dobrze nie laczyla i wystarczylo ja docisnac.
Amiga Rulez forever & nazawsze od now! Obrazek
clayster
Posty: 37
Rejestracja: 14 lis 2004, o 20:24
Lokalizacja: w tej chwili Szkocja

Post autor: clayster »

Kickstart mam 37.350, gierki instalowałem z oryginalnych instalerów z gier : Mentor, Popolus, Legion, Skaut Kwatermaster, Settlers itp.
Spróbuję jeszcze raz coś zrobić z twardym (może faktycznie ta taśma).
A dysk chyba nie powinien odmawiać współpracy skoro na początku było ok ?
Ale może się mylę .
Teraz mała przerwa na zabawę z hardwarem, za chwile wrócę i napisze co i jak.

Clayster
Chyba znalazłem przyczyne, jeden pin z twardziela się odlutował (skubaniec). Za parę minut napisze co i jak.

DZięki za naprowadzenie co to mogło być (przyglądałem się taśmie i zauważyłem ten pin )
Awatar użytkownika
AlaN
Posty: 524
Rejestracja: 21 wrz 2004, o 20:51
Lokalizacja: 52°30'N-17°00'E

Post autor: AlaN »

... jakieś programy do sprawdzaniu badów...
A czy w HDToolBox nie ma czasem przycisku do sprawdzania dysku? Pamiętam że zawsze strasznie długo trwało takie sprawdzanie (na 850MB). A jeśli długo, to tylko do głowy przychodzi mi sprawdzanie HD sektor po sektorze - czyli szukanie badów.
Pozdrawiam - AlaN
Amiga600 (KS-37.300 i 34.5), HD-1.2GB, karty S-RAM na PCMCIA
clayster
Posty: 37
Rejestracja: 14 lis 2004, o 20:24
Lokalizacja: w tej chwili Szkocja

Post autor: clayster »

No iniestety zlutowanie pinu nic nie dało. odkręciłem elektronikę, i pod spodem wypaliła sie jedna ścieżka (jakim cudem to nie wiem). Także dysk jest chyba dead. Nie będę za bardzo rozpaczał bo dałem za niego 15 zł.
Może ktoś ma do opylenia jakiegoś hadeka 2,5 cala tak 100,200 mega w niskiej cenie, byleby był na chodzie ?

Pozdrawiam i wszystkim wielkie dzieki za okazane zainteresowanie.
Awatar użytkownika
Wirus
Moderator
Posty: 1777
Rejestracja: 24 gru 2003, o 14:23
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Wirus »

jak tylko jedna ścieżka ma przerwe to jeszcze nie taki dead. Spróbuj podlutować tą ścieżke jakimś kawałkiem kabla.
"Kiedy PC jest szybszy od amigi?
kiedy leci z mostu prosto do rzeki" ;)

Pinball Dreams - Rekordy
Awatar użytkownika
Atalante
Posty: 1582
Rejestracja: 17 sie 2004, o 21:55
Lokalizacja: Czaplinek

Post autor: Atalante »

Na allegro do 5 dych mozesz trafic cos półgigowego, ale Wirus ma racje, probuj najpierw lutowac. Kawalek przewodu, dobra lutownica i powinno sie udac. Powodzenia.
Amiga Rulez forever & nazawsze od now! Obrazek
Awatar użytkownika
jw_amigowiec
Posty: 171
Rejestracja: 18 gru 2004, o 13:48
Lokalizacja: Czeladź

Post autor: jw_amigowiec »

Ja juz kiedys tak wlasnie ratowalem HDD z Toschiby z mojego notebooka, udalo sie, ale potrzeba "troszke" cierpliwosci ;)
ODPOWIEDZ