A1200 a dwa dyski twarde

Dyskusje i pytania o prawdziwą Amigę, a konkretnie o sprzęt.

Moderator: GTW

ODPOWIEDZ
benny
Posty: 17
Rejestracja: 9 mar 2005, o 20:30
Lokalizacja: Tarnów

A1200 a dwa dyski twarde

Post autor: benny »

Witam :)

Mam pytanko: co może być przyczyną poniżej opisanej sytuacji?

Kupiłem niedawno A1200 z wyprowadzoną ładnie ze środka taśmą do podłączenia dysku twardego (dwóch dysków twardych, taśma ma dwa złącza). Mam też dwa dyski twarde (jeden 500 MB drugi 850 MB, obydwa Seagate) - najpierw podłączyłem sobie jeden dysk na mastera, odpaliłem Install Diska spod WB 3.1, podzieliłem dysk na partycje, zapisałem podział, sformatowałem, to samo zrobiłem z drugim dyskiem (z tym że na nim jedna partycja jest oczywiście bootowalna), zainstalowałem na tym drugim dysku system, trochę programów (w tym IDEfix) i wszystko by było pięknie, z tym że Ami nie widzi mi tego mniejszego dysku, kiedy podłączone są obydwa :/ Próbowałem przeróżnych ustawień master-slave i nic nie pomaga :/ Mam teraz dylemat, bo nie wiem co jest grane: czy muszę pobawić się jakoś IDEfixem, czy też A1200 powinna bez problemu wykryć dwa dyski - w tym wypadku jedyne co mi przychodzi do głowy to że jedno złącze na taśmie jest uwalone ale nie bardzo wiem jak to sprawdzić. Przy uruchamianiu kompa przy podłączonych obydwóch dyskach ten mniejszy zaczyna pracować, więc na pewno zasilanie dostaje...wiecie może co jest grane? :)

Z góry dzięki :)
Awatar użytkownika
Shoonay
Posty: 824
Rejestracja: 1 mar 2004, o 03:29
Kontakt:

Post autor: Shoonay »

Hmmm... jakieś kilkanaście miesięcy temu jak próbowałem coś zdziałać z dwoma dyskami też miałem ten problem. Jakoś go wtedy rozwiązałem, nie jestem do końca pewien, ale oto co zdaje się sam wtedy robiłem...

1. Sprawdź WSZYSTKIE kombinacje zworek. Dosłownie wszystkie. Niestety wszystkie. Sam nie miałem tyle szczęścia gdyż moje byłe dwa dyski, nie miały jakichkolwiek opisów. Także metodą prób i błędów, licznych zawałów i nieprzespanych nocy, po okresie około tygodnia udało mi się je w końcu ustawić...

2. Sprawdź i/lub zainstaluj oba dyski jednocześnie w HDToolBox.
O ile dobrze pamiętam oba dyski muszą "wiedzieć" o istnieniu "kolegi" na taśmie, a jeśli zainstalujesz raz ten potem ten drugi nie widzą się wzajemnie... chyba :wink:
Awatar użytkownika
Atalante
Posty: 1582
Rejestracja: 17 sie 2004, o 21:55
Lokalizacja: Czaplinek

Post autor: Atalante »

Niektore dyski sie ze soba gryza i trudno jest je zmusic do wspolpracy, sprobuj tak jak pisal kolega, jak nie pojdzie to scsimounterem, czesto pomaga.
Amiga Rulez forever & nazawsze od now! Obrazek
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Mam nadzieję, że w HDToolBoxie na każdym z dysków ustawiłeś inne nazwy partycji - tzn jeżeli jeden dysk ma DH0 i DH1 to drugi musi mieć DH2 itd a nie znów DH0.
Awatar użytkownika
Atalante
Posty: 1582
Rejestracja: 17 sie 2004, o 21:55
Lokalizacja: Czaplinek

Post autor: Atalante »

To chyba nie powinien byc problem, amiga sama zmienia wtedy nazwy na niekolidujace.
Amiga Rulez forever & nazawsze od now! Obrazek
benny
Posty: 17
Rejestracja: 9 mar 2005, o 20:30
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: benny »

Nie no, oczywiście nazwy partycji nie były zdublowane :)

Właśnie się tym bawię, i doszedłem do czegoś takiego: Podłączam obydwa dyski, odpalam HDToolBoxa i rzeczywiście pokazuje mi ten większy dysk, a status tego mniejszego pokazuje jako unknown - wszedłem w Change Drive Type, dałem Define New i kazałem mu rozpoznać konfigurację dysku poprzez odczytanie jej właśnie z dysku - wszystko się zgadza, wszystko znalazł, ustawiłem na tym małym dysku partycje, nazwy się nie dublują, wszystko jest OK, z tym że przy próbie zapisania nowych ustawień wychodzi mi "error 3 on write" albo "error -1 on write" i nie moge zapisać na dysku nowych ustawień :/ Nie wiem też czemu ale cały czas świeci mi się dioda od HDD na klawiaturze, więc zakładam, że może to jakiś błąd ze zworkami - spadam jeszcze kombinować, a gdyby ktoś wiedział co może być grane to proszę o info :) Dzięki.

Edit jakiś czas później:

Nie no, zaraz mnie chyba szlag trafi z tym komputerem :/ Robię wszystko po kolei tak jak trzeba: wczytuję DHToolBox, odczytuję dane z dysku w Change Drive Type -> New -> Read Config, daję Low-Level Format, później Verify Data on Drive, no i następnie przy próbie zapisania zmian 'save changes to drive' wywala mi ten błąd "error -1 on write" lub "error 3 on write" i nie mogę zapisać ustawień drugiego dysku, przez co Amiga mi go później nie widzi :( Ehhh, cholera jasna, zrozumiałbym gdyby były dwa różne dyski, że mogą się gryźć ze sobą albo coś, ale obydwa dyski to Seagate, więc już nie wiem co jest grane. Szkoda, bo chciałem ten mały dysk traktować jako archiwum do przenoszenia różnych rzeczy ściąganych z sieci na Amigę...no cóż, może przynajmniej CD-ROM da się podłączyć, wtedy będę mógl nagrywać i przenosić wszystko na płytkach...

W każdym bądź razie trochę bez sensu, zawodzi mnie ta Amiga na każdym kroku ostatnio :/ Kiedyś to wszystko było o wiele prostsze, a teraz co chwilę jakieś błędy i problemy. Bleh.
Awatar użytkownika
SDC
Posty: 209
Rejestracja: 7 lut 2005, o 00:49
Lokalizacja: Łask

Post autor: SDC »

To że oba dyski są ze stajni Seagate nie jest powiedziane że na Amidze nie będą kolidować ze sobą. Co do taśmy, to podłącz inną, lub podłącz dysk do drugiego gniazda (tego niby niesprawnego).
Łatwiej ubrać kobietę niż ją rozebrać.
OGame/Tibia fan.
benny
Posty: 17
Rejestracja: 9 mar 2005, o 20:30
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: benny »

O nie nie, ja się nie będę bawił w żadne przekładanie bo to za każdym razem trzeba się bawić HDToolBoxem i wykrywać dysk od początku, zapisywać zmiany itp. Nie mam na to ani siły, ani czasu, ani cierpliwości. Myślałem, że po prostu podlącze obydwa dyski i będzie wszystko w porządku, ale oczywiście się nie da bo to by było zbyt proste jak na Amigę :/ Trudno, będzie jeden HDD i tyle, skoro ten drugi mi cały czas wyrzuca ten błąd zapisu podczas zapisywania nowych ustawień, i tyle. Tak jak pisałem - mam nadzieję, że bratu uda się podłączyć do tej Amigi CD-ROM, wtedy będę mógł mu nagrywać ściągane z netu oprogramowanie na płytki, i będzie miał luz.

Cholera, kiedy miałem Amigę nigdy nie myślałem, że to powiem ale naprawdę cieszę się, że na PC nie mam takich problemów. Nie wpominając już o fakcie, że oprogramowanie które wykorzystuję w pracy przenigdy i w żaden sposób nie uruchomi się na Amidze (no chyba że przez jakiś super emulator na nowej Amidze kupionej za grube pieniądze, wtedy może i owszem ale komfortowa praca to to raczej nie będzie).

Dzięki wszystkim za rady :)
Awatar użytkownika
norbi
Moderator
Posty: 2017
Rejestracja: 2 lip 2003, o 15:36
Lokalizacja: Dolny Slask
Kontakt:

Post autor: norbi »

Jak podlaczasz te dyski?
Ktory jest w pierwszej wtyczce, a ktory na drugiej?
Jak masz ustawione zworki? (Single, czy Master)
Czy jesli kazdy dysk podlaczysz osobno i podzielisz na partycje, to po podlaczeniu razem widac wszystkie partycje obu dysków w bootmenu?
benny
Posty: 17
Rejestracja: 9 mar 2005, o 20:30
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: benny »

W pierwszej wtyczce jest ustawiony dysk 850 MB jako master. Podzielony jest na 3 partycje, z czego jedna jest bootowalna. Drugi, mniejszy dysk podłączony jest do drugiej wtyczki, zworkę ma ustawioną na slave i jest na nim jedna niebootowalna partycja.

Obydwy dyski podłączone osobno do pierwszej wtyczki jako master są bez problemu widziane przez kompa. Po podłączeniu ich w sposób opisany powyżej komp nie widzi tego mniejszego dysku. Tzn. widzi go w HDToolBox ale podczas próby zapisania zmian dzieje się to co opisałem powyżej.
Awatar użytkownika
jw_amigowiec
Posty: 171
Rejestracja: 18 gru 2004, o 13:48
Lokalizacja: Czeladź

Post autor: jw_amigowiec »

Sprawa wyglada inaczej, nikt nie przewidywal projektujac Amigi 1200, ze ktos bedzie 2 dyski podpinal, a jedynie jeden 2,5''. Wiec nie narzekaj, a z PC sa czasem tez problemy i to wieksze. ;)
1200 niestety to nie 3000 ani 4000.
ODPOWIEDZ