Problem z emulacją

Zajrzyj tutaj jeśli masz problemy z emulacją Amigi.

Moderator: GTW

ODPOWIEDZ
Gość

Problem z emulacją

Post autor: Gość »

Kochani jestem nowa na tym forum , ale bardzo proszę o pomoc .
Marzę o grach z Amigi 500 , którą notabene mam w szafie , ale nie mogę sobie dac rady z emulacją na moim pc
Czytałam wątek dotyczący emulacji dal początkujących , ale się pogubiłam i bardzo prosze o pomoc
korzystam z Windows XP
Zgodnie z podaną instrukcją ściagnęłam Win UAE 1110 i go zaistalowałam.Na pulpicie pojawiła się ikonka
ściągnełam Microsoft DierectX 9.0C i zainstalowałam
ściągnełam grę Lemingi do Moich dokumentów spakowane Win rar
sciagnełam Kickstart 13 spakowane Win rar do Moich dokumentów

Po kliknieciu 2 krotnym na ikonie Win UAE pojawia się komunikat
You need anyfollowing ROM(s):
-kickstart v.13(A500 , 1000 , 2000 )rev 34.5 (256k)
Check ROM path in Pats- panel and click "Rescan ROMs " button


i można kliknąć ok
Pokliknięciu pojawia się Win UAE Propereties

poradźcie co dalej zrobić ale tak krok po kroczku jak dal przedszkolaka bardzo proszę
Awatar użytkownika
malinka
Posty: 5
Rejestracja: 30 lis 2005, o 09:45

Post autor: malinka »

powyższy post jest mojego autorstwa przepraszam za nie wpisanie nicka
Awatar użytkownika
Aliens
Posty: 1331
Rejestracja: 9 lut 2005, o 21:34

Post autor: Aliens »

Ej podobno już Bebokus Ci pomógł :P Więc temat do kosza :wink:
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
malinka
Posty: 5
Rejestracja: 30 lis 2005, o 09:45

Post autor: malinka »

własnie nie do końca zrozumiałam co mam zrobić - jest początkują w dziedzinie emulatorów i nadal nie bardzo wiem co czynić
Awatar użytkownika
Aliens
Posty: 1331
Rejestracja: 9 lut 2005, o 21:34

Post autor: Aliens »

Eh...

wejdz "Room"-"Boot ROM File" i znajdz w katalogu WinUAE, kickstart 1.3 ( podstawowy do A500 )

wejdz "RAM" i przstaw: Chip na 2MB, Slow na 0 K a Fast na max.

wejdz na Sound i "Disk Drive Sound Emulation" przestawi na maxa

wejdz na "Game & I/O Ports" i przestawi "Amiga Joystick/ Mouse Port 1" na "Keyboard Layout "B". Wtedy będzie mogła grać za pomocą kursorów "strzałeczek" i Ctr prawym jako "fire"

Configurations - Save as i niech zapisze tą konfigurację


Co tu takiego niezrozumiałego ?
Awatar użytkownika
Slesz
Posty: 1728
Rejestracja: 5 lut 2005, o 02:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Slesz »

Nie słuchaj ich, oni potrafią tylko takim bełkotem już prawić ;)
Na początek zalecam uzbroić się w zapas cierpliwości ;)

A więc tak. Win RAR to archiwum plików i należy pliki w tym archiwum wypakować, żeby mozna było z nich korzytać. Można to zrobić w dwojaki sposób:
- kliknąć dwukrotnie na pliku .rar , pojawi się okienko informujące o zawartości i wypisane tam pliki zaznaczyć i przeciągnąć gdziekolwiek (np. na pulpit)
- kliknąć prawym na pliku .rar , wybrać extract files (w wersji polskiej jest to coś w stylu "rozpakuj do") i wybrać miejsce do którego chcesz mieć wypakowane (nie musisz wybierać, wystarczy kliknąc ok, wtedy znajdziesz pliki rozpakowane w tym samym miejscu, ale w osobnym folderze)

Z archiwum kickstart13.rar (które masz w moich dokumentach) otrzymany plik przenieś do folderu znajdującego się w C:/Program Files/WinUAE/kickstart (jeśli takiego nie ma, to go utwórz) (najłatwiej jest przenieść sposobem kopiuj-wklej)

Z archiwum lemmingów otrzymasz plik o rozszerzeniu .adf
To obraz amigowej dyskietki z grą, czyli włóż go sobie do jakiegoś dowolnego folderu, w którym chcesz trzymać gry uruchamiane później na tym emulatorze.

Teraz ściągnij ten plik:
http://emulacja.net/pliki/pobierz/37.html
i rozpakuj do folderu
C:/Program Files/WinUAE/Configurations

Uruchom WinUAE.
Po lewej widzisz zakładki. Zakładam, że nie masz spolszczenia i będę podawał nazwy angielskojęzyczne. Kliknij w zakładkę Paths. Tam, jak widzisz emulator ma podpisane wszystkie ścieżki dostępu do poszczególnych plików. Po prostu tam będzie ich szukał w pierwszej kolejności. W miejscu na kickstart (lub ROM) wybierz folder C:/Program Files/WinUAE/kickstart
Wejdź w zakładkę Configurations.
wybierz tą zaczynającą się od !ecs13 i kliknij na dole na load.
Teraz wejdź w zakładkę Disk Drives.
To emulacja stacji dysków, df0: to pierwsza stacja dysków. Żeby włożyć wirualną dyskietkę (obraz dyskietki) do wirtualnej stacji trzeba wskazać plik adf. Czyli do df0: wkładasz adf z grą lemmings (wystarczy kliknąc na te 3 kropki po prawej od pierwszej stacji dysków i wybrać plik .adf)
Teraz wejdź w zakładkę ROM.
W pierwszym miejscu od góry kliknij w te 3 kropki i wybierz plik kickstart13 (znajdujący się w C:/Program Files/WinUAE/kickstart)
Teraz wracamy do zakładki Configurations
wybierz Save As... i wpisz w górnym polu nazwę np. "lemmingi" (wpisz te "lemmingi" zamiast gwiazdki, pozostawiając w nazwie część znajdującą się po kropce) i kliknij w OK.

W zakładce Configurations powinna się pojawić nowa pozycja zawierająca w nazwie te Twoje "lemmingi". Możesz już kliknąć w Start i grać.
Jeśli będziesz chciała ponownie zagrać, to wystarczy po właczeniu emulatora wejść w zakładkę Configurations, zaznaczyć tą Twoją konfigurację z lemmingami, wybrac load i kliknąć w Start.

W trakcie gry klawisz F12 aktywuje okno emulaora, w którym możesz np. zmienić dyskietkę, zasejwować (zakładka Misc , opcja Save State) lub po prostu wyłaczyć emulator opcją Quit.

W razie problemów nie krępuj się i pisz.

PS> czasami, żeby emulator załapał, że ma nową pozycję w zakładce Configurations trzeba wyłączyć i włączyć go ponownie.
Starałem się ując to w miarę przystępnie i (trudne słowo) lapidarnie. Powodzenia.
Oczekiwanie na niebezpieczeństwo jest gorsze niż moment, gdy ono na człowieka spada.
Awatar użytkownika
malinka
Posty: 5
Rejestracja: 30 lis 2005, o 09:45

Post autor: malinka »

problem mam z tym
Z archiwum kickstart13.rar (które masz w moich dokumentach) otrzymany plik przenieś do folderu znajdującego się w C:/Program Files/WinUAE/kickstart (jeśli takiego nie ma, to go utwórz)
nie wiem jak utworzyć taki folder
Awatar użytkownika
martini
Posty: 713
Rejestracja: 13 cze 2004, o 12:59
Lokalizacja: Szczawno Zdrój

Post autor: martini »

Wchodzisz do C:/Program Files/WinUAE/ i wciskasz prawy przycisk myszy, potem nowy-->folder (nazwę folderu wpisujesz kickstart). Potem rozpakuj plik rar. i przenieś go do utwoerzonego folderu.
Only Amiga makes it possible :wink: happy owner of A500!
Awatar użytkownika
malinka
Posty: 5
Rejestracja: 30 lis 2005, o 09:45

Post autor: malinka »

Ale jak wejść jak kliknę na ikonkę Win UAE pojawia się od razu Properties
Awatar użytkownika
martini
Posty: 713
Rejestracja: 13 cze 2004, o 12:59
Lokalizacja: Szczawno Zdrój

Post autor: martini »

Musisz wejść do menu Mój komputer -> Dysk C: -> Program Files -> WinUAE, i tam utwórz folder.
Only Amiga makes it possible :wink: happy owner of A500!
Awatar użytkownika
Wirus
Moderator
Posty: 1777
Rejestracja: 24 gru 2003, o 14:23
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Wirus »

i nie klikaj prawym półdupkiem myszki na żadnej ikonce tylko na pustym polu w oknie
"Kiedy PC jest szybszy od amigi?
kiedy leci z mostu prosto do rzeki" ;)

Pinball Dreams - Rekordy
Kubal
Posty: 692
Rejestracja: 21 wrz 2005, o 14:28

Post autor: Kubal »

Brawo dla Wirusa !Wreszcie AV zmieniłeś (nieznacznie ale jednak):D
instrukcja co zrobić po kolei :
1.włączasz komputer
2.otwierasz pliki z kickstartem przy pomocy programu win rar .
3.dajesz rozpakuj .
4.przenosisz to do folderu kickstart (prawy przycisk myszy i tworzysz nowy folder )
5.
6. przenosisz kickstarrta do folderu kickstart
7.uruchamiasz winuae
8.naciskasz ok na brak kicka ...
9.szukasz miejsca z napisem C:\programfiles\Winuae\roms i zmieniasz roms na kickstart - reszte zostawiasz ...;)
10.ustawiasz na głównej stronie amiga500
11.wchodzisz do dyskietek zwanego równierz "floppy" wybieraszx obraz dyskietki którą chcesz ...
12.wchodzisz do opcji wejścia/wyjścia (chyba) i ustawiasz tam klawiaturę i myszkę (jak tam ci wygodniej )
13.naciskasz przycisk "start "
14.jak będzisz chciała zmienić dyskietkę naciskasz F12 i w opcjach Floopy naciskasz eject.. reszta jak w punkcie 11...i potem ok naciskasz....
i to tyle !(prościej już chyba nie można)
I daj znać jak ci poszło !
Awatar użytkownika
malinka
Posty: 5
Rejestracja: 30 lis 2005, o 09:45

Post autor: malinka »

Hurra - udało się . :lol: :lol: :lol: Wszystkim pomocnym duszom składam serdeczne podziekowania - jesteście nieocenieni .Slesz Twoja instrukcja jest super.Pozdrawiam wszystkim Amigowców serdecznie :P :wink:
ODPOWIEDZ