HDD pod emulatorem

Zajrzyj tutaj jeśli masz problemy z emulacją Amigi.

Moderator: GTW

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jw_amigowiec
Posty: 171
Rejestracja: 18 gru 2004, o 13:48
Lokalizacja: Czeladź

HDD pod emulatorem

Post autor: jw_amigowiec »

Mam nastepujacy problem:
Podpialem do mojego PC dysk 400 MB. Sprawny, wykrywany poprawnie. Zostal calkowicie oczyszczony z jakichkolwiek partycji. Po wlaczeniu emulatora i probie dodania go pojawia sie komunikat o tresci "No Amiga formatted or completely empty harddrives detected."
Wynika z tego komunikatu, ze dysk nie jest calkowicie czysty, a na nim nie ma ZADNEJ partycji! Jak go uzyc w emulatorze? Chcialem na nim przygotowac system do Amigi 1200, jaka zamierzam nabyc.
Prosze o pomoc i z gory dziekuje.
Awatar użytkownika
Wirus
Moderator
Posty: 1777
Rejestracja: 24 gru 2003, o 14:23
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Wirus »

hmm takiego tricku jeszcze nigdy nie próbowałem :) Na pewno wygodniej by było stworzyć partycje pod prawdziwą amigą, a pod emulatorem tylko zainstalować wszystko. Komunikat wyskakuje Ci taki jaki wyskakuje, bo opcja Add Harddrive służy do dodania dysku który jest już "przerobiony" na format amigowy. PeCetowego Ci nie przyjmie.
"Kiedy PC jest szybszy od amigi?
kiedy leci z mostu prosto do rzeki" ;)

Pinball Dreams - Rekordy
Awatar użytkownika
jw_amigowiec
Posty: 171
Rejestracja: 18 gru 2004, o 13:48
Lokalizacja: Czeladź

Post autor: jw_amigowiec »

Jak bede mial w koncu prawdziwa Amige, nie bede musial z emulatora korzystac, chyba, ze do przeniesienia sciagnietych plikow, bez wypalania ich na plytke :)
A dysk jest calkowicie czysty, zero jakichkolwiek partycji. Teoretycznie powinien go odczytac, gdyz wyraznie jest napisane, ze musi byc Amigowy, lub calkowicie czysty, ktory to warunek spelnia ;).
Dlatego nie rozumiem, czemu go nie widzi. Tak bym dostal Amige (z procesorem 040/40) i podpiol bym do niej od razu dysk z systemem, grami i oprogramowaniem :D.
Amos
Posty: 1071
Rejestracja: 22 lip 2004, o 19:01
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Post autor: Amos »

No i tu właśnie jest pies pogrzebany , bo musi być dysk z amigowym systemem plików , więc z NTFS ani z innymi nic nie zrobisz :)
Awatar użytkownika
jw_amigowiec
Posty: 171
Rejestracja: 18 gru 2004, o 13:48
Lokalizacja: Czeladź

Post autor: jw_amigowiec »

Ale nie rozumiesz, tam nie ma NTFS, tam nie ma ZADNEJ partycji :)
Dysk czysciutki, gotowy do zalozenia Amigowych partycji, emulator prosi wlasnie o taki czysty calkowicie dysk, lub juz z partycjami Amigowymi utworzony. Jednak tego, pomimo, ze spelnia warunek nijak nie wykrywa. Fdisk ani zaden inny program nie widzi na nim ZANDEJ partycji, dla pewnosci zalozylem podstawowa FAT-16 i dziala. Skasowalem i dalej to samo, jak nie widzial tak nie widzi.
raphis@wp.pl

To jest problem...

Post autor: raphis@wp.pl »

Ja też się bawiłem w potpinanie prawdziwego twardziela na WinUAE i miałem ten sam problem.
Jeżeli masz jakąkolwiek partycję np. FAT16,32,NTFS... to nawet jak Ci się wydaje że dysk jest czysty to i tak są tam ukryte pliki systemowe więc dysk nie jest czysty!
Widocznie prawdziwy twardy działa na WinUAE tylko jak wcześniej się go sformatowało na prawdziwej Amidze.
Co jednak jak ktoś nie ma takiej możliwości, chlip?
Czy nie dałoby się napisać jakiegoś programiku na PC który tworzy taką partycję?????????????
Awatar użytkownika
jw_amigowiec
Posty: 171
Rejestracja: 18 gru 2004, o 13:48
Lokalizacja: Czeladź

Post autor: jw_amigowiec »

Mi sie wydaje, o ile sie nie myle, ze chodzi o sektor MBR. Zdaje sie, ze podczas usowania partycji MBR pozostaje na swoim miejscu - sektor rozruchowy. Jesli jestem w bledzie prosze mnie z niego wyprowadzic ;).
Pozatym formatowanie niskiego poziomu przynioslo by zamierzony skutek - naprawde oczyscilo by kompletnie dysk. Jednak to juz nie taka prosta sprawa, jak z normalnym formatem. Wykonywalem juz kiedys taki, ale z tego co czytalem jest to zabieg ryzykowny.
Awatar użytkownika
norbi
Moderator
Posty: 2017
Rejestracja: 2 lip 2003, o 15:36
Lokalizacja: Dolny Slask
Kontakt:

Post autor: norbi »

Chyba jednak wezmą jakis maly dysk i pojde do brata powalczyc z tym Winuae.
Zalatwie cala sprawę raz na zawsze i dam przepis jak nalezy na pececie zrobic dysk amigowy pod emulatorem.
Awatar użytkownika
Arek
Posty: 224
Rejestracja: 21 lut 2004, o 22:46
Lokalizacja: Śląskie

Post autor: Arek »

Ja kiedyś instalowałem Knoppixa i tam przy instalacji można sobie dysk sformatować na ok 100 różnych typów partycji .Jestem przekonany że można nim stormatować dysk pod Amige.
Awatar użytkownika
Blod
Administrator
Posty: 1089
Rejestracja: 24 kwie 2003, o 13:49
Lokalizacja: Stolica

Post autor: Blod »

norbi pisze:Chyba jednak wezmą jakis maly dysk i pojde do brata powalczyc z tym Winuae.
Zalatwie cala sprawę raz na zawsze i dam przepis jak nalezy na pececie zrobic dysk amigowy pod emulatorem.
Wiadomo już coś więcej w tej sprawie?
|||||||||||||||||>--- [90%]
Awatar użytkownika
norbi
Moderator
Posty: 2017
Rejestracja: 2 lip 2003, o 15:36
Lokalizacja: Dolny Slask
Kontakt:

Post autor: norbi »

Sprawa sie wyjasniła.
Ktoś inny wzial sprawe w swoje rece i taki oto przedstawił przepis:
http://valwit.net/uaehd.html
Awatar użytkownika
Blod
Administrator
Posty: 1089
Rejestracja: 24 kwie 2003, o 13:49
Lokalizacja: Stolica

Post autor: Blod »

Ten opis całkowicie wyjaśnia kwestię dysku pod WinUAE :-)
|||||||||||||||||>--- [90%]
ODPOWIEDZ