Myszka od PC

Dyskusje i pytania o prawdziwą Amigę, a konkretnie o sprzęt.

Moderator: GTW

Abra
Posty: 15
Rejestracja: 29 lip 2004, o 13:34

Myszka od PC

Post autor: Abra »

Czy mozna po przez jakiś układ podłaczyć myszke PC do AMIGI?
Awatar użytkownika
Jedi
Posty: 1572
Rejestracja: 9 lip 2004, o 17:47
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: Jedi »

Mi się wydaje że raczej nie, no bo Amiga raczej nie posiada portu PS2 czy USB :D . Chyba że jest jakaś kabel, który z jednej strony ma jakiś Amigowy port a z drugiej np. USB (nie pamiętam jak to się fachowo nazywa).

P.S.
Jak coś to ja nie mam Amigi, ale kiedyś miałem i teraz zamierzam sobie kupić.
"Więc głowa do góry gdy dzień wstaje rano
Od tego są nogi by łazić na nich"

"Być czy mieć takie dwa pytania
Bliżej ku celom posiadania"

Kult - Komu bije dzwon
Awatar użytkownika
BadMojo
Posty: 986
Rejestracja: 17 lis 2003, o 22:27
Lokalizacja: Łódź

Post autor: BadMojo »

Jedi pisze:Mi się wydaje że raczej nie, no bo Amiga raczej nie posiada portu PS2 czy USB.
Są także pc'towe myszki pod COM'a. Więc podłączyć się da - ale nie wiem czy jest jakiś sposób by zmusić to do działania...
AXE Capoeira!
Awatar użytkownika
ButcheR
Posty: 168
Rejestracja: 3 sie 2004, o 00:01
Lokalizacja: Kraj kwitnącego kartofla
Kontakt:

Post autor: ButcheR »

Mi się wydaje że mysz do PCta pod port COM nie będzie działąć w amidze

Ja to sprawdzałem kiedyś w odwrotny sposów. Mysz od Amigi podłączałem do PCta i nic.
Awatar użytkownika
Grybski
Posty: 16
Rejestracja: 3 lip 2004, o 21:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Grybski »

Do podłączeni myszki od peceta do Amigi służa specjalne kontrolery oraz istnieje również możliwość przerobienia myszki pecetowej pod com na myszke która bedzie działać na Amidze (ale niestety nie wszystkie)

Kontrolery dostępne są w sklepach Amigowych ceny ich wahają sie w granicy 30-90 zeta :(
Staczasz się na dno a nie wiesz,że dno jest końcem wszystkiego.
Awatar użytkownika
Drakkar
Posty: 36
Rejestracja: 23 lip 2004, o 00:19
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Myszka od PC

Post autor: Drakkar »

To chyba lepiej kupić nową myszkę do Amigi :)
Heavy Metal Is The Law
Awatar użytkownika
Grybski
Posty: 16
Rejestracja: 3 lip 2004, o 21:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Grybski »

No nie koniecznie bo za pomocą kontrolera bedziesz mogł używać myszek z scrollem co dla niektórych jest niezbedne.
Staczasz się na dno a nie wiesz,że dno jest końcem wszystkiego.
Awatar użytkownika
Biken
Posty: 4
Rejestracja: 15 kwie 2004, o 21:18
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Biken »

Moim zdaniem można bez problemu ! Tylko:
- potrzebna jest przejściówka ps2->com
- programik sermouse dostępny na Aminecie dopisany do startup-sequence
- działa tylko pod dosem czyli jak np gierka jest NDOS to kicha bo programik sermouse nie da się wystartować
Awatar użytkownika
BadMojo
Posty: 986
Rejestracja: 17 lis 2003, o 22:27
Lokalizacja: Łódź

Post autor: BadMojo »

Grybski pisze:No nie koniecznie bo za pomocą kontrolera bedziesz mogł używać myszek z scrollem co dla niektórych jest niezbedne.
Skoro pctowa myszka ze scrollem by działała, to zapewne dostępne są także Amigowe myszki ze scrollem. Kupno takiej myszy na pewno niosłoby ze sobą mniejsze koszta niż kombinowanie z przejściówkami.
AXE Capoeira!
Awatar użytkownika
shg
Posty: 38
Rejestracja: 10 sie 2004, o 15:20
Lokalizacja: KK(K?)
Kontakt:

Post autor: shg »

Biken, a po jaką cholerę przejściówka PS2->SER, skoro można od razu dać PS2->Ami(mysz)?

Jest takie cudo, co się nazywa ps2m, chyba najbardziej wypasiony kontroler myszy PS2, może nawet i lepszy niż Mroocheck.
autor udostępnia schemat, oprogramowanie, dokumentację itd.
Jedyna wada: trzeba go złożyć samemu, potrzebny jest mikrokontroler PIC16cośtam, kosztuje 30-40 PLN i programator do tegoż (najprostszy - kilka PLN, oprogramowanie darmowe)

Amigowej myszy z kółkiem jeszcze nie widziałem, ale na pewno będzie droższa, niż kontroler+mysz PS2
Awatar użytkownika
norbi
Moderator
Posty: 2020
Rejestracja: 2 lip 2003, o 15:36
Lokalizacja: Dolny Slask
Kontakt:

Post autor: norbi »

Podsumuje:
- nie ma amigowych myszek z rolkami
- mozna podpiac myszy pod serial do Amigi, ale bedą one dzialac tylko pod systemem (wymagany sterownik dostepny na Aminecie)
- aby korzystac z rolek nalezy uruchomic odpowiedni sterownik. Bez niego mysz dziala jako trzyprzyciskowa amigowa. (program wymaga min. kick 2.0 wiec na A500 niezadziala)
- interface myszy pecetowej to m.in. Mroocheck (COM i PS/2 - Elbox) Tuptuś (PS/2 - eFunzine)
- Na Aminecie jest kilka schematów takich interface. Od najbardziej wypasionego (2 rolki, 5 przycisków - ps2m) do takich co obsluguja tylko 3 przyciski.
- PIC 16F84, wymagany do zrobienia interface nie jest az tak drogi jak napisał shg
Awatar użytkownika
synworet
Posty: 69
Rejestracja: 28 wrz 2004, o 13:53
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

a ja powiem Wam tak...

Post autor: synworet »

Jestem użytkownikiem amigi od 1995 roku i od tamtego czasu rozj..... wiele mych. Teraz mam wykonaną przez siebie przejściówkę ps2->DB9F (czyli port amigowy myszki) i jestem zadowolony. Używam myszki optycznej za skrollem. :)
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

Jedi pisze:Mi się wydaje że raczej nie, no bo Amiga raczej nie posiada portu PS2 czy USB
Znów się ujawnia Twój brak wiedzy o Amigach.

Bez problemu można kupić przejściówki, które umożliwiaja podłączenie każdej pecetowej myszki (nawet tej z 2 rolkami i 5 klawiszami).
Taką przejściówkę podłącza się do portu myszy w Amidze a z drugiej strony ma wejście na myszki ps/2.
Podstawowe klawisze można uzywać bez żadnych sterowników - czyli również w tzw. grach NDOS.

Tak poza tym to do Ami można też podłączyć USB więc i te myszki można używać z Amigą.
Awatar użytkownika
Wirus
Moderator
Posty: 1777
Rejestracja: 24 gru 2003, o 14:23
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Wirus »

amigafan pisze: Znów się ujawnia Twój brak wiedzy o Amigach.

Bez problemu można kupić przejściówki, które umożliwiaja podłączenie każdej pecetowej myszki (nawet tej z 2 rolkami i 5 klawiszami).
Taką przejściówkę podłącza się do portu myszy w Amidze a z drugiej strony ma wejście na myszki ps/2.
Podstawowe klawisze można uzywać bez żadnych sterowników - czyli również w tzw. grach NDOS.

Tak poza tym to do Ami można też podłączyć USB więc i te myszki można używać z Amigą.
No przecież napisał wyraźnie
Jedi pisze:Chyba że jest jakaś kabel, który z jednej strony ma jakiś Amigowy port a z drugiej np. USB (nie pamiętam jak to się fachowo nazywa).
Czytaj wypowiedzi do końca a nie wyrywasz z kontekstu jedno zdanie.
"Kiedy PC jest szybszy od amigi?
kiedy leci z mostu prosto do rzeki" ;)

Pinball Dreams - Rekordy
Awatar użytkownika
amigafan
Posty: 694
Rejestracja: 1 cze 2004, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigafan »

W każdym komputerowym sklepie można kupić przejściówkę z USB=>ps2 i z ps2=>com więc nie muszą być jakieś wyszukana przejściówka z "amigowym portem" żeby podłączyć mysz USB.
ODPOWIEDZ